Zájem o digitální měny centrálních bank (CBDC) neustále roste. Nedávný průzkum Banky pro mezinárodní platby (BIS) ukázal, že se těmito měnami zabývá 90 % (oslovených) centrálních bank. 

Společnost pro celosvětovou mezibankovní finanční telekomunikaci (SWIFT) zveřejnila 19. května zprávu o průběhu experimentu, na kterém spolupracuje s BIS. Podle této zprávy jsou země se zájmem o CBDCs zodpovědné za více než 90 % celosvětového HDP. 

Počet centrálních bank, které jsou v pokročilém stádiu výzkumu CBDC stále roste. Devět zemí přitom již operuje s vlastní digitální měnou, Nigérie a Bahamy jsou z nich nejvýznamnější.  

CBDCs neboli „digitálním ekvivalentům skutečných peněz centrální banky“ je nyní věnována velká pozornost. Výzkum se z velké části zaměřuje na to, jak mohou CBDCs pomoci při dosahování cílů domácí politiky. Existuje však jedna mezera: jejich využití přes mezinárodní hranice.

Usnadnění kompatibility a vzájemného propojení mezi různými CBDCs, které se vyvíjejí po celém světě, bude mít zásadní význam, pokud chceme plně využít jejich potenciál. V současné době hrozí, že se globální ekosystém CBDC stane roztříštěným. Celá řada centrálních bank totiž vyvíjí vlastní digitální měny založené na různých technologiích, standardech a protokolech.

SWIFT proti digitálním ostrovům

Podobně se vyjádřil i Nick Kerigan, vedoucí oddělení inovací ve společnosti SWIFT. Podle něj by mohla tato roztříštěnost vést ke vzniku „digitálních ostrovů“ po celém světě:

Pokud se situace nebude řešit, mohla by vést ke vzniku "digitálních ostrovů" po celém světě. Různé systémy a různé CBDCs budou muset být schopny efektivně spolupracovat. V opačném případě bude omezena možnost podniků a spotřebitelů provádět přeshraniční platby pomocí CBDC.

V roce 2021 SWIFT dokázal efektivně zajistit přeshraniční transakci mezi jedním a druhým subjektem. Bylo to za pomoci CBDC založené na DLT a osvědčeného systému zúčtování v reálném čase (RTGS). 

Technologie distribuovaných záznamů (DLT) je decentralizovaná databáze. Data vkládají a uchovávají jednotlivé subjekty zapojené do databáze, aniž by existoval jediný správce. Blockchain je typem DLT architektury.

Příkladem RTGS je český CERTIS, clearingové centrum pro vypořádání plateb na mezibankovním trhu, které provozuje ČNB. 

Nyní SWIFT zkoumá, jak může propojit mnoho vnitrostátních sítí CBDC, které se celosvětově rozrůstají, a umožnit tak hladší a bezproblémové využívání přeshraničních plateb. 

5 1 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x