Bezdrátová síť v kombinaci s kryptoměnou jako další krok k decentralizovaným službám.

Co je to Helium?

Helium je LoRaWAN síť, která je tvořena Helium hot spoty ( přístroje s anténami, která mohou posílat malé množství dat na velké vzdálenosti pomocí rádiových frekvencí).

Helium network je založena na novém konsenzu známém jako Proof-of-Coverage.

Využití

Helium umožňuje napojení IoT zařízení. Zařízení jako kamery, různé druhy čidel a chytrých zařízení. 

Příklady: Čidla pro vlhkost, kvalitu a teplotu vzduchu v zemědělství, chytré domácnosti, detektory ohně, senzory pro snímání lidské přítomnosti, přítomnosti nebezpečných plynů v ovzduší a mnoho dalších.

Zakladatelé 

Při zrodu Helia stály tři osobnosti:

Amir Haleem – Haleem má zázemí v eSportech a vývoji her.

Shawn Fanning – Fanning je známy pro vytvoření platformy Napster, jedné z prvních peer-to-peer hudebních platforem na světě. 

Sean Carey – Carey před projektem Helium zastával mnoho vývojářských funkcí, mimo jiné ve firmě „Where“ zabývající se optimalizací reklamy, kterou později zakoupila firma PayPal.

Historie

Projekt byl založen roku 2013. Hlavní myšlenkou bylo vytvořit síť, která umožní jednodušší propojení mezi bezdrátovými přístroji.

Zakladatelé věří, že dnešní infrastruktura je nedostatečná pro nadcházející rozvoj v oblasti IoT zařízení.

Aby tento problém vyřešili, vyvinuli Helium Hotspot, kombinaci fyzického blockchainového uzlu a bezdrátové brány, kterou mohou účastnici sítě zapojit a získat za odměnu nativní tokeny sítě Helium ( HNT).

Jak Helium těžit

Pro těžbu je potřeba zakoupit jedno z mnoha různých druhů zařízení pro jeho těžbu. Nejvíce zakoupený typ mineru nese název Bobcat 300 v hodnotě zhruba $600. Zařízení se neliší jen značkou a tvarem, ale i typy pro vnitřní a vnější umístění.  

Po zapojení mineru je zapotřebí vytvoření softwarové peněženky, přes kterou poté HNT miner nastavíte.

K úspěšnému zapojení budete potřebovat mimo elektřinu i připojení k internetu.

Poznámka:

Pro maximální výtěžnost je potřeba vychytat pár věcí.

Jak vytěžit maximum tokenu Helium – HNT?

  1. Anténa -pro oblasti s větší hustotou minerů doporučuji antény od 2 do 5,8 dBi. Do oblastí, které jsou zahuštěny méně obecně platí 5 dBi +.

      2. Výška – Výška je velice důležitý faktor z důvodu, že signál má problém projít zdí. Zde obecně platí – čím méně překážek tím lépe.

      3. Staking – Uzamknutí mincí na určitou dobu, odměny za uzamknutí se mohou lišit.

      4. Otevření portu 44 – Pokud je otevřený nebo zavřený můžete zjistit na této stránce https://portchecker.co/check, pro otevření budete zřejmě muset kontaktovat poskytovatele vašich služeb.

      5. Digitální přesun do jinačího pásma – při registraci zařízení v aplikaci.

Token a jeho využití

Nativní token blockchainu Helium, má dvě hlavní využití:

  1. Jako prostředek odměňování provozovatelů hotspotů Helium za účast na budování a zabezpečení sítě.
  2. Jako základ pro datové kredity (DC), které vznikají spalováním tokenů Helium. Tyto datové kredity se používají k úhradě všech transakčních poplatků sítě.

HIP – 51 

Tento návrh popisuje ekonomické a technické konstrukce s cílem rozšířit síť Helium tak, aby podporovala nové uživatele, zařízení a typy bezdrátových síťových protokolů.

V návrhu je popsáno, aby každá bezdrátová síť podporována sítí Helium (LoRaWAN, Wifi, 5G – označované jako bezdrátové síťové protokoly nebo WNP) měla vlastní dílčí organizaci DAO s vlastním tokenem ( označované také jako tokeny bezdrátových sítí nebo WNT). Klíčové specifikace WNT, jako jsou pravidla prokazování pokrytí, odměny za datové kredity a mechanismy konsensu, jsou řízeny jednotlivými DAO WNT.

Cílem je vytvořit takovou ekonomiku, aby základní rovnováha mezi HNT a datovými kredity, která se „pálí“ a těží, zůstala nenarušena a pravidla Prood-of-Coverage a množství emisí těžařů byly diktovány příslušnými subtokeny bezdrátové sítě.

Technický model vyžaduje, aby celá Héliová síť žila na určité navržené základní vrstvě ( L1). Veškeré účty a transakční aktivity se odehrávají na této L1. Všechny subDAa fungující jako ekonomické a řídící vrstvy ( L2), přičemž jejich příslušné WNT pro tento účel fungují jako nativní tokeny. Každá L2 také provozuje software pro výpočet specifických položek WNP ( např. veškerý kód pro důkaz pokryté, který existuje v současné síti LoRaWAN pro určení odměn za hotspoty) a ověřovatelé L2, kteří vložili WNT, se na těchto výpočtech shodnou. změny na základě účasti na důkazu pokrytí ( Proof-of-Coverage).

 

 

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x