Poslední týden nám kryptosvět ukazuje své úskalí a jeho rizikovost. Neuvážené investice, půjčky a pákové pozice spekulanty vypláchly a trhy pokračují v krvavé lázni na všech frontách. Úvodem se podíváme na domácí půdu, tedy český projekt, který čelí vyšetřování policie. Následně se podíváme na krádež tokenů sítě Optimism a další zajímavé události z předchozího týdne. Přeji příjemné čtení poměrně depresivních zpráv…

Platon Coin, Platon Life, Platon Finance - posvěceno papežem, sestaveno pekelníkem?

Je dost pravděpodobné, že jste o „Platonkoinu“ slyšeli, případně o něm slyšeli vaši známí. V těchto dnech jsou lidé okolo Platonu vyšetřování policejním útvarem NCOZ. Více o vyšetřování a o celé problematice se dočtete na na serveru PrahaIn:

„Pokud jste slyšeli či četli o společnosti Platon Finance, očividně nejste jediní. Rafinovanému podvodu sahajícího na částky kolem 300 milionů korun. Jednoduchá matematika. Myslím, že je na čase položit karty na stůl. Pracuji v Platon Finance nějakou dobu, a jsem stále mezi obchodními zástupci. Myslím, že je čas zastavit okrádání lidí o celoživotní úspory na úkor vlastního blahobytu pana Tannera. Momentálně jako obchodníci děláme cca jeden milion euro za měsíc, a to pouze z obchodu. Vedení na nás tlačí s výsledky, ať taháme z lidí více peněz. Výplatu mám krásnou, ale mám za to, že dost věcí je v nepořádku."

Celsius Lending Platform pozastavuje výběry a převody

Platforma pro půjčování kryptoměn Celsius v neděli 12. června ve 22:10 ET oznámila, že pozastaví výběry, swapy a převody mezi účty na své platformě kvůli „extrémním podmínkám na trhu“.

Jednat v zájmu naší komunity je naší nejvyšší prioritou. V rámci plnění tohoto závazku a dodržování našeho rámce řízení rizik jsme v našich Podmínkách použití aktivovali klauzuli, která umožní provedení tohoto procesu. Celsius má cenná aktiva a my pilně pracujeme na splnění našich závazků.

Společnost se odvolává na své podmínky použití , v nichž se uvádí, že vkladatelé souhlasí s tím, že společnosti Celsius udělí právo „používat nebo investovat taková digitální aktiva podle plného uvážení společnosti Celsius“, přičemž uznává, že vkladatelé „nebudou moci vykonávat vlastnická práva“ a pokud Celsius není schopen dostát svým závazkům, uložená aktiva „nemusí být vymahatelná“.


Adresa spojená s Celsius má nesplacenou půjčku DAI ve výši 278 milionů $ – pomocí protokolu MakerDAO s přibližně 24 000 zabalenými bitcoiny (wBTC) jako kolaterálem (v hodnotě 546 milionů $ od 9:50 ET) – která je vystavena riziku likvidace, pokud cena BTC klesne dále pod 16 852 $. Trezor byl v pondělí ráno doplněn o více než 4000 bitcoinů, aby se snížila likvidační hranice.

  • Případný kolaps Celsia zasáhne důchodce v Caisse de dépôt et placement du Québec (CDPQ), druhém největším kanadském penzijním fondu a správcem několika penzijních systémů veřejného sektoru.
  • V říjnu 2021 se CDPQ zúčastnila nového kola financování, 400 milionů dolarů na platformu pro půjčování kryptoměn.
  • Generální ředitel společnosti Celsius, Alex Mashinsky, dříve pracoval jako poradce Moshe Hogega ze Sirin Labs , byl v Izraeli obviněn z vícenásobných podvodů a sexuálního zneužití.
  • Bývalý Celsiův finanční ředitel Yaron Shalem také pracoval pro Sirin a byl zatčen v Izraeli v listopadu 2021 .
  • V pátek Mashinsky zrušil plánované vystoupení na Twitter Spaces , údajně proto, že ztratil hlas.
  • Podle Mika Burgersburga, analytika kryptoměn na Twitteru , Mashinsky a jeho manželka Krissy prodali od října 2020 přes 20 milionů tokenů CEL, což znamená v přepočtu nejméně 60 milionů dolarů.
  • Alex Mashinsky nyní z této peněženky za poslední měsíc prodal 316 000 $ CEL, dalších 9 832 jen před dvěma hodinami. Dosud vydělal > 440 000 $. –  uvedla 25. května Dirty Bubble Media.

Optimism Hacker vrací 17 milionů tokenů po Airdropu Blunder

Sedmnáct milionů tokenů bylo vráceno, 1 milion, který byl zaslán Vitalikovi Buterinovi se „vymáhá“. Zbytek? Odměna pro hackera, říká Optimism Foundation.

Optimism airdrop byl odcizen hackerem, ale teď má celý příběh šťastný konec.

Hacker, který minulý týden ukradl 20 milionů tokenů optimismu (OP), z nich vrátil 17 milionů. Tokeny měly být použity jako řízení pro nové DAO společnosti, Optimism Collective DAO. DAO nebo-li decentralizovaná autonomní organizace uděluje hlasovací privilegia lidem, kteří jsou držiteli jejího tokenu.

Údaje z Etherscanu ukazují, že OP byl odeslán zpět v 17 samostatných 1milionových tokenových transakcích, které začaly v pátek kolem 8:00 ET. Hacker vyměnil 1 milion OP za ETH, další 1 milion poslal spoluzakladateli Etherea Vitalikovi Buterinovi a stále má v peněžence 1 milion OP.

Ve vlákně na Twitteru Optimism Foundation označila 2 miliony OP, které nebyly vráceny, za „odměnu“ a že právě probíhá vymáhání 1 milionu OP, které byly zaslány Buterinovi.

 

Optimism je druhá vrstva Etherea. To znamená, že jeho transakce obcházejí často přeplněnou síť Ethereum. Aby však správně fungovaly, adresy peněženky Optimism druhé vrstvy musí být synchronizovány s adresami Ethereum první vrstvy.

Po oznámení, že 1. června spustí svůj nativní token Optimism (OP), společnost poslala 20 milionů OP na nesprávnou blockchainovou adresu. Chyba vedla k odcizení 20 milionů tokenů OP.

Optimism si najal  Wintermute (přední světový výrobce algoritmů v oblasti digitálních aktiv, vytváří likvidní a efektivní trhy na centralizovaných a decentralizovaných obchodních platformách a mimo burzu), aby distribuoval tokeny ve velmi očekávaném airdropu. Ale protože je Optimism poslal na adresu Wintermute vrstvy 1, která ještě nebyla synchronizována s druhou vrstvou, všechny byly nedostupné.

Wintermute řekl, že tokeny budou v bezpečí. Během jednoho dne ale hacker ukradl všech 20 milionů tokenů. V té době měli hodnotu 35 milionů dolarů.

„Existuje naděje, že jde o zneužití whitehatu, v takovém případě jsou zbývající prostředky potenciálně vymahatelné,“ napsal Wintermute v blogovém příspěvku a poukázal na to, že po krádeži byla zlikvidována pouze část tokenů. „Momentálně však fungujeme na základě předpokladu, že tomu tak není, protože jsme od nich neobdrželi žádnou komunikaci a naše zpráva v řetězci zůstala bez odpovědi.“
V pátek, kdy byly tokeny vráceny do Optimismu, se OP obchodovalo za 0,92 USD a vrácené tokeny měly hodnotu přibližně 15,6 milionu USD.

0 0 hlasů
Hodnocení článku

By Lukáš Hefner

Pracuji na volné noze jako marketér, grafik, poradce při vytváření nových projektů a firemních procesů. Kryptoměnám věnuji od roku 2017, jako osvojovatel blockchain technologií.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x