V posledních dnech se dozvídáme o implementaci decentralizovaných stablecoinů na různé sítě –  NEAR, TRON, Shade protocol, Acala a další. Tento trend odstartoval decentralizovaný stablecoin sítě Terra s dnes již poměrně známým toknem LUNA.

I přes to, že cena Bitcoinu nevypadá zrovna dobře a celkový sentiment trhu je momentálně převážně negativní, můžeme pozorovat neustálý posun a vývoj technologií v kryptoměnovém odvětví.

Teď není čas na to se sbalit a vypadnout. Naopak je nejlepší čas na rozšíření svých vědomostí, pokud tedy chcete v této “hře” skutečně uspět.

Dai, první decentralizovaný stablecoin

První decentralizovaný stablecoin v historii byl Dai, ten vznikl na platformě Ethereum, přesněji tedy na platformě Maker, který funguje na síti ETH. Ten ale v poslední době ztrácí “páru” a od konce února nezažívá růst ale právě naopak.

Dai není krytý americkými dolary, které má v úschově nějaká společnost ale pomocí zajištěného dluhu denominovaného v Ethereu (ETH). Pokud nejste obeznámeni, zajištěné půjčky poskytují věřiteli způsob, jak zajistit půjčku pomocí aktiv, která vlastní.

Důležitost decentralizovaných stablecoinů

V první řadě decentralizované stablecoiny mají snížit úroveň důvěry, kterou si účastníci musí navzájem projevovat a brání jejich schopnosti uplatňovat vůči sobě autoritu nebo kontrolu způsobem, který zhoršuje funkčnost sítě.

Nejrozšířenější a nejvíce používané stablecoiny jako jsou Tether – USDT a USDC firmy Coinbase jsou centralizované. S tím vznikají určitá rizika, firma může z legislativních důvodů či jiných aktiva zmrazit a tím znemožnit jejich používání.

Největším decentralizovaným stablecoinem je UST, počet těchto stablecoinů dosáhl 18,2 miliard dolarů. Zároveň je 3. největším stablecoinem vůbec.

Upozornění: Decentralizované stablecoiny se také potýkají s riziky. Tyto rizika jsou ale mimo hledáček tohoto článku.

Bitcoin jako rezervní aktivum

S tím jak se Bitcoin stává relativně stabilnějším, vzniká nový trend. Bitcoin se v tomto případě stává rezervním aktivem. Podobně tomu bylo do roku 1971 se zlatem, které sloužilo jako rezerva pro dolar. 

Není tomu tak dávno kdy společnost LFG (Luna Foundation Guard) oznámila plán pro nákup BTC v hodnotě 10 miliard dolarů. Tím by se stala 2. největším držitelem Bitcoinů hned po Satoshiho peněžence.

Důvod je takový, že Bitcoin může potencionálně sloužit podobně jako rezerva právě pro zmíněný stablecoin UST. 

TRON

O téměř stejný přístup se teď snaží například projekt TRON, který “kopíruje” Terru a bude při tištění USDD ( nativní decentralizovaný stablecoin sítě TRON) používat stejný “burn” mechanismus jako Terra..

Navíc ale oproti Terra ekosystému slibuje až 30% stabilní roční výnos na USDD stablecoin.

NEAR PROTOKOL

Je dalším projektem, který bude implementovat podobný mechanismus jako Terra či TRON. NEAR protokol má navíc podporu silných investičních firem. 

Protokolů které kopírují, budou kopírovat  nebo mají podobný přístup při implementaci stablecoinů jako Terra je více a s postupem času tento trend může nabrat naprosto jiného rozměru.

Využití Bitcoinu tedy nejvíce decentralizovaného aktiva v kryptoverzu jako rezervy je dalším krokem jak urychlit adopci.

Závěr 

Pokud se tento trend bude rozrůstat,  vyvstává zde otázka. Jakou cestu se každý z jednotlivých projektů bude rozvíjet a budou také nakupovat Bitcoin jako rezervní aktivum? 

Pokud ano, může být tento způsob pro využití Bitcoinu jako rezervního aktiva obrovským katalyzátorem pro další bull run?

Odpověď už nechám na Vás, určitě se ale vyplatí tento prostor pozorovat!

5 1 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x