Lehce zvýšená aktivita starších coinů

V minulém on-chain náhledu jsme ve stručnosti vysvětlili základy ukazatele CDD, jež v posledních dnech zaznamenal lehký cluster spiků:

Metrika CDD (Coin Days Destroyed) ukazuje na lehce zvýšenou aktivitu starších držitelů Bitcoinu v posledních dnech...
...i při větším odzoomování je patrný cluster aktivity na starších coinech, nicméně...
...ve srovnání s loňským létem se jedná o aktivitu vyloženě utlumenou - dle mého názoru stále probíhá tichá akumulace...

Celkové přesuny bitcoinů od loňského léta nepolevují:

Na grafu níže jsem bílými vertikálami naznačil časové značky odpovídající významnému zvýšení celkového počtu přesunutých coinů. Kombinace výše naznačeného lokálního navýšení pohybu starších coinů v kontrastu s celkovým navýšením přesouvaných bitcoinů může mimo zvýšené aktivity tvůrců trhu znamenat, že některé z velryb, jež mají svůj cost basis nad aktuální cenou, se svých coinů zbavují v očekávání cenového oslabení, pravděpodobně na základě makroekonomické situace.

Strukturální změna v akivitě transakcí nastala krátce po proražení klíčových 10500, další významné zvýšení celkového množství přesouvaných bitcoinů pak nastalo loni v létě a od té doby nepolevuje...

Je-li tato úvaha správná, pak aktuální vývoj cen naznačuje vskutku spíš akumulaci, nicméně vzhledem k tomu, že už je to nějaká doba od posledního ‚echtovního‘ panického výplachu, podíváme se ještě i na ukazatel tzv. ‚Realizované ceny‘ (Realized price) – protože co kdyby teda jako fakt nakonec nějaká kapitulace teď ještě přišla?

Realizovaná cena jako pomyslné ‚dno‘ případné kapitulace?

Ano! Ale nejdříve si opět vysvětleme pojmy:

Realizovaná cena (Realized price) se vypočítá jako podíl realizované kapitalizace (Realized cap) a celkové nabídky mincí.

Měří průměrnou cenu váženou nabídkou toho, co za své mince zaplatili všichni účastníci trhu.
Lze ji interpretovat mj. i jako cenu supportu nebo rezistence na řetězci.

Realizovaná kapitalizace (Realized cap) 

Uložená hodnota mince se vypočítá tak, že se sečte cena každé mince v okamžiku jejího posledního pohybu.
Vzhledem k tomu, že kryptoměny mohou být z různých důvodů ztracené, zapomenuté nebo nedosažitelné, zavádí se ‚Realizovaná kapitalizace‘ (Realized Cap), aby se neuvažovaly ty mince, které zůstaly dlouhou dobu nepohyblivé.
Je to jeden ze způsobů, jak se pokusit změřit hodnotu mince zachycením uložené hodnoty jako síťové hodnoty, a lze jej popsat jako on-chain verzi objemově vážené průměrné ceny (VWAP – Volume Weighted Average Price).

Velmi zjednodušeně a stručně lidově počeštěno: Realizovaná cena = de facto jakási řekněme ‚proxy‘ agregované ‚základny pro výpočet nákladů‘ (cost basis). Ještě lidštěji = průměrná nákupní cena bitcoinů, přesněji průměrná cena bitcoinů, na níž se posledně ‚pohnuly‘.

Aktuálně (úterý 26/04/2022) se realizovaná cena pohybuje okolo 24 570 USD/BTC, to jen tak hned na začátek pro pořádek.

2011: ‚No, tak to teda jako asi vůbec!‘ (prehistorie):

Na dnešní poměry relativně rychlé ‚dvojité dno‘, oba minima dosáhla drawdownu pod realizovanou cenu o celých 60%. Každopádně z dalších grafů uvidíme, že až do března 2020 platilo, že jsme-li s cenou bitcoinu pod úrovní ceny realizované, jednalo se o výbornou příležitost k větším nákupům/agresivnější akumulaci.

2015: ‚Ty, jako lepší se to, ale přes 40% drawdown?‘ (‚Burzovní éra‘)

Jak naznačeno výše, tady lze krásně vidět, jak se s blížícím se akumulačním pásmem a tedy i absolutním dnem postupně realizovaná cena proměnila ze supportu v rezistenci, kterou zůstala po celou dobu akumulace před finálním technickým průrazem a počátkem nového býčího trhu. Drawdown pod realizovanou cenu již nebyl tak brutální, jako v roce 2011, nicméně ‚dno‘ se nám odehrávalo podstatně déle – tady někdo nutně cítil příležitost a potichounku skupoval.

Q4 2018/Q1 2019: ‚Tak, jako byl jsem třetinu dole, ale jen necelého půl roku‘ (éra Derivátová, dno první)

Pět měsíců, vrchol drawdownu necelá třetinka. Známka většího zájmu, větší poptávky, rychleji vyschnuvší nabídky, býčí zteč Q2 2019 byla částečně hnána čínským PlusToken ponzi schématem. Z časového hlediska se najednou rok 2015 zdá být absolutním luxusem, ach to zpětné zrcátko…

Březen 2020: ‚MA-SA-KR!‘ (éra Derivátová, dno druhé)

Neskutečně rychlý, šokující a ze spekulantského hlediska naprosto labužnický výplach z března 2020 nám dal okno zhruba tak týden a drawdown pod realizovanou cenu byl toliko nějakých 15% (denní zavíračka, já vím, že ten kapitulační stín byl ještě o nějakých tisíc+ dolarů níže, velké rozdíly mezi jednotlivýma burzama, také spot x perpetuals x futures backwardation rozlítaná apod.).

Pro někoho, kdo chytal otočku na páku asi úplná ideálka, ale co my, kteří jsme stále ještě měli pocit, že nemáme nakoupeno dost?

Ano, obchodníci během choppy masakrů, jaký byl v roce 2015, nebo v listopadu 2018, či jaký se lokálně na Bitcoinu děje teďka, nejsou úplně nejšťastnější, pokud to nejsou obratní rozsahoví snipeři, nicméně čím drobnější ‚HODLer-DCAčkař-stacker’/dlouhodobý investor, tím větší radost typicky mívá, když svitne naděje, že příkladně následujícího půl roku bude moci pohodlně nakupovat v aktuálně probíhajícím bočním trendu…

2022: (Institucionální éra) ‚Takže kapitulace a jako půjdeme na pětadvacet, ju?‘

Tak samozřejmě, vzhledem k tenkému floatu a nikterak přeplněným objednávkovým knihám nelze vyloučit vůbec žádný scénář, tedy ani nějakou výplachovou kapitulační derivátovou kaskádu stop lossů + vyhnání slabších rukou ze spotu.

Osobně tomu sice nějakou větší šanci nedávám, avšak i na tento scénář je třeba být připraven a mít plán – kompletně všecko neprozradím, ale naznačím alespoň, na základě čeho budu do případného brutálního krvavě rudého a bolestivě dlouhého kapitulačního dilda hledat vstupy…

Déle trvající iterace ‚dvojité pumpy‘ a lá 2013 stále není zneplatněna

Velmi stručně a zjednodušeně: Růstová fáze – re-akumulace – růstová fáze

Takto jednoduše vidím podobnost scénáře z roku 2013 s aktuální nyní déle jak rok a čtvrt trvající boční akumulací v rozsahu cca. 30 – 60k za BTC. Jenomže trh nám za ty roky ‚trošičku‘ dospěl a tak se všechno děje podstatně pomaleji a rozvážněji, než před bezmála deseti lety, tedy než v dobách ‚čirého kryptoměnového undergroundu‘.

Dle mého skromného názoru, pakliže jsme nezavřeli měsíc pod zavíračkou roku 2020 na úrovni 28 980, prostě jsme stále v tom masivním, déle jak rok a čtvrt trvajícím, rozsahu. Jedno ze základních pravidel technické analýzy zní: Čím delší konsolidace, tím silnější průraz. Vskuktu nevíme, kterým směrem se to tedy nakonec vydá a pakliže máme jít nahoru, zda-li třeba ještě jedou oblast okolo 30k znovu před finálním odrazem k novým historickým maximům nenavštívíme. Můj primární scénář však zatím stále pracuje s variantou, že do strukturálního medvědího trhu prostě nevstoupíme.

V případě, že začneme obchodovat pod 28 980, budu muset vzít v potaz následující dvě varianty: 1. strukturální medvědí trh, 2. rychlá kapitulace, ‚výplach‘ páky převážně z řad lidí, kteří předpokládali, že ’30k = pod to nikdy nemůžeme jít‘.

Aktuálně bych se přikláněl spíše k variantě že sub-30k = výplach páky, ale samozřejmě záleží na hromadě věcí okolo.

A teď ta klíčová věc: POKUD taková nějaká kapitulační panika příjde s prolomením 30k, začnu nasazovat čekající objednávky od realizované ceny níže – je poměrně solidní šance, že se mi podaří získat výborný vstup do oblasti, která na týdenním grafu bude nakonec vypadat jako tenké tělíčko a dlouhá nožička… 🙂

Závěr

Vezmu-li v potaz sentiment, makro a geopolitiku, nemůžu mít na Bitcoin jiný, než těžce býčí pohled, s výjimkou případného krátkodobého až v nejhorším případě střednědobého cenového oslabení. Nebudu se zde složitě rozepisovat, mrkneme se ještě stručně na to, jak často dostávají investoři šanci nakupovat bitcoiny pod jejich ‚realizovanou cenou‘ – no nějaká doba už to byla, vezmeme-li dva předchozí datové body s podobnou strukturou (cena nad realizovanou cenou, maximum předchozího cyklu překonáno):

Tak jak je to tedy s tou kapitulací? Je to teď asi hlavně teda otázka toho, jak daleko si myslíte, že FED bude držet ‚utahovací‘ rétoriku (a furt kecají, nebo už teda jako konečně začali?, nějak se v tom začínám ztrácet), než se něco porouchá/zlomí – stihne Bitcoin do té doby udělat nějaká nová minima? Asi tak.

5 1 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x