Senát státu New York v pátek schválil návrh zákona, který ukládá moratorium na nové těžební operace proof-of-work (PoW) ve státě. Všechny nové těžební operace PoW, které se při své činnosti spoléhají na palivo na bázi uhlíku, budou čelit dvouletému zákazu. 

Podle návrhu zákona stát New York ukončí „komplexní obecný dopad na životní prostředí“ operací těžby kryptoměn proof-of-work.

Zákonodárci již několik měsíců usilují o zpomalení růstu těžby kryptoměn ve státě. Předchozí verze návrhu zákona požadovala tříleté moratorium na širší rozsah těžebních zařízení. Ta však v loňském červnu při hlasování neobstála.

“V New Yorku roste počet podniků, které těží kryptoměny využívající algoritmus PoW, jako jsou bitcoin a ethereum,” stojí ve schváleném návrhu zákona. “Některé společnosti zabývající se těžbou kryptoměn zakoupily vysloužilé elektrárny na fosilní paliva a začaly pracovat s mnohem vyšší rychlostí, než jakou tyto elektrárny pracovaly dříve. Tyto společnosti v podstatě fungují jako elektrárny na fosilní paliva.” 

Dále se v něm uvádí: „Musíme zjistit, zda růst společností zabývajících se těžbou kryptoměn proof-of-work, které provozují vlastní zařízení na výrobu elektřiny a vyrábějí energii spalováním fosilních paliv, není v rozporu s našimi zákonem stanovenými cíli v oblasti emisí skleníkových plynů.“ 

Odpůrci současné iterace moratoria, jako je republikánský poslanec Robert Smullen, označili návrh zákona za “antitechnologický”. Jiní odpůrci tvrdí, že utrpí postavení New Yorku jako centra kryptografických firem. 

Těžaři, kteří působí ve státě New York, veřejně prohlásili, že v případě schválení zákazu těžby přesídlí do přátelštějších jurisdikcí.   

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x