Proč jedna z předních stablecoinů UST ztratila svou hodnotu?

Co je UST?

UST je typ tokenu, jehož cena má zůstat stabilní. Schopnost zůstat stabilní vychází z technologie, která za ním stojí. 

Cílem je regulovat poptávku aby 1UST bylo za rovno s jedním dolarem.

Pokud je cena UST vyšší než 1, algoritmus vyrobí více tokenů UST. Při výrobě UST se zároveň pálí tokeny LUNA. Tímto se hodnota vrátí zpět na 1. Pokud cena UST klesne pod 1, algoritmus spálí mince UST a vyrobí více tokenů LUNA.

LUNA je nativní token blockchainu Terra, od vzniku byla velice populární právě kvůli schopnosti deflace tohoto tokenu. Lidé ji tedy kupovali za předpokladu, že poptávka po UST stále poroste.

Proč tedy UST stablecoin klesl o 60%?

Paretův princip osvětluje tuto situaci. Říká, že 20% lidí má na svědomí 80% účinku. I proto se vyplatí sledovat peněženky jednotlivých velryb a větších investorů.

Blockchain toto sledování umožňuje. Využijme tedy sledování peněženek k tomu, abychom zjistili podrobnosti.

Po situaci velice podobné “bankrunu” 8/5/2022 byly z Anchor protokolu vybrány 2 miliardy dolarů v UST, následný prodej UST zapříčinil jemný propad UST.

Menší investoři, kteří viděli, jak UST ztrácí hodnotu, ztratili důvěru. To odstartovalo výprodej UST, protože stabilita byla podrobena zátěžovému testu a selhala. 

Mezitím se Bitcoin rozhodl klesat, což napomohlo poklesu ceny tržní kapitalizace LUNA tokenu. 

Od doby co počet UST v existenci přesáhl tržní kapitalizaci LUNY zažíváme volný pád.

Kromě algoritmu, který udržoval stabilitu UST. Společnost stojící za blockchainem Terra začala pro podporu nakupovat Bitcoin. To je však dvousečná zbraň. 

První obranou vrstvou je, že můžete vyměnit 1 UST za jeden dolar v LUNA tokenu. 

Pak ale přišel moment, kdy se LUNA propadla tak nízko, že nedokázala pokrýt hodnotu UST. Přichází druhá obranná vrstva, Bitcoin.

LFG ( Luna Foundation Guard) rozhodla zapůjčit nakoupený Bitcoin v hodnotě 750 milionů dolarů mimoburzovním obchodním společnostem, aby pomohly ochránit UST peg.

Dnešního dne LUNA padla na $0.69 dolaru a poté vystřelila na $7.8 zůstává otázkou, zda-li vstane z mrtvých nebo bude pohřbena společně se sny lidí, kteří do ní investovali.

 

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x