Parlament EU včera odhlasoval zavedení nových regulačních opatření, která by v podstatě zakázala anonymní transakce s kryptoměnami.  

Výbory ECON a LIBE hlasovaly pro schválení návrhu zákona, který by vyžadoval, aby poskytovatelé kryptoměnových služeb shromažďovali osobní identifikační údaje. A to i u osob, které provádějí transakce v hodnotě vyšší než 1 000 eur pomocí tzv. nehostovaných kryptoměnových peněženek. 

Nehostované peněženky se nespoléhají na třetí strany. Příkladem takových peněženek jsou MetaMask, WalletConnect nebo hardwarové peněženky jako Ledger a Trezor. 

Ačkoli hlasování o několika pozměňovacích návrzích bylo těsné, konečný návrh byl drtivou většinou schválen. Aby mohl být právní předpis oficiálně přijat, musí nejprve projít třístranným jednáním mezi Parlamentem EU, Evropskou komisí a Evropskou radou. Nicméně se neočekává, že by tento proces mohl legislativu zastavit. 

Komunita versus regulátoři

Hlasování navazuje na debatu mezi regulátory a kryptografickým průmyslem. Jejím předmětem je otázka, zda by takové peněženky měly podléhat požadavkům typu „know-your-customer“ (KYC). Ty by společnosti nutily poskytovat osobní údaje o uživatelích peněženek. 

Odvětví je obecně proti tomuto opatření, protože uživatelé peněženek, kteří nejsou klienty, nejsou nutně „zákazníky“. 

Brian Armstrong, generální ředitel americké kryptoměnové burzy Coinbase, na Twitteru uvedl, že návrh je „proti inovacím, soukromí a vymahatelnosti práva“. Argumentoval tím, že na kryptoměny klade jiné nároky než na fiat měny. 
„Představte si, že by EU vyžadovala, aby vás vaše banka hlásila úřadům pokaždé, když zaplatíte nájem, jen proto, že transakce přesáhla 1 000 eur,“ vtipkoval. 

Ani všichni poslanci nebyli pro. Člen Evropské lidové strany Markus Ferber naznačil, že se to rovná zákazu soukromých peněženek. 

Poslanec Evropského parlamentu Paul Tang, který předsedá výboru pro daňové záležitosti, reagoval, že takové obavy jsou přehnané. „Při dnešním hlasování nebudeme nic zakazovat,“ uvedl na Twitteru. „Místo toho zavazujeme k ověřování, aby se zabránilo trestné činnosti a korupci prostřednictvím nehostovaných peněženek.“ 

5 1 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x