Kryptoinfluenceři v Austrálii byli upozorněni, že mohou být pokutováni nebo stíháni za zveřejní obsahu, který není v souladu se zákonem. 

Australská komise pro cenné papíry a investice (ASIC) zveřejnila informační list cílený na influencery. Ti by se pomocí listu měli zorientovat v zákonech o finančních produktech a službách. Dokument obsahuje rovněž pokyny pro držitele licencí na australské finanční služby (AFS), kteří využívají influencery k propagaci svých produktů.  

Influenceři bez licence AFS by tak neměli poskytovat poradenství v oblasti finančních produktů nebo služeb. Také nesmí poskytovat zavádějící nebo klamavé informace. Za porušení zákona jednotlivcům hrozí odnětí svobody až na pět let. Korporace by pak čelily sankcím ve výši až jednoho milionu dolarů.

„Pečlivě si promyslete svůj obsah a to, zda neposkytujete nelicencované finanční služby, jako je například poskytování poradenství ohledně finančních produktů nebo obchodování formou zprostředkování,“ stojí v informačním listu. 

Dave Gow, australský finanční blogger, se domnívá, že „penny stocks a různé shitcoiny“ jsou důvodem, proč „regulátoři cítí potřebu zakročit“.  

„Cokoliv napíšete, může přimět lidi k investování nebo k využívání finančních služeb,“ napsal Gow na svém blogu. „Takže když se mě někdo zeptá, u koho mám pojištěný dům, nemůžu odpovědet. Pokud se někdo zeptá, jaký fond nebo banku používám, také nemůžu odpovědět.“ 

Austrálie zpřísňuje pravidla pro Meta 

Omezení přicházejí v době, kdy další australský dozorčí orgán zažaloval společnost Meta, kvůli podvodným kryptoinzerátům. Australská komise pro hospodářskou soutěž a ochranu spotřebitele (ACCC) obvinila platformu z účasti na „nepravdivém, zavádějícím nebo klamavém chování tím, že zveřejňovala podvodné reklamy, v nichž vystupovaly významné australské veřejné osobnosti“. 

Údajné kryptografické podvody navíc podle všeho propagují někteří významní australští influenceři. Mezi ně patří např. Podnikatel Dicka Smith či televizní moderátor Davida Koch. 

Nejnovějšími omezeními však Austrálie ztěžuje život nejen podvodníkům, ale také blogerům a odborným finančním poradcům. Gow navrhuje blogerům „upravit starý obsah/minimalizovat diskusi o investování/nezmínit žádné finanční produkty, fondy atd.“.

5 1 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x