Z výzkumu vyplývá, že peněženka označená za „útočníka“ byla zřejmě ve skutečnosti spravována společností Terraform Labs Do Kwona. “Útočník” vygeneroval transakci, jež způsobila nedávný kolaps algoritmického stablecoinu Terra

Blockchainová bezpečnostní společnost Uppsala Security zveřejnila výsledky svého výzkumu 14. června, načež je sdílela jihokorejská odnož CoinDesku. Kolaps ekosystému Terra měl být způsoben aktivitami, které se odehrávaly v Terraform Labs. Situace přišla investory na desítky miliard dolarů. 

To by sedělo s vyšetřováním jihokorejské prokuratury. Podle jejich informací nezasáhly Terru wallstreetské velryby. Ekosystém se měl zhroutit vlivem interního chování a peněženek spravovaných samotnou společností Terraform Labs, která je nyní vyšetřována.  

Uppsala Security a CoinDesk Korea již přibližně měsíc zkoumají příčinu pádu projektu Terra. Využívají k tomu forenzní nástroje pro analýzu dat na blockchainu. Za “útočníka” byla označena peněženka 0x8d47f08ebc5554504742f547eb721a43d4947d0a (nazvěme ji “peněženka A”). 

Terra kolaps
"Peněženka A". Zdroj: CoinDesk Korea

Terra se hroutí

Peněženka A, která byla postavena na blockchainu Ethereum, vznikla 7. května kolem 16:32 UTC. 

Ve stejný den selhal pokus o zrušení vazby stablecoinu TerraUSD (UST) na dolar. Přibližně ve 21:44 téhož dne vybraly Terraform Labs přibližne 150 milionů UST (cca 150 milionů dolarů) prostřednictvím DeFi služby Curve. 

Díky tomu si blockchain Terra zachoval svou likviditu. V souvislosti s tímto tématem generální ředitel Kwon Do-hyeong uvedl: „Důvodem pro odečtení UST v hodnotě 150 milionů dolarů skrz Curve je zajištění stabilnější likvidity UST.“ 

Destabilizace stablecoinu

Téhož dne ve 21:57 peněženka A vyměnila 85 milionů UST za další stablecoin – USDC. Vygenerovala tak velkou transakci pouhých 13 minut poté, co Terraform Labs odečetly 150 milionů UST.   

USDC pak putoval z peněženky A na Coinbase, největší severoamerickou burzu virtuálních aktiv. Před touto transakcí a po ní bylo na mnoha burz po celém světě vloženo značné množství UST, což urychlilo odvázání UST od dollaru a následný bankrun. 

V důsledku toho všeho byla peněženka A různými světovými firmami zabývajícími se výzkumem blockchainu identifikována jako peněženka útočníka.  

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x