Vidím, že mnoho lidí na nejrůznějších platformách sociálních médií používá burzy umožňující pákový efekt způsobem, který bych nazval hazardem. Pákové platformy mohou být šíleně cenným nástrojem, který můžete využít k dalšímu obchodování. Mohou vás také zanechat s velkými ztrátami a spáleným účtem.

Proto jsem se rozhodl napsat článek o tom, jak je efektivně využívat, místo abyste si toliko slepě naběhli.

Případ použití č. 1 – Ochrana hodnoty vaší spotové expozice

Řekněme, že vlastníte v hardwarové peněžence uzamčený 1 BTC, který byste si rádi ponechali na delší dobu, ale máte pocit, že se BTC krátkodobě propadne, a rádi byste snížili svou expozici vůči němu.

Můžete buď:

prodat svůj Bitcoin:

  1. Připojením ke své peněžence
  2. Odesláním BTC na burzu
  3. Prodejem do FIATu
  4. Vybrat FIAT
  5. Počkat na lepší časy
  6. Znovu koupit BTC
  7. Poslat je zpět na svou hw peněženku

nebo můžete:

Prodat ekvivalent svého spotového BTC na platformě pro obchodování s pákou:

  1. Odesláním 0,33 BTC na platformu.
  2. Shortovat 1 BTC s využitím pákového efektu x3 (půjčka od brokera).

Tímto způsobem si zachováte chladné úložiště, vyhnete se všem transakčním potížím a zároveň budete v podstatě stále v USD (Stejná krátká a dlouhá pozice). BTC klesá? Váš pákový účet roste, zatímco hodnota vašeho cold storage klesá. BTC roste? Váš pákový účet se zmenšuje, zatímco hodnota na vaší hw peněžence roste. Vyhnete se většině práce a přitom jste stále ve stejné pozici. Jediné, čeho se musíte obávat, jsou poplatky, a ty vám mohou být vlastně i ku prospěchu, pokud to děláte správně. O tom, jak se správně vyhnout poplatkům (nebo jak získat peníze za držení pozice), napíšu krátký článek později.

Případ použití č. 2 – Ochrana vašich altů před poklesem BTC

Řekněme, že jste bullish altcoiny a zároveň bearish na BTC. Můžete shortovat BTC na platformě pro obchodování s pákou a zároveň si ponechat svůj alt na trhu. Tato strategie je vždy použitelná pouze během tzv. „altseason“

Potřebujete, aby poměry pumpovaly, zatímco BTC vyklesává, to se děje jen na chvostu altcoinového trhu. Pokud se mýlíte a alty jdou dolů, ztrácíte peníze, pokud máte pravdu a alty jdou nahoru, vyděláváte. Můžete to také udělat, když je BTC ultra bullish. Prostě long altcoiny s pákou. (Nebezpečné, pokud se trh otočí, dostanete na prdel dvakrát tak tvrdě a má to vskutku smysl vždy jen těsně před altseason).

Případ použití č. 3 – Ochrana proti riziku protistrany

Pokud chcete obchodovat, ale nedůvěřujete burzám se svými penězi, mohou být pákové platformy vynikajícím nástrojem. Pokud obchodujete třetinu své krypto alokace na x3 na maržové burze, částka, kterou riskujete v případě, že burza zkrachuje/ukončí podvod, je pouze třetinová, než kdybyste na ní obchodovali svůj spot.

Případ použití č. 4 – Zkušený profesionální obchodník

Pokud víte, co děláte, může být obchodování s marží šíleně ziskové.

Na rozdíl od toho, co si většina lidí myslí, však profesionálové obchodující na těchto pákových platformách jen zřídka (pokud vůbec) používají pákový efekt k výraznému zvýšení velikosti své pozice. „Jaký druh pákového efektu používáte“ není obecně správná otázka. Pokud máte na Mexu například 1 % svého portfolia, není použití 10násobné páky tak šílené, jako když tam máte 100 % svého portfolia. Mnohem důležitější je velikost pozice a % rizika portfolia. Přesto si myslím, že neznám nikoho, kdo by úspěšně obchodoval velké velikosti a pravidelně překračoval páku x3.

Každý profesionál obchodující na platformách, které umožňují obchodování s pákou, používá přísná pravidla řízení rizika a velikosti pozice. Alespoň ti, kteří nakonec nevyhodí své účty do povětří.

Žádné řízení rizik = rekt v dlouhodobém horizontu, bez ohledu na to, jak jste dobří.

Nebuďte idioti a nehoňte se za velkými penězi, jděte na to pomalu a dělejte to správně.

K čemu nepoužívat platformy pro obchodování s pákou:

Idiotský případ použití č. 1 – Zvyšování velikosti pozice, abyste mohli vydělat více peněz

Řekněme, že Zbyšek vlastní 1 BTC a má pocit, že prodejem a nákupem tohoto 1 BTC roste jeho účet příliš pomalu, takže ho převede na pákovou burzu, aby mohl obchodovat s 10 BTC, přičemž nebere ohled na řízení rizik.

Zbyšek je oficiálně idiot. Rozumný obchodník obvykle riskuje ~2 % svého zůstatku na daný obchod. To znamená, že Zbyšek by ze svého obchodu s 10 BTC vystoupil už po 0,2% pohybu nebo by zcela ignoroval řízení rizik. Je snadné pochopit, proč je Zbyšek idiot.

Nebuďte jako Zbyšek.

Idiotský případ použití č. 2 – Přišli jste o peníze na altcoinech a snažíte se je získat zpět pomocí obchodování s pákou

Obchodování s pákou je nejen podstatně těžší než obchodování se shitcoiny, ale také se vám mstí. Jeden z nejjednodušších a nejrychlejších způsobů, jak přijít o všechny peníze.

Pokud vaše řízení rizik, vaše obchodní strategie & plán nejsou dokonalé, ani se nepokoušejte začít obchodovat s pákou, buď budete stopped out zas a znova, nebo prostě skončíte se zlikvidovaným účtem.

Pokud se chcete ponořit do obchodování s pákou, převeďte relativně nízkou částku (á 100-1000 USD) na BitMex / Deribit / Bitfinex / ByBit / FTX / PHEMEX apod. a obchodujte s nimi třeba měsíc.

Jakmile budete schopni tuto částku trvale zvyšovat, teprve poté zvyšte svůj zůstatek.

Idiotský případ použití č. 3 – Dělají to všichni ostatní, tak to musí být cool

Ani mě raději nenechte začít.

Kryptoměny jsou už tak dost volatilní, pro většinu lidí není v první řadě potřeba začít obchodovat s pákovým efektem jinak než jako hedgování. Viděl jsem příliš mnoho lidí, kteří při tom přišli o všechny své peníze. Nebuďte idioti, držte se malých velikostí pozic, dokud se necítíte pohodlně a váš obchodní plán nefunguje, a pak pomalu zvyšujte velikost. Není potřeba vyhodit svůj účet do vzduchu.

Existuje několik způsobů, jak efektivně (nebo neefektivně) využívat platformy pro obchodování s pákou, ale tyto jsou nejdůležitější. Pokud máte zájem na některé z nich obchodovat, vždy se ujistěte, že je vaše řízení rizik v naprostém pořádku.

Na takových trzích umírají lidé jako Zbyšek.

Pokud vás to přesto zajímá a chcete si to vyzkoušet, přičemž víte o rizicích, můžete použít mé ref-linky na několik platformy, které redakce pravidelně používá, a získat tak slevu na poplatcích za obchodování.

Mějte však na paměti, že pokud uděláte některou z výše jmenovaných chyb, v dlouhodobém horizontu svůj účet vyhodíte do povětří.

3 1 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x