Evropská unie brzy rozhodne, zda schválí návrh, který by mohl přinutit kryptografické firmy shromažďovat údaje o odesílateli i příjemci transakce.  

„Travel rule“ ukládá bankám a platebním společnostem povinnost uchovávat informace, které „cestují“ mezi plátci a příjemci. Evropský parlament se blíží k hlasování, v němž rozhodne o rozšíření působnosti pravidla i na kryptoměnové firmy. Hlasování se má uskutečnit v nadcházejících týdnech.

Podle pravidla “travel rule” by měla být každá finanční transakce nad 1 000 eur hlášena finančním orgánům. V minulosti bylo uvítáno jako vítězství v oblasti boje proti praní špinavých peněz (AML). Nový návrh však usiluje o zrušení prahové částky pro oznamování. 

Hlásím transakci ve výši 10 eur

Pokud bude návrh schválen, budou mít burzy povinnost hlásit všechny kryptografické transakce, a to i v hodnotě pouhých deseti eur.

Tvůrci návrhu zákona argumentují tím, že malé transakce provedené s kryptoměnami jsou často využívány k financování terorismu nebo praní špinavých peněz. Podobná mezera v zákoně by umožnila využívání digitálních aktiv k financování a skrývání trestné činnosti. Nezákonný kapitál se totiž může pohybovat anonymně bez jakýchkoli geografických omezení.

„Jak si asi dokážete představit, řada burz proti tomu tvrdě lobbovala. Podle toho, co jsem nedávno slyšel z rozhovoru s jedním poslancem Evropského parlamentu, je většina pro odstranění prahové hodnoty,“ uvedl Ajinkya Tulpule, vedoucí oddělení compliance na kryptoburze bitFlyer. 

Tulpule dodal, že kryptoměnové burzy možná budou muset pozastavit některé transakce, dokud nedojde k úplnému dokončení procesů Know Your Customer (KYC). To by mohlo vést mimo jiné ke zpožděnému vypořádání transakcí. 

„Existují některé tokeny, na které se systémy monitorování transakcí nevztahují,“ říká Tulpule. To je další nevýhoda, se kterou se budou muset kryptoměnové burzy potýkat, až se vyrovnají s novým režimem regulace. 

Evropský trh nejspíš ovlivní i MiCA (Markets in Crypto Assets), program, který se snaží regulovat trh s kryptoaktivy. Konkrétním cílem této legislativy je „zefektivnit regulaci technologie distribuovaných záznamů (DLT) a virtuálních aktiv v EU a zároveň chránit uživatele a investory“. 

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x