Podle průzkumu Banky pro mezinárodní platby (BIS) pracuje 73 z 81 centrálních bank na zavedení vlastní digitální měny (CBDC). 

BIS ve svém nejnovějším průzkumu odhadla, že devět z deseti centrálních bank zkoumá možnosti, jak vydat vlastní CBDC. Navíc 50 % těchto finančních institucí v současné době takové produkty vyvíjí nebo prochází experimenty.

Většina centrálních bank má o CBDC zájem

Do průzkumu se zapojilo 81 centrálních bank. Cílem bylo zjistit postoj bank k CBDC a to, jak blízko jsou k vypuštění měn do světa. 90 % respondentů přiznalo, že na zavedení podobných produktů pracuje. Téměř polovina centrálních bank je uprostřed vývoje nebo „provádí konkrétní experimenty“ v oblasti CBDC.

„Celosvětově se více než dvě třetiny centrálních bank domnívají, že by v krátkodobém nebo střednědobém horizontu mohly vydat retailovou CBDC. Centrální banky považují CBDC za řešení problémů, jako je omezená provozní doba současných platebních systémů a délka současných transakčních řetězců,“ uvedla BIS.

Zajímavým úkazem je politika Číny. Na rozdíl od kryptoměn jsou místní úřady konceptu digitálního jüanu velmi nakloněny a dlouhodobě se snaží o jeho popularizaci. Digitální jüan (e-CNY) zažil premiéru během zimních olympijských her v Pekingu, přičemž denní transakce v této měně představovaly přibližně 300 000 dolarů. Jistě nebylo na škodu, že stát rozdělil značné částky mezi obyvatele metropolí, jako je Peking, Šen-čen a Čcheng-tu.

Mezi země, které zkoumají možnost spuštění takového projektu nebo provádějí jeho testy, patří např. Malajsie, Thajsko, Zambie, Indonésie, Mexiko.

Kromě CBDC se BIS ve své studii zmínila i o stablecoinech a kryptoměnách. Instituce si představuje stablecoiny kryté jednotnou fiat měnou jako další platební metodu. Současně však nebyla příliš nakloněna stablecoinům, které jsou vázány na komodity nebo digitální aktiva, jako je bitcoin.

Z 80 % na 90 %

Předchozí průzkum BIS na toto téma zjistil, že 80 % centrálních bank pracuje na zavedení vlastních CBDC. Je však třeba zmínit, že průzkum byl proveden v roce 2019 a zahrnoval 66 namísto 81 účastníků. 
  
Tehdy všechny banky, které připustily testování svých budoucích CBDC, pocházely spíše z rozvíjejících se tržních ekonomik než z vyspělých: 
  
„Banky z rozvíjejících se ekonomik (emerging market economy, EME) mají obecně silnější motivaci pracovat na CBDC pro všeobecné účely (které mohou fungovat jako náhrada nebo doplněk bankovek) než vyspělé ekonomiky. Rozvíjející se ekonomiky považovaly efektivitu domácích plateb, bezpečnost plateb a finanční inkluzi za „velmi důležité“. V případě vyspělých ekonomik byla jedinou motivací ohodnocenou jako “velmi důležité” bezpečnost plateb.”  

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x