Ukrajinská národní banka (NBU) nadále přijímá opatření, která mají zabránit odlivu kapitálu. Pro Ukrajince nově platí zásadní omezení pro nákupy kryptoměn.  
21. dubna byl oznámen soubor omezení transakcí směřujících do zahraničí. Jednotlivcům je nyní zakázáno nakupovat kryptoměny za domácí fiat měnu hřivnu (UAH).

Ukrajinci tak musí nakupovat Bitcoin a další kryptoměny pouze za cizí měnu, přičemž celkový měsíční nákup je omezen na 100 000 UAH (cca 76 tisíc korun). Příslušný limit se vztahuje i na mezinárodní peer-to-peer transakce. 
  
NBÚ považuje nákupy kryptoměn za „kvazi-hotovostní transakce“ vedle operací, jako jsou vklady do elektronických peněženek, devizové transakce a cestovní platby. Přijetím omezení těchto transakcí chce centrální banka zabránit „neproduktivnímu odlivu kapitálu“ ze země v době válečného stavu.

„Příslušné změny pomohou zlepšit devizový trh, což je nezbytný předpoklad pro zmírnění omezení v budoucnu. Cílem je také snížit tlak na devizové rezervy Ukrajiny,“ napsala NBU.

Centrální banka připustila, že potřeba mezinárodních transakcí se během válečného stavu masivně zvýšila. Podle oznámení NBU si Ukrajina nemůže dovolit „neproduktivní odliv kapitálu“, mezi který patří investice do kryptoměn.

„Kvazi-hotovostní transakce […] jsou prováděny zejména za účelem obejití současných omezení Národní banky, zejména pro investování v zahraničí. To je však válečným stavem zakázáno. Proto by příslušné transakce měly být vykládány jako transakce vedoucí k neproduktivnímu odlivu kapitálu.“ 

Ukrajinská vláda přijala příslušné změny v rámci středečního usnesení rady NBÚ, které následně vstoupilo v platnost. 
   
Některé ukrajinské banky již tato omezení přijaly. Například největší komerční banka na Ukrajině PrivatBank zakázala svým klientům nakupovat BTC za hřivny už v polovině března. 
  
Tato omezení vzbuzují další otázky, neboť ukrajinská vláda aktivně pracuje na legalizaci kryptoměn i napříč válečnému stavu. V březnu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal zákon, který má vytvořit právní rámec pro fungování regulovaného trhu s kryptoměnami v zemi. 

5 1 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x