Policie na Floridě zatkla experta na kybernetickou bezpečnost, který údajně ukradl klientovi asi 600 tisíc dolarů v kryptoměnách. Podezřelý, identifikovaný jako Aaron Daniel Motta, údajně převedl digitální aktiva při nastavování bezpečnostního systému oběti.  

Z podrobností případu vyplývá, že Motta odcizil klientovu hardwarovou peněženku Trezor a získal přístup k heslu. Pak už jen převedl finanční prostředky do své vlastní peněženky.  

Na Linkedin se Motta prezentuje jako „certifikovaný ethical hacker“ a „analytik kybernetické bezpečnosti“. Podezřelý je na svobodě poté, co byl obviněn ze dvou krádeží a trestných činů podobného charakteru.  

Hackeři zneužívají zranitelnosti hardwarových peněženek  

Hardwarová peněženka je nejbezpečnější místo, kam si můžete kryptoměny uložit. Podezřelému se podařilo čin provést, protože Trezor i heslo byly uloženy na stejném místě (!!!)

Navzdory záruce bezpečnosti hackeři využívají zranitelnosti peněženek ke krádežím kryptoměn nic netušícím držitelům. Buďmě upřímní – tou slabou stránkou hardwarových peněženek jsou právě jejich držitelé. 

Uživatelé Trezoru se nedávno stali terčem nové phishingové kampaně. Útok zahrnoval prolomení do velké e-mailové marketingové platformy Mailchimp a krádež dat jejích klientů. Za vším byl samozřejmě social engeneering. 

Hackeři údajně rozesílali uživatelům služby Trezor hromadné e-maily, v nichž tvrdili, že jejich účty byly ohroženy při narušení bezpečnosti dat. Majitelům pak nařídili, aby aktualizovali software Trezor Suite spolu a nastavili si nový PIN.   

Společnost Trezor na začátku letošního roku uvedla, že opravila některé zranitelnosti peněženky, jako je kopírování klíče a PIN do paměti RAM. Reagovala tak na zveřejněné video, kde jistý YouTuber vysvětlil, jak se do peněženky naboural a získal zpět asi 2 miliony dolarů.  

Pozor na social engeneering 

Investor jménem Phillipe Christodoulou přišel o 600 tisíc dolarů v bitcoinu (v tehdejším kurzu). Na App Store si stáhl aplikaci “Trezor”, aby mohl kdykoli zkontrolovat hodnotu svého účtu. Do aplikace zadal všechny potřebné údaje spojené s hardwarovou peněženkou. Jeho 17 bitcoinů bylo pryč během několika sekund.  

Takže si zopakujme základní pravidla: 

  • Nikdy s nikým nesdílejte svůj recovery seed.
  • Svůj seed mějte uložený postaru – na papíře. Žádný smartphone, žádný počítač.
  • Recovery seed mějte schovaný na bezpečném místě tak, abyste jej neztratili či nezničili. Na jiném místě než peněženku, prosím.
  • Věřte jen tomu, co vidíte na displeji hardwarové peněženky. Adresy si vždy několikrát ověřte.
  • Informace zobrazené na počítači či smartphonu berte s rezervou. Předpokládejte, že daný software může být narušen. 
0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x