Když jsem se poprvé dozvěděl o této firmě, byl jsem šokován! Jak je možné, že někdo na planetě může mít tak obrovskou moc.

Tato firma drží většinový podíl ve zhruba 40 procentech firem indexu S&P 500.

( S&P 500 je akciový index zahrnující akcie 500 největších na burze obchodovaných podniků v USA. Akcie jsou váženy podle tržního podílu, který slouží k hodnocení konkurenční pozice podniku.)

Zároveň je v první trojci hlavních držitelů akcií největších amerických bank jako je Goldman Sachs, J.P. Morgan, Bank of America a Citibank. Klíčový akcionář v bankách, které udržují finanční trhy v chodu.

Co takhle běžná sdělovací média – mainstreamové zpravodajství?

Tuto firmu můžeme najít i zde. Můžete si říct, že se nic neděje a že běžná média nesledujete. Informace vyhledáváte na sociálních sítích, proč by vám to teda mělo vadit..?

Shodou okolností má tato firma také obrovské podíly ve firmách jako je Google, Apple a Twitter.

Mohl bych pokračovat i do jiných odvětví, ale asi chápete, kam mířím.

BlackRock

O kterou firmu se tedy jedná?

Z nadpisu můžete zjistit, že je řeč o firmě zvané BlackRock, ta je poměrně neznámá v porovnání s její velikostí a schopností ovlivňovat světové dění.

Spolu se společnostmi State Street a Vanguard tvoří trojci majoritních držitelů akcií ve většině největších veřejně obchodovatelných společností.

Pro představu tato trojce drží přes 90% akcií všech firem v indexu S&P500.

Definice

BlackRock je americká celosvětově operující investiční korporace a správce finančních fondů se sídlem v New Yorku. Byla založena v roce 1988 a od té doby stihla dorůst do enormní velikosti.

Zakladatelem je Laurence D. Fink momentálně působící jako generální ředitel spravující majetek v hodnotě 10 bilionů amerických dolarů.

Laurence D. Fink

Zakladatel firmy BlackRock má investice a finance zakódované hluboko v DNA. Původně působící jako obchodník s dluhopisy v investiční bance First Boston, byl schopný bance připsat 1 miliardu dolarů.

V roce 1986, Finkova kancelář najednou ztratila kolem 100 milionů dolarů po nečekaném poklesu úrokových sazeb. Navzdory tomu, kolik peněz prvně vydělal se z pozice čekatele na generálního ředitele stal vyděděncem, až nakonec počátkem roku 1988 skončil. 

BlackRock se stává předním správcem aktiv

V roce 2009 společnost BlackRock koupila BGI – investiční část britské banky Barclays Plc za 13,5 miliard dolarů, v rámci této obrovské transakce se tak stává největším správcem aktiv na světě.

V závislosti na tuto událost, BlackRock přešla od společnosti spravující dluhopisová aktiva k poskytovateli indexových fondů.

iShares

Je kolekce burzovně obchodovaných fondů (ETF) spravovaných společností BlackRock, která tuto značku získala od společnosti Barclays.

Většina fondů iShares sleduje dluhopisový nebo akciový index, některé jsou však aktivně řízené. Mezi burzy, na kterých jsou kótovány fondy iShares, patří například tyto burzy cenných papírů: Londýnská, Americká, Newyorská, Hongkongská, Mexická, burza cenných papírů v Torontu, Australská burza cenných papírů a také burza BATS ( globální burzovní operátor se sídlem v Kansasu). 

Nákup nemovitostí

Firma BlackRock začala nakupovat i nemovitosti, ve jménu diverzifikace tato firma nakupuje nemovitosti za peníze lidí, kteří si spoří do penzijních fondů.

Představte si, že vás tato firma přebije cenou při nákupu nemovitosti a to s vašimi penězi.

Pokud Vám to zní šíleně, není to všechno.

Toto je jen jakási špička pomyslného ledovce, kterým BlackRock je.

V dalším díle se společně podíváme ještě hlouběji a objevíme další části kolosu, který není dobře vidět.

5 5 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejvíce hlasovalo
Nejnovější Nejstarší
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře

1
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x