Na základě žádosti o svobodný přístup k informacím byly získány dokumenty, které podrobně popisují rozhovory Evropské komise o zákazu Bitcoinu. Z dokumentů vyplývá, že během debaty o možném zákazu těžby proof-of-work (PoW) úředníci diskutovali o zákazu obchodování bitcoinu.  

Podle zprávy, kterou zveřejnila německá organizace Netzpolitik, zašli úředníci z EU až k návrhu úplného zákazu obchodování s bitcoinem. Důvodem mělo být omezení celkové spotřeby energie kryptoměny.

Znepokojivé komentáře pocházejí např. ze schůzky EU se švédskou finanční inspekcí a agenturou pro ochranu životního prostředí. Inspektoři navrhli, aby regulační orgány na bitcoinovou komunitu trochu zatlačili. Mohli by tak prý dosáhnout přechodu od energeticky náročného mechanismu těžby PoW k méně náročnému proof-of-stake (PoS). Jeden z nejmenovaných úředníků v diskusi uvedl:

„Ethereum začalo přecházet [na PoS] kvůli své komunitě […] Pokud je ethereum schopno přejít, mohli bychom totéž legitimně požadovat po bitcoinu. Musíme ‚chránit‘ tokeny, které jsou udržitelné. Nevidíme [potřebu] ‚chránit‘ bitcoinovou komunitu.“

Další nejmenovaný řečník navrhl, že by EU mohla uvalit plošný zákaz na obchodování s jakýmikoliv kryptoaktivy, která používají algoritmus PoW. Odpověď na tento podnět byla v dokumentu redigována, aby byl chráněn „probíhající rozhodovací proces“. Upozorňuje však na skutečnost, že EU o takové dramatické regulaci vážně uvažovala. 

Při diskusi o potenciálním dopadu úplného zákazu Bitcoinu na investory a retailové obchodníky nebyli úředníci příliš znepokojeni. Tvrdili, že všichni investoři do Bitcoinu jsou si plně vědomi rizika ztráty. 

„Účastníci BTC si jsou plně vědomi volatility měny/investičního rizika. Další ochranná opatření [nepotřebujeme]“. 

Zelené krypto

Spotřeba energie bitcoinu nadále přitahuje pozornost ekologických organizací a regulačních orgánů. Podle indexu spotřeby elektřiny pro Bitcoin, který vypracovala Univerzita v Cambridgi, se jeho těžbou spotřebuje zhruba 139 TWh elektřiny ročně. Pro srovnání, podle Statisty spotřebovala celá Velká Británie v roce 2021 odhadem jen 265 TWh. 

Na konci března se spoluzakladatel Ripplu Chris Larsen spojil s Greenpeace, aby vyvinul tlak na Bitcoin. Chce tak přesvědčit bitcoinovou komunitu ke změně konsenzu podobně, jak to chce letos udělat Ethereum.

Výbor pro hospodářské a měnové záležitosti EU nedávno hlasoval proti legislativě požadující zákaz těžby proof-of-work. Zveřejněné dokumenty však poskytují jedinečný pohled na to, kam až jsou někteří úředníci EU ochotni zajít kvůli spotřebě energie těžbou. 

5 1 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x