Mateřská organizace Wikipedie, Wikimedia Foundation, již nebude přijímat žádné dary v Bitcoinech, Bitcoin Cash ani Ethereu. Jde o výsledek tříměsíční debaty o kryptoměnách, kterou vyvolali někteří členové komunity. V rámci debaty provedla nadace průzkum, v němž se více než 70 % respondentů vyjádřilo, že si přejí ukončit veškeré dary v kryptoměnách. 
 
„Wikimedia Foundation se rozhodla přestat přijímat dary ve formě kryptoměn… toto rozhodnutí činíme na základě nedávné zpětné vazby od [dobrovolníků a dárců],“ uvedla nadace v prohlášení
 
Nadace začala přijímat kryptoměny v roce 2014. Tehdy to zdůvodnila tím, díky bitcoinu se stane dárcovství jednoduché. Navíc se možnost otevře širokému spektru dárců. Wikipedie historicky kladla velký důraz na to, aby byla globální platformou, a v současnosti podporuje obsah ve 326 různých jazycích
 
Dary v bitcoinech zpočátku zprostředkovala společnost Coinbase. Wikimedia Foundation později přešla k BitPay, aby usnadnila dary i v dalších kryptoměnách. 
 
Kryptoměny činily pouze zanedbatelné procento všech darů. V roce 2021 obdržela nadace Wikimedia kryptoměny od pouhých 347 různých dárců. PR specialistka pro nadaci Wikimedia Julia Brungsová napsala, že dary v kryptoměnách tvořily v loňském roce jen 0,08 % příjmů nadace a že nadace nikdy „kryptoměny nedržela“. 
 
„V loňském fiskálním roce byl nejpoužívanější kryptoměnou Bitcoin. Nikdy jsme kryptoměnu nedrželi a dary denně spotově převádíme na fiat měnu (USD), což nemá významný dopad na životní prostředí,“ napsala Brungsová již v lednu. 
 
V lednu začala velká debata o kryptoměnových darech. Softwarová inženýrka a editorka Wikipedie Molly Whiteová poznamenala, že se diskuse zúčastnilo pouhých 400 členů komunity. Whiteová si však všimla, že mnoho z těchto účtů se jeví jako „jednoúčelové účty vytvořené jen kvůli diskusi“, které mají přesvědčit nadaci proti kryptoměnám. 
 
Podle zprávy byly hlavním argumentem proti kryptoměnám „otázky udržitelnosti životního prostředí“. Existuje však celá řada energeticky úspornějších blockchainů, které nepoužívají proof-of-work mining, například Avalanche, Tezos, Solana a Cardano. 
 
Zastánci kryptoměn uváděli potřebu pseudonymních darů v zemích, kde by Wikipedie mohla být nelegální nebo cenzurovaná. V El Salvadoru a Středoafrické republice je bitcoin zákonným platidlem. V diskuzi tak zazněl i argument, že by nadace měla umožnit lidem přispívat v oficiálních měnách i těchto zemí. 

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x