S rostoucí cenou Bitcoinu v posledních týdnech rostou i ceny menších altcoinů.

 Dnes rychle přeletíme některé ze zajímavých projektů v ekosystému Polkadot,  s vývojem celého ekosystémem mohou mít velký růstový potenciál.

 První z projektů o kterém dnes budeme mluvit je:

Moonbeam ( $GLMR token)

Moonbeam, druhý výherce aukcí parachainů (parachain = program napojený na hlavní síť Polkadot) je Ethereum kompatibilní blockchain platforma podporující chytré smlouvy a decentralizované aplikace ( Smart Contracts and Dapps).

 Ambice vývojářů je vybudovat světově přední prostředí pro výstavbu aplikací na základě stejného programovacího jazyka, který používá Ethereum ( programovací jazyk Solidity).

 Programátoři se tedy nemusí učit nový jazyk ale mohou jednoduše budovat na Polkadot s existující znalostí Solidity. Také umožňuje jednoduše zkopírovat kód jakéhokoliv už existujícího smart kontraktu na Ethereu a dosadit na síť Moonbeam aniž by museli z velké části nebo vůbec něco měnit.

Astar ( $ASTR token)

Astar je multi-chain smart kontrakt platforma podporující transakce mezi odlišnými chainy ( Ethereum, Cosmos, Polkadot, Binance smart chain, Avalanche a Solana). 

 V pořadí třetí výherce parachainových aukcí umožňuje programátorům získávat financování skrz takzvané nominace. Kde nominátoři “sází” na nový projekt napojený na blockchainu Astar a pomocí stakingu umožňují z odměn financovat programátorům určitou část z odměn. 

Třeba na Ethereu je běžné, že projekty prvně projdou privátními prodeji tokenů a tím financují své výdaje. To ale přináší újmu decentralizaci sítě, nýbrž investoři většinou své tokeny dostanou za předprodejové ceny, často se stává, že investoři “dumpujou” své tokeny na první investory, nebo mají majoritní podíl a mohou snadno rozhodovat o směru vývoje projektu skrz komunitní hlasování.

Astar je komunitou řízený projekt. Tým projektu Astar distribuoval 65% z celkového počtu tokenů komunitě skrz lockdropy.

Acala

Acala je komplexní DeFi centrum pro Polkadot ekosystém. Acala mimo jiné nabízí Ethereum kompatibilitu optimalizovanou pro Defi.

Vize Acaly je stát se hlavním DeFi protokolem, který bude zásobovat celou síť Polkadot nativní multi-kolaterizovanou algorytmickou stablecoinou aUSD. 

Uživatel tedy může vytisknout aUSD uzamknutím tokenů ( ACA, LDOT ( wrapovaná verze DOT tokenu) a dalších jako kolaterálu. Tato platforma dále nabízí běžné služby DeFi jako jsou půjčky, výpučky atd. Oproti Ethereu ale s mnohem nižšími poplatky.

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x