Evropští úředníci vyzvali k okamžité regulaci kryptoměn v souvislosti se situací na trhu, kterou způsobila Terra.
Guvernér francouzské centrální banky Francois Villeroy de Galhau prohlásil: „Kryptoměny by mohly narušit mezinárodní finanční systém, pokud nebudou regulovány a pod dohledem konzistentním a vhodným způsobem napříč jurisdikcemi.“
Fabio Panetta, člen výkonné rady Evropské centrální banky, zdůraznil, že „stablecoiny jsou zranitelné vůči runům“.
Soukromé prostředky jako peníze jsou „iluzí”
„Nedávný vývoj na trhu s kryptoaktivy demonstruje, že je iluzí domnívat se, že soukromé nástroje mohou fungovat jako peníze, když je nelze kdykoli v paritě převést na veřejné peníze,“ řekl Panetta.
Dodal: „Neexistuje žádná záruka, že je [stablecoiny] lze kdykoli vyměnit za nominální hodnotu. Právě minulý týden největší stablecoin na světě dočasně ztratil vazbu na dolar.“
Volání po přísné regulaci kryptoměn sílí, v médiích lze však zachytit i výjimky. Karel Lannoo, výkonný ředitel Centra pro evropská politická studia (CEPS), nedávno napsal článek pro Financial Times. V něm upozornil na problémy dohledu v návrhu EU o MiCA:
„Dohled je velmi omezený a rozdělený mezi národní nebo evropské regulační orgány. Podle navrhovaných pravidel je mnohem snazší založit kryptoburzu než tradiční burzu.“
Lannoo dodal, že ustanovení proti manipulaci s trhem a obchodování zasvěcených osob nejsou tak přísná jako podle stávajících zákonů pro tradiční trhy. „V současné době je v platnosti zákon o obchodování s cennými papíry. Pro EU by bylo lepší, kdyby krypto posuzovala podle stávajících zákonů, než aby vytvářela nový regulační rámec.“
Velká Británie rovněž prosazuje regulaci stablecoinů, přičemž neplánuje zahrnout do směrnic algoritmické stablecoiny.
Mluvčí ministerstva financí k tomu poznamenal: „Legislativa regulující stablecoiny, pokud jsou používány jako platební prostředek, bude součástí zákona o finančních službách a trzích, který byl oznámen v projevu královny.“