Flux tvoří decentralizovanou infrastrukturu jako alternativu k mnoha centralizovaným internetovým službám typu AWS ( Amazon web services), Microsoft Azure, Google Cloud , které více či méně dominují trhu dnešních poskytovatelů těchto služeb.

Flux jako „skromný“ začátek budování decentralizovaného internetu využívající technologii blockchain.

Flux vznikl z důvodu vytvoření infrastruktury, která není kontrolovaná technickými giganty. Uživatel sám určuje jak bude nakládáno s jeho osobními informacemi

Flux 

Je komunitou řízená Proof-of-Work ( PoW) kryptoměna s férovou distribucí tokenů. Při jeho spuštění neproběhlo ICO ( Initial Coin Offering) – způsob, jakým projekt získává investiční kapitál výměnou za tokeny (většinou za zvýhodněnou cenu).

Cloud computing v jednoduchosti poskytuje výpočetní a internetové služby – včetně web hostingu, uložišť, hostování herních platforem, databází, sítí, softwaru, analytiky a nejrůznějších druhů informací – které nabízí rychlejší inovace, přístup ke zdrojům i ekonomický rozvoj.

Základní přehled informací

 • Mainet spuštěn 31. ledna 2018
 • Hashovací algoritmus: ZELHASH
 • Halvening probíhá co 2.5 roku ( další půlení odměn za „těžbu“ proběhne v roce 2022
 •  Vytvoření bloku co 2 minuty
 • Odměna za blok 75 tokenů FLUX
 • Celkový počet tokenů:  440 milionů
 • PoW těžba – GPU, ASIC rezistentní  
 • Rozdělování odměn: 50% PoW – 50% Uzly
 • Oficiální softwarová peněženka: Zelcore

Jak Flux generuje příjem?

Zajímavost: AWS světově nejrozšířenější platforma cloud computingu je zdrojem největších příjmů společnosti Amazon. Tržby za rok 2021 jsou kolem 62 miliard amerických dolarů.

Flux poskytuje infrastrukturu cloud computingu zdarma, jak tedy generuje peníze? Například předem zabudovanými aplikacemi jako jsou Oracles, které můžete využít na vaší webové stránce, pokud chcete získávat data v reálném čase, tato služba je tedy zpoplatněna.

Informační deska

 • Celkový počet uzlů: 12326
 • Celkový počet jader: 80 574
 • Celková operační paměť ( RAM): 248 TB
 • SSD kapacita: 5490 TB
 • HDD kapacita 117 TB

Operační systém 

FluxOS – revoluční operační systém fungující na blockchainu Flux jako druhá vrstva ( L2). Tento operační systém umožňuje vývojářům spouštět jakoukoli aplikaci bez ohledu na její nativní blockchain. 

Peněženka Zelcore

Na granulární úrovni je Zelcore běžná softwarová peněženka.

Ultimátní cíl je však mít jednoduchou aplikaci, s kterou budete schopni pracovat na odlišných platformách. Něco jako internetový prohlížeč, který můžete využít k brouzdání po internetu, sociálních médiích a třeba i hraní her.

Odlišností však je, že jste skutečným vlastníkem svého digitálního majetku a informací.

Zelcore tedy spojuje konečného uživatele s nejrůznějšími aplikacemi fungujícími na blockchainu. 

Aplikace běžící na Fluxu

Kadena
Binance Smart Chain
Ethereum
Solana
TRON

Důležitost interoperability pro WEB3

Potřeba jednoduchosti použití a adaptability technologie zůstává jednou z největších motivací pro snahu o interoperabilitu v rámci WEB3 a blockchainových sítí.

Donedávna nebyla interoperabilita pro mnoho vývojářů blockchainů zdrojem vážných obav, a to z dobrého důvodu.

Většina významných aplikací běžících na blockchainu je v současné době navržena tak, aby řešila jedinečný problém, například zpracování finančních transakcí, a toho bylo do značné míry možné dosáhnout pomocí jediné sítě. Avšak zatímco v počátcích adopce blockchainu nebyla interoperabilita problém, nyní je nevyhnutelným krokem k masovému přijetí aplikací blockchainu a WEB3. Proč? Bez ohledu na to, jak inovativní řešení je, běžného uživatele zajímá spíše snadnost použití a to může existovat pouze díky interoperabilním sítím.

Interoperabilita je schopnost dvou nebo více softwarových komponent spolupracovat navzdory rozdílům v programovacích jazycích, či uživatelském rozhraní. Izolovaná prostředí ( odlišné blockchainy např. Ethereum vůči Cardanu) blockchainu omezují případy použití aplikací založených na blockchainu na WEBu3  a omezují jejich praktickou použitelnost pro každodenní užívání.

Většina blockchainů 1. vrstvy ze své podstaty postrádá funkce interoperability napříč blockchainy, což omezuje provoz aplikací na nich postavených pouze na jejich sítě. Přístup k datům nebo jejich výměna s jinými blockchainy by vyžadovaly využití subjektů třetích stran. 

Používání technologií, jako jsou centralizované informační služby, jako nástroje pro interoperabilitu blockchainu však popírá cíl WEBu3, decentralizaci, a to ani neuvažujeme o potenciálních bezpečnostních rizicích, které mohou být s tímto použitím spojeny.

Dalším způsobem, jak k této problematice přistupovat, je místo toho integrovat postranní řetězce. Vedlejší řetězce jsou nezávislé blockchainové sítě, které jsou kompatibilní a mohou být spojeny s blochainy prvních vrstev.

Jednou ze základních vlastností internetu založeného na WEBu3 je možnost vlastnit digitální identitu a zároveň mít kontrolu nad svými daty.

Nadcházející fůze

Letos v létě budou do ekosystému Flux zavedeny dvě nové paralelní aktiva. V červenci se očekává distribuce tokenů Flux-Avalanche a v srpnu tokenů Flux-Cosmos.

Tímto se zvyšuje dosah meziřetězcového mostu Flux Fusion, Flux tak získá další využití v oblasti DeFi a zpřístupní se integrace mezi ekosystémem Flux a ekosystémy Avalanche a Cosmos.

Rozdělení odměn za vytěžený blok

Odměna za blok je rozdělena na 50% pro PoW ( těžba probíhá na grafických kartách) a 50% pro operátory uzlů.

Typy Uzlů

V nabídce jsou tři úrovně uzlů FluxNodes s různými úrovněmi požadovaného zajištění a hardwarovými specifikacemi, které jsou popsány níže.

CUMULUS

1000 FLUX tokenů

Hardwarové požadavky:

2 jádra
4 vlákna
8 GB RAM
220 GB SSD/NVME
180 Mb/s DWS
240 EPS Min. Požadavky
Rychlost 25 Mb down/up

Kompatibilní s VPS a ARM64

Deterministická bloková odměna:
7,5%

NIMBUS

12 500 FLUX tokenů

Hardwarové požadavky:

4 jádra
8 vláken
32 GB RAM
440 GB SSD/NVME
180 Mb/s DWS
640 EPS Min. Požadavky
Rychlost 50 Mb down/up

Kompatibilní s VPS a ARM64

Deterministická bloková odměna:
12,5%

STRATUS

40 000 FLUX

Hardwarové požadavky:

8 jader
16 vláken
64 GB RAM
880 GB SSD/NVME
400 Mb/s DWS
1520 EPS Min. Požadavky
Rychlost 100 Mb down/up

Kompatibilní s VPS

Deterministická bloková odměna:
30%

Závěr

Flux je v mých očích zajímavý projekt s velkým potenciálem. Hlavní vývojáři tvrdí, že jejich hlavní hodnotou není zisk, ale mise založena na vizi svobodného internetu ( podle činů se dá říct, že “ they walk how they talk“). Důležitým faktorem je i výše zmiňovaná interoperabilita. 

Pro mě tedy určitě oblíbený projekt, kde se budu těšit a sledovat další rozvoj.

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x