Společnost zabývající se těžbou bitcoinů v Bosně a Hercegovině úspěšně zažalovala UniCredit za neoprávněné uzavření svého účtu. 

Italský bankovní gigant UniCredit čelí pokutě ve výši 131 milionů eur za údajné uzavření účtů patřících společnosti zabývající se těžbou kryptoměn. 

UniCredit v kaši 

Okresní soud v Banja Luce v Bosně a Hercegovině rozhodl, že pobočka UniCredit v zemi zaplatí pokutu ve výši 131 milionů eur (3,2 miliardy korun). Žalobu podala dceřinná společnost firmy Bitminer Factory. Jako první o tom informoval místní zpravodajský deník La Repubblica

Dceřiná společnost firmy Bitminer Factory obvinila UniCredit z neoprávněného zrušení běžných účtů vedených v místní pobočce banky v Banja Luce. Podle firmy zabývající se těžbou kryptoměn toto uzavření „znemožnilo počáteční nabídku mincí (ICO) spojenou se startovacími projekty v oblasti těžby kryptoměn s využitím obnovitelné energie v Bosně a Hercegovině“. 

Firma začala s těžbou právě v Bosně a Hercegovině kvůli nízkému tarifu za energii v zemi. Bankovní účty si otevřela u UniCredit. Zatímco dříve jim banka umožňovala vybírat si zisky z prodeje vytěžených kryptoměn na své účty, dceřiná společnost UniCredit možnost zrušila. Mělo to být proto, že banka nemůže obsluhovat kryptoměnové podniky a dodavatele. 

U soudu banka neobstála. Důvodem jsou chybějící důkazy o písemných pravidlech, která by jí bránila v navázání obchodního vztahu s firmami založenými na kryptoměnách. 

UniCredit je s rozsudkem nespokojena a údajně se proti němu odvolala. Podle banky rozsudek „není konečný, závazný ani vykonatelný“. Rozsudek dále komentovala: „Případná odpovědnost bude stanovena až na základě definitivního výsledku všech dostupných procesních prostředků. Nikoliv před podáním konečného a závazného rozsudku odvolacího soudu.“ 

Velké banky se otevírají kryptoměnám 

V lednu letošního roku na sebe italský bankovní gigant přivedl pozornost kryptokomunity na Twitteru. Na zpětnou vazbu UniCredit odpověděla zdvořilým: „Dobrý den, současné zásady skupiny zakazují vztahy s protistranami, které vydávají virtuální měny nebo působí jako směnárenské platformy.“ 

Případů, kdy banky odmítly obsluhovat účty patřící držitelům kryptoměn, bylo již několik. V roce 2021 zablokoval evropský gigant HSBC transakce z burz digitálních aktiv ve Spojeném království. 

Zdá se však, že existují i další velké banky, které změnily svůj postoj vůči kryptoměnám a takovou podporu nabízejí. Například největší australská banka Commonwealth Bank of Australia (CBA) oznámila, že bude klientům banky nabízet více kryptografických služeb. 

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x