Vrcholný představitel ruské centrální banky na tiskové konferenci uvedl, že měnová autorita povolí zahraniční obchod s kryptoměnami.

První náměstkyně guvernéra ruské centrální banky Xenia Judajevová v úterý uvedla, že instituce je nakloněna používání kryptoměn pro mezinárodní platby. Informovala o tom agentura Reuters spolu s ruskými médii. Ta dodala, že banka přehodnocuje svůj postoj i k těžbě kryptoměn. 

Změnili jsme svůj postoj k těžbě, dále také povolujeme používání kryptoměn v zahraničním obchodě a mimo zemi.

Výrok úřednice, schovaný v proslovu o domácích bankovních regulacích, se zdá být ústupkem zákonodárcům. Ministerstvo financí pracuje na nové verzi zákona „O digitální měně“. Podle podnikatelského listu Vedomosti ministerstvo představilo návrh zákona na diskusi, kterou v pátek uspořádala strana Jednotné Rusko. 

Do sdiskuse se zapojil Anton Gorelkin, poslanec Státní dumy, dolní komory ruského parlamentu. Gorelkin se zmínil o nezbytnosti účasti centrální banky na přípravě zákona. V návrhu zákona již byly zohledněny příspěvky řady státních agentur a ministerstev.

Novinkou v zákoně je ustanovení umožňující mezinárodní obchod s kryptoměnami. Jeho doplnění do stávajícího zákona bylo otázkou účelnosti, uvedl na akci Jednotné Rusko úředník ministerstva hospodářského rozvoje Anatolij Djubanov.

Ruská centrální banka se již dříve ostře stavěla proti obchodování s kryptoměnami a v lednu dokonce navrhla zákaz těžby kryptoměn. Ruský prezident Vladimir Putin se v říjnu vyjádřil proti využívání kryptoměn k obchodování s ropou slovy: „Je příliš brzy o tom mluvit“. Od uvalení nových sankcí na Ruskou federaci v souvislosti s její invazí na Ukrajinu podpora kryptoměn v rámci vlády vzrostla.

Záměr Ruska rozšířit používání kryptoměn v mezinárodním měřítku je nejasný. Používání digitálních aktiv totiž nemá vliv na podmínky sankcí postihujících zemi ani na rizika spojená s porušením sankcí. 

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x