Server Blockworks vyzpovídal Alberta Isolu, Gibraltarského ministra pro digitální a finanční služby, aby s ním exkluzivně probral důvěru v kryptoměny.

Albert Isola - Ministr Gibraltaru pro digitální a finanční služby

Není pochyb o tom, že důvěra v kryptografický průmysl byla v posledních týdnech otřesena.

Dramatické tržní výkyvy a panika zachvátily jak retailové, tak institucionální investory a donutily je, aby na pozadí vývoje makroekonomických faktorů přehodnotili držení rizikových aktiv.

Znepokojený poskytovatel kryptografických půjček Celsius, který po zvěstech o své platební neschopnosti zablokoval uživatelům jejich účty, nadále čelí tlaku nespokojených uživatelů, kteří se pokoušejí zorientovat v pákových pozicích.

Jen několik týdnů předtím otřásla kryptotrhem imploze ekosystému Terra, když se její algoritmický stablecoin začal odpoutávat od poměru 1:1 s americkým dolarem, což bylo označeno za „bezohledné finanční inženýrství“.

Od začátku roku do dnešního dne se bitcoin propadl o 55 % a ze svého historického maxima téměř 69 000 USD v listopadu klesl o 70 % na 21 300 USD, jak vyplývá z údajů společnosti Blockworks Research.

Přestože trh není zdaleka poprvé svědkem volného pádu, mnohým vrtá hlavou otázka, jak se tomu dalo zabránit a jaké cesty by mělo odvětví zvolit pro budoucí cykly.

Pro některé, jako je Albert Isola, poslanec parlamentu, gibraltarský ministr pro digitální a finanční služby, je regulace klíčem k zajištění odpovídající ochraně investorů a zároveň pomáhá zmírnit určitou volatilitu v dlouhodobém horizontu.

"Jednou z klíčových otázek, kterou budeme nyní řešit, je důvěra a možná i její nedostatek"

„Jednou z klíčových otázek, kterou budeme nyní řešit, je důvěra a možná i její nedostatek,“ řekl Isola v rozhovoru pro Blockworks na otázku, co si myslí o nedávných otřesech na trhu s kryptoměnami.

„Když si lidé začnou uvědomovat, že krypto a tento prostor je volatilní a podléhá výkyvům, stejně jako tradiční trh finančních služeb, začnete přemýšlet, jak se to může stát, a to vše se odvíjí od důvěry.“

Gibraltar čerpá zkušenosti odjinud

Podle Isoly by regulační orgány po celém světě nyní měly přistoupit k důkladné kontrole firem, jako jsou Terra a Celsius, aby lépe pochopily, jak se tam dostaly, jak se chovaly během svých krizí a jak reagují na výzvu k nápravě.
 
„Ve všech těchto věcech nikdy nejde o to, co se stane – důležité je, jak na to, co se stalo, reagujete,“ řekl ministr.
 
Gibraltar se považuje za centrum pro začínající i zavedené kryptografické a blockchainové podniky, neboť v roce 2018 zavedl jeden z prvních licenčních režimů pro toto odvětví na světě.
 
Zámořské britské území také v dubnu novelizovalo legislativu, která se snaží omezit manipulaci tím, že požaduje, aby kryptografické firmy respektovaly trhy, na nichž působí, a monitorovaly, zda nedochází k potenciálně podezřelému chování.
 
Bývalá námořní základna, která se nachází na jižním cípu Španělska, možná také brzy povolí převzetí své regulované gibraltarské burzy místní blockchainovou firmou Valereum v rámci možné světové premiéry, která by umožnila obchodování s kryptoměnami, dluhopisy a akciemi pod jednou střechou.
 
Ať už jde o jakékoli služby, ať už o tradiční finance, online hazardní hry nebo krypto, musí být regulovány, tvrdí Isola, který dodal, že vhodná politika chrání nejen spotřebitele, ale i pověst jurisdikce.
 
Na území Gibraltaru o rozloze 6,7 km² v současné době působí přibližně 15 významných kryptografických firem, včetně společností jako Bitso, FTX, Huobi a Bullish, burzy podporované spoluzakladatelem společnosti PayPal Peterem Thielem. Isola zdůvodnil poučení ze zámořských jurisdikcí, jako je Singapur a Evropská unie, poskytly dostatek příkladů, jak zajistit rovnováhu mezi ochranou spotřebitele a podporou inovací.
 
Právě kvůli příznivým regulacím Gibraltaru tam podle Isoly přitahují kryptografické a blockchainové podniky z celého světa.
 
„Zájem nás všech [firem a regulačních orgánů] starat se o spotřebitele a dělat věci správně je zcela v souladu,“ řekl.
„V konečném důsledku si myslím, že naším přáním je, aby se po celém světě uplatňoval mezinárodní rámec standardů.“
 
„Mějme alespoň minimální stanovy, aby všichni hráli podle základních pravidel,“ dodal Isola.
 
 

V předstihu před ostatními

Někteří se skutečně vyslovili pro větší dohled a kontrolu nad tím, jak se společnosti Celsius a Terra na trhu chovaly.

To mohlo zabránit přelévání do dalších sektorů, v nichž se toto odvětví nyní nachází, protože počet veřejných emisí souvisejících s kryptoměnami stále roste.

Na otázku, jak obtížné je udržet si náskok před finančními a technologickými inovacemi a zároveň dávkovat odpovídající legislativu, Isola odpověděl, že tento úkol je vzhledem k počátkům kryptografie velmi významný.

"Když inovujete, z definice děláte něco, co tu ještě nebylo, a to je dost děsivé," řekl ministr. "Přesto v každém případě inovace pohánějí kupředu odborníci z oboru."

I zastánci regulace by si přáli, aby vládní orgány postupovaly rychleji a stanovily jasná pravidla.

„Pokud jde o regulační orgány, myslím, že každý průmysl by vám řekl, že bychom si přáli, aby mohly dělat věci rychleji, to je konstantně hlavní stížnost,“ řekl Isola. Dělat věci pořádně bohužel trvá dlouho.

 

Zdroj:

https://blockworks.co/gibraltar-minister-balanced-regulation-key-to-restoring-trust-in-crypto/

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x