Začlenění správy a řízení do decentralizovaných protokolů je kontroverzní. Řízení znamená pravidla, hierarchii a kontrolu, což může být v rozporu s celou myšlenkou decentralizace. Zdá se, že historie paradoxně prokázala, že organizace bez pravidel nemohou být udržitelné.

V současné době existují dva odlišné způsoby, jak projekty a platformy DeFi (decentralizované finance) tento problém řeší:

Buď budují DAO (decentralizovanou autonomní organizaci), nebo jen minimalizují  potřebu pro demokratickou správu. Pro většinu platforem je minimalizace správy nevhodná. Budování jednoho neměnného smart kontraktu, který se nikdy nemění prostřednictvím mechanismu správy, jej činí neflexibilním, protože základní kontrakt nelze nikdy opravit. Žádný projekt nebo produkt není dokonalý od prvního dne a v některých případech se nebude schopen přizpůsobit provoznímu prostředí nebo ekonomickému kontextu.

Klíčovým poznatkem je, že aby měl produkt dlouhou životnost, musí mít možnost se přizpůsobit a vylepšovat. To platí jak v evoluci a přirozeném výběru, tak pro systémové technologie v prostředí Webu 3. Otázkou pak je, jak vytvořit konsensus o modifikaci, aniž by existoval centralizovaný bod. K tomu potřebujeme decentralizované řízení – nový způsob, jak škálovat koordinaci lidmi v prostoru bez nebo se zmenšenou potřebou pro důvěru v lidský faktor. 

„Hackování účasti na správě projektů“

I ty nejúspěšnější protokoly mívají nízká procenta zúčastněných voličů ( z celkového počtu investorů), mají problém dosáhnout kvóra pro některá základní a důležitá rozhodnutí. Dále to vyvrací tvrzení o decentralizaci vůči nízké úrovni účasti, protože jeden velký, ale menšinový držitel může řídit všechna rozhodnutí

Mechanismy umožňující udržitelnost decentralizovaných protokolů prostě ještě nejsou připraveny. Zvýšení účasti bude jednou z největších výzev, aby se z DeFi stalo dlouhodobě fungující odvětví.

Paladin byl vytvořen s cílem tento proces urychlit. Díky jeho decentralizovanému protokolu pro půjčování tokenů pro správu mohou majitelé buď propůjčit hlasovací právo ve formě tokenů ( nebo jeho derivátů), nebo si vypůjčit nějaký další dočasný vliv.

Zavedením modulu likvidní demokracie umožňuje Paladin většímu počtu lidí přístup k vlivu, a to se sníženým rizikem a větší mírou. Tento dapp (decentralizovaná aplikace) je základním kamenem ekosystému s ambicí přeměnit spekulanty na guvernéry. Kryptoměny nepotřebují více investorů, potřebují více aktivních voličů.

Produkty projektu Paladin umožňují uživatelům ukládat, půjčovat si a spravovat tokeny pro správu a vytvářet trhy s vlivem a hlasovacími právy napříč ekosystémy Aave a Curve.

Hodnota vytvořená z těchto „trhů vlivu“ bude přesměrována do uzamčeného fondu a použita k motivaci činnosti voličů. Exponenciální odměňování zainteresovaných stran a zároveň větší přehled o aktuálním mínění umožní DAO přizpůsobit svou měnovou politiku v souladu s jejich požadavky. Vytvoření jistoty – likvidity, stability a participace – výrazně přispěje k udržitelnosti širšího ekosystému DeFi, jednotlivých projektů i samotného Paladinu.

Zvyšování účasti na správě bude několikaletým úsilím. Vytvářením větší přidané hodnoty kolem účasti na správě, Paladin buduje protokol zaměřený pro uživatele. To vytvoří dlouhodobou hodnotu na trhu s kryptoměnami tím, že pomůže budovat projekty, které se mohou škálovat, reagovat na změny a podněcovat účast svých voličů.

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x