Společnost Block Inc. se snaží zcela obejít Web3 a zaměřit se na nový model správy virtuální identity stojící na Bitcoinu.

Dceřiná společnost Block TBD oznámila plány na vybudování nového decentralizovaného webu soustředěného kolem Bitcoinu. Zakladatel Jack Dorsey tím podtrhuje své přesvědčení, že největší blockchainová síť bude hrát významnou roli ve vývoji internetu.  

Od svého odchodu z funkce generálního ředitele Twitteru v listopadu 2021 se Dorsey soustředí na vedlejší projekty. Jedním z nich je právě projekt zvaný „Web5„.

Web3 zahrnuje technologii blockchainu a tokenizaci za účelem decentralizace internetu. Web5 je koncipován jako systém založený na identitě, který využívá pouze jeden blockchain: Bitcoin. Uživatel Twitteru Namcios rozebral koncept Web5 v sérii tweetů, které popisují několik softwarových komponent spolupracujících na zlepšení uživatelského zážitku a umožňujících decentralizovanou správu identit.

Podle Namciose Web5 využívá ION, „otevřenou, veřejnou a bezoprávněnou síť DID, která běží na blockchainu Bitcoinu“.

Nadace Web3 popisuje DID jako decentralizované identifikátory, které umožňují „ověřitelnou, decentralizovanou digitální identitu“.

Web5 je v podstatě decentralizovaná webová platforma neboli DWP. Ta vývojářům umožňuje vytvářet decentralizované webové aplikace prostřednictvím DID a decentralizovaných uzlů, uvádí se v dokumentech k prototypu TBD. Web5 bude mít také peněžní síť soustředěnou kolem BTC. Další důkaz Dorseyho přesvědčení, že se toto digitální aktivum jednoho dne stane nativní měnou internetu.

Dorseyho motivace k prosazování nového modelu vývoje webu může pramenit z jeho domněnky, že Web3 nikdy nedosáhne skutečné decentralizace. Generální ředitel společnosti Block veřejně kritizoval Web3 a komunitu venture investorů, která jeho vývoj podporuje. V prosinci 2021 Dorsey na Twitteru napsal, že Web3 nevlastní jednotlivci, ale venture investoři a jejich partneři. „Nikdy se nevyhne jejich pobídkám,“ uvedl. „Je to nakonec centralizovaný subjekt s jinou nálepkou.“ 

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x