Prakticky celý fintwit i část cryptotwatteru si jsou takřka jisti, že FED i ECB brutálně utáhnou, že makro prostředí pro růst bitcoinu určitě není dobrý, nicméně z grafů to zatím vypadá, že máme naopak dost možná makro nastavení tak akorát k další růstové explozi vzhůru, přičemž on-chain data jsou bullish, kromě toho, co probereme níže se mrkněte na nedávný krátký update mého kolegy Dana ohledně stavů bitcoinů na burzách.

Výplach amerických dluhopisů

Zavíračkou minulého měsíce se potvrdilo klasické obchodní nastavení typu Head&Shoulders, jímž se nám bezcenné papírky americké vlády snažily již od srpna 2019 taktně nazanačit, že až zavřeme měsíc pod úrovní 152’22, dost možná nastane v dluhopisech masakr.

No a dosavadní průběh vývoje cen v tomto měsíci toto jen potvrzuje. Aby také ne, jestliže zavíračka tohoto měsíce kdekoliv pod úrovní 148 (dlouhodobá trendovka x aktuální svíce)  bude zřejmě znamenat další pokračování výprodejů, jakkoliv ten graf na první pohled vypadá ‚overextended‘ a blížíme se k třem a půl letým minimům (nějaký bounce asi bude).

Fundamentálně to dokonale sedí s mým vnímáním průběhu vývoje role Bitcoinu – peníze? Asi možná někdy, ale pokud vůbec, nejdříve to bude role ‚kvalitního kolaterálu‘. Tím totiž americké státní dluhopisy, zejména po extempore se zkonfiskováním zahraničních rezerv cizího suverénního státu, již prostě nejsou – důvěra je nalomena.

Jakkoliv se totiž zrovna jedná o Rusko, celý svět to viděl a všichni ví, že můžou být další na řadě, aniž by nutně zahájili invazi do sousedského státu (viz třeba před lety Írán). Když už Vám totiž nehrozí v reakci na pokus o dedolarizaci válka, ale ‚už jen toliko‘ konfiskace státních rezerv, dá se s tím něco dělat, aniž byste nutně museli mít ‚echtovní‘ armádu. Svět hledá náhradu a soutěž bude mezi zlatem a bitcoinem – nebo alspoň takto to vnímám já.

Abenomics dohnaly JEN

Aktuální svíce má sice ještě dva měsíce do zavření, nicméně červenou tučnou horizontálou naznačená klíčová víc jak 40letá struktura je nyní nalomena a fundamentálně se dle mého skromného názoru nejedná o nic jiného, než že tzv. ‚Abenomics’* prostě Japonsko a JEN dohnaly, přičemž jsem toho názoru, že vzhledem k tomu, co se aktuálně děje s EURem, můžeme taky dost možná být na hraně hyperinflace.

*(v podstatě nezřízené tištění peněz, monetizace státního dluhu, prostě MMT v praxi – ano, Japonsko jednoduše vnímám jako tak trochu ‚laboratoř‘ centrálně banksterských sociopatů)

Soutěž o prvenství v závodu k nule, alespoň dle grafů, alespoň tedy na úrovni měn, jež jsou součástí koše, jež tvoří protihodnotu dolaru v dixie, je jasná: JEN vs. EURO:

EURO od krize 2008 oslabilo oproti Dolaru bezmála třetinu (-32,35%), přičemž posledních šest let tak nějak bojovalo s víc jak 40-letou trendovou linií a momentálně pod ní klesáme dál níže již třetím kvartálem. Postupný přerod zrůdného ‚kvantitativního uvolňování‘ v počátky praktické aplikace ještě zrůdnější ‚moderní monetární teorie‘ na sebe vstkutku nenechaly dlouho čekat.

Ruský požadavek na platbu komodit v rublech kurzu EURa vůči dolaru také nepomohl. A ostatně eurounijní fragmentovené dluhopisové trhy, již dávno před invazí de facto v rozkladu, s Lagardeovou zatlačenou do kouta kromě válkou na Ukrajině také expozicí Italských, Francouzských či Španělských bank vůči příkladně aktuálně hyperinflací procházejícímu Turecku.

Nejednota evropského bloku ohledně postupu vůči Rusku také určitě důvěře v EURO nepřidává. Inflace je nyní i v Německu prioritním tématem k rozhovoru kriticky zaměřeného na vládu či Unii jako takovou, častěji a častěji bývá NAPROSTO SPRÁVNĚ za hlavního viníka označována právě ECB. Bingo!

Parita je spíš dřív, než později jasná, ale myslím, že brzy uvidíme úrovně okolo 0.8 a níže. Všechny FIAT měny půjdou ke dnu a ani EURO není výjimkou. A hlavně: Jakožto politický projekt bylo EURO odsouzeno v zániku v podstatě ještě dříve, než ‚oficiálně‘ vlastně vůbec vzniklo. Nemůžete mít v monetární unii dohromady ekonomiky typu Německo a k tomu Řecko, nebo Itálii.

Pesimistický scénář na závěr: Jediné, co zachrání EURO bude, pokud se vskutku rychle Unie přetransformuje ve skutečný ‚superstát‘ a lá ‚Spojené státy evropské‘ – tzn. nejen monetární, ale i fiskální a bankovní unie. Za mě osobně je velmi nepravděpodobné, že se to povede, ovšem velmi pravděpodobné, že se o to EUSSR a ECB nakonec stejně ve jménu ‚řešení krize‘ pokusí.

Average Supply-Adjusted Coin Days Destroyed

Nejdříve v extrémní stručnosti základní pojmy

Coin Days Destroyed (CDD) vyhodnocují počet mincí, které se neutrácejí, což dává větší váhu odhadu pozic dlouhodobých držitelů. Když je tato mince utracena, považuje se za „zničenou“ a aktualizuje se její metrika CDD. CDD je součet součinů počtu dní, jež výstup utracené transakce strávil bez pohybu a její hodnoty.

Supply-Adjusted Coin Days Destroyed je hodnota CDD upravená o nabídku. Vypočítá se jako podíl hodnoty CDD a celkové nabídky. Jedná se o upravené CDD pro lepší sledování dlouhodobých držitelů.

Average Supply-Adjusted Coin Days Destroyed je historická průměrná hodnota CDD s úpravou nabídky po vygenerování bloku.

Ukazuje, o kolik byla aktivita pohybu dlouhodobých držitelů vyšší nebo nižší než dlouhodobý průměr.

Celkový graf ukazuje jasný dlouhodobý vzorec chování ‚velryb‘ a dlouhodobých držitelů: ‚Potichu‘ nabrat, do největšího hype pak houfně distribuovat:

‚Dvojitá pumpa‘ 2013:

I konsolidace před prvním masivním pohybem vzhůru končící break outem z pod úrovně okolo 14 dolarů ukazuje jasnou akceleraci v pohybech onehdá ‚dlouhodobě‘ držených coinů, následná konsolidace bokem před druhou pumpou se na Average Supply-Adjusted CDD projevila určitým ‚uklidněním‘, přičemž následná bolestivá distribuce poté ukazuje ještě dozvuky jakéhosi ‚momenta‘.

Zajímavé je, jak break out z klíčové tržní struktury odpovídá masivní akceleraci v CDD.

2014 – 2015 Bear market

Tady se na první pohled zdá, jakoby ‚tichá aktivita velryb‘ byla tématem celého medvědího trhu po kolapsu Mt.Gox. A bylo tomu vskutku tak, z hlediska ceny je jasně identifikovatelná oblast klesajícího trendu a následné akumulace:

Při bližším prozkoumání lze ale z indikátoru vyčíst jasnou změnu chování prakticky současně se vstupem do rok trvajícího akumulačního ‚trápení‘ – bílá horizontální linka skrz naskrz naznačenou oblasti ‚tiché‘ aktivity je zakreslena jako S/R flip na indikátoru – do naznačeného definitivního flipu rezistence za support byly z hlediska vyznačené periody ‚velryby‘ jednoznačně ve fázi ‚nenápadného‘ škálování, s oním S/R flipem se přešlo na lehce agresivnější akumulační aktivity – break out z vyznačované oblasti ‚tiché aktivity velryb‘ koreloval s break outem z dlouhodobého akumulačního dna Bitcoinu:

2018 – 2019 Bear market

Minulý cyklus se z hlediska aktivity velryb a dlouhodobých držitelů odehrál lehce jinak, v zásadě však šlo o tři významné fáze – první obdélník značí vzhledem k průměru postupně utichající škálování s vrcholem akumulace v Q1 2019 a následnou ‚PlusToken pumpou‘, jíž strategicky uvažující hráči využili pro víc jak rok následné pro obchodníky nepříjemně sekavé re-akumulační fázi, kde break out na indikátoru koreloval s break outem zpod 14k až někam k 60k.

Už to pomalu bude rok…

Na závěr už jen graf bez dalšího komentáře s naznačenou klíčovou strukturou trhu na BTC a s označením délky jednotlivých (re)akumulačních období:

5 1 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x