Frank McCourt, miliardářský magnát zvolil svého partnera pro spolupráci na budování decentralizované alternativy k obřím sociálním médiím typu Facebook. 

McCourtův projekt Liberty bude spolupracovat s projektem Polkadot nadace Webu3.

Gavin Wood, jenž je spoluzakladatelem projektu Polkadot má být onou osobou.

Projekt Liberty má technický návrh, který uživatelům umožní uchovávat jejich data na blockchainu a pomoci při přechodu mezi budoucími službami sociálních médií. 

Díky Woodsovým schopnostem má být jeho spolupráce klíčová pro úspěch a dosáhnutí kýžené vize.

Jsme nadšeni, že můžeme spolupracovat s Gavinem a jeho kolegy na realizaci naší společné vize zdravějšího webu. Nejenže jsou průkopníky v oblasti inovací, ale naše hodnoty se shodují v tom, jak by měl být internet restrukturalizován tak, aby posiloval postavení uživatelů, prospíval společnosti a posiloval demokracii.

Například společnost Meta – Facebook a Instagram nabyly své gigantické podoby díky tomu, že propojily lidi a nechaly je sdílet a vyměňovat si zážitky z každodenního dění. 

Tyto společnosti ale zároveň shromažďují data a vytváří stále přesnější profily uživatelů. Ty poté využívají k přesně mířeným reklamám a ne jen k tomu. 

Problémy s únikem informací, propagandy a omezování svobody projevu jsou hlavními důvody vzniku myšlenky Webu3.

Partnerství mezi projekty Liberty a Polkadot, které oba muži uzavřeli o víkendu v Marseille, má za cíl určité utopické vize svobodného internetu. Podle slov Gavina, ale bude potřeba mnohem více, než jen technického přístup k ukládání a přesouvání informací uživatelů. 

Blockchain může být známý svou ne příliš elegantní prací s velkým obsahem dat. Polkadot si klade za cíl propojit více blockchainů, které fungují paralelně a tím urychlí jejich interakci.

Woodův a McCourtův projekt bude čelit velikým výzvám. Decentralizované prostředí bude muset přilákat vývojáře, jejichž aplikace dokáží překonat překážky a získat dostatečnou popularitu.

Pro Wooda partnerství s McCourtem podtrhuje jeho přesvědčení o zásadní roli technologie, která podle něj „určuje hranice politiky„.

Mým základním přesvědčením je, že technologie ovládá politiku - nikoliv naopak.

5 1 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x