V prvním díle jsme se dozvěděli jak se společnost BlackRock stala největším správcem aktiv na světě.

V dnešním druhém díle se podíváme na umělou inteligenci zvanou ALADDIN, která v současnosti spravuje přes 21 bilionů dolarů. Pro porovnání se hodnota evropského hrubého domácího produktu pohybuje někde kolem 15 bilionů dolarů.

ALADDIN (Asset, Liability and Debt and Derivative Investment Network)

ALADDIN je platforma pro institucionální investování. 

Jakýsi centrální nervový systém, na který se spoléhá téměř každý, kdo spravuje kapitál v hodnotě nad miliardu dolarů.

ALADDIN je systém, který byl vytvořen nedlouho poté, co byl vytvořen BlackRock samotný.

Původně sloužil pro úsporu času. Ze začátku BlackRock používal tento software pouze k automatickému hlášení pozic dluhopisů.

V průběhu let se však rozrostl a stal se operačním systémem pro společnost samotnou, sídlí ve více datových centrech najednou a stará se o něj skupina více jak 1500 lidí.

ALADDIN se stal nedílnou součástí interních systémů řízení rizik společnosti BlackRock, používá ho přibližně třináct tisíc zaměstnanců společnosti po celém světě. 

To jak ALADDIN funguje je mimo hledáček tohoto článku ale rychlá definice zní: 

ALADDIN je platforma vybudovaná pro risk management, ta provádí pokročilé simulace Monte Carlo ( Monte Carlo – třída algoritmů pro simulaci systémů, používaná k odhadnutí možných východisek při nejistých událostech).

Obraz rozsahu rizika v portfoliu.

ALADDIN se stal natolik sofistikovaným, že společnost BlackRock viděla příležitost vydělat peníze od konkurenčních správců aktiv institucionálních investorů a podniků tím, že jim platformu zpřístupní. Těmto investorům by také umožnila spravovat jejich portfolia a modelovat inherentní rizika.

Seznam společností, které ALADDIN používají je rozsáhlý. 

V současné době se na platformu spoléhá více než 240 externích klientů.

Mezi ně patří společnosti jako jsou Google, Apple a Microsoft. Ti ji využívají pro správu podnikových financí. Klientem je také Japonský vládní penzijní fond ( 1,5 miliardy dolarů). Stejně tak 2 největší konkurenti společnosti BlackRock a to Vanguard a State Street. Mimo to, že tyto dvě společnosti používají ALADDIN a taky za ně platí nemalé sumy, tímto zároveň poskytují přístup k množství údajů o svých portfoliích, které dále pomáhají společnosti BlackRock zdokonalovat ALADDIN a lépe modelovat rizika.

Říci, že je ALADDIN důležitý systém pro globální správu aktiv, je slabé slovo. Již v roce 2020 byl odhad aktiv, který sedí na platformě ohodnocen na zhruba 21,6 bilionu dolarů. Což by v tom samém roce bylo více než celý hrubý domácí produkt USA.

Je-libo další přirovnání?

Kdybyste vyprázdnili bankovní účet každého ze 7,6 miliardy lidí na světě, každou bankovku a minci a dali je všechny na hromadu, získali by jste hodnotu asi pěti bilionů dolarů, takže to znamená, že ALADDIN se rozrost v systém, který je přímo nebo nepřímo zodpovědný za čtyřnásobek všech peněz na světě. Jsem to jen já, nebo se najde více lidí, kterým tato skutečnost přijde děsivá?

Ne, nerozhoduje o investicích. Informuje ale o investičních rozhodnutích všech, kteří ho používají. 

Čím dál více manažerů se spoléhá na jeho analýzy a modelování, zda to nevytváří samolibost a spoléhání, které by mohlo vést k pocitu bezpečí.

Co se stane, když dojde k falešným nebo chybným údajům, jde přece o počítačový model.

To je něco, na co upozorňoval už v roce 2013 Stanley Pignal – finanční korespondent ekonomů, přirovnal to k podobné situaci, kde se banky spoléhaly na údajnou analýzu rizik ratingových agentur v roce 2008.

Viděli jsme, jak dobře to dopadlo pro finanční trhy tehdy.

Když už je řeč o finanční krizi, společnost BlackRock byla poměrně zásadním hráčem při záchraně a obchodech, které se v té době uskutečnily, byla také klíčovým poradcem bank a samotné vlády.

Tímto bych 2. díl této ságy ukončil. Pokud Vás tento článek zaujal, věřte, že to stále ještě není vše a na 3. díle se urputně maká.

5 2 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejvíce hlasovalo
Nejnovější Nejstarší
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře

1
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x