Norsko je v těžbě bitcoinu působivé. Tato severská zemička má na svědomí téměř procento světové produkce bitcoinu. Téměř výhradně je těžba napájena energií z vodních elektráren.

Společnost Arcane Research použila údaje z Cambridge Bitcoin Electricity Consumption indexu a z Coinshares. Dospěla k závěru, že Norsko přispívá 0,77 % k celkové globálního hash rate bitcoinu. Norsko má zhruba 5 milionů obyvatel, což je 0,07 % světové populace.

puvod norske elektriny
Výroba elektřiny podle zdrojů v Norsku, 2021. Převzato od Arcane Research.

Podle norského Ředitelství vodních zdrojů a energetiky (NVE) je norský mix elektřiny ze 100 % obnovitelný, z 88 % vodní a z 10 % větrný. To znamená, že těžaři bitcoinu v Norsku využívají výhradně „zelenou“ energii. 

„Nejdůležitějším poznatkem pro těžaře bitcoinu, pokud jde o norský mix elektrické energie, je, že je plně obnovitelný, a tak to i zůstane“, řekl Jaran Mellerud, analytik společnosti Arcane Research a autor zprávy. Podle něj dojde k „obrovskému nárůstu těžby v severním Norsku. Tam je dostatečný nadbytek vodní energie, což těžařům umožňuje přístup k extrémně levné a 100% obnovitelné elektřině“

Německá společnost Bluebite provozuje datová centra v norské Arktidě od roku 2018. Jedno z jejích datových center těží bitcoin v oblasti, která byla dříve známá jako „peklo Laponska“. Důvodem je „nepříjemná a nehostinná atmosféře“, uvedl Conor Davis, generální ředitel společnosti. 

Od začátku těžby bitcoinu tato oblast omládla. V minulosti byl nadbytek energie využíván při těžbě mědi.  “Země půlnočního slunce” nabízí „levnou energii, 100% udržitelnou energii a bezplatné chlazení. Navíc jde o oblast, kde by lidé profitovali z nových pracovních míst,“ řekl Davis. 

Co s odpadním teplem 

Společnost Bluebite nyní zkoumá, zda by kanalizace tepla vznikajícího při těžbě bitcoinu mohla sloužit vertikálnímu farmaření. Nabízí se také využití jako vytápění místním obyvatelům. 

Rozloha Norska ovšem znamená, že to není pro každého. “Je to malá země, o níž čínští investoři nemají zájem,” řekl Davis. Zpráva od Arcane Research naznačuje, že norští těžaři sice nejsou největší, ale že si země udržuje atraktivitu pro těžaře pro své výše zmíněné benefity. 

Jde o rostoucí trend. Bitcoinová komunita stále hledá způsoby, jak využít “odpadní” teplo z těžby. Pouští se do vytápění karavanů a bazénů či pěstování “bitcoinových květin” v Nizozemsku. 

Generální ředitel společnosti Kryptovault Kjetil Hove Pettersen prohlásil, že společnost hodlá „pracovat s mořskými řasami“, aby tak doplnili své stávající sušení dřeva odpadním teplem. “V současné době se 99 % naší elektrické energie mění na tepelnou energii ideální pro sekundární využití”, vysvětlil Pettersen. 

Pettersen souhlasí s Davisem v tom, že ačkoli „v tomto prostoru potřebujete pevné nervy a víru, abyste vytrvali v těžkých časech“, Norsko je ideální lokalitou pro těžbu bitcoinu. Poslední výhodou těžby Bitcoinu v Norsku je, že tato skandinávská země má: „vyšší produkci než spotřebu a velmi omezenou kapacitu pro přenos této přebytečné energie do jiných regionů, například do kontinentální Evropy.“ 

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x