Singapur v oblasti kryptografie udělal to, v čem je nejlepší: vyjádřil opatrné nadšení pro novou technologii a vybudoval odborné znalosti. Postupně otevírá prostředí, přičemž chrání občany Singapuru před jakoukoli nežádoucí zpětnou vazbou. 

Na konci roku 2021 Singapur oznámil své ambice stát se globálním kryptocentrem. Ravi Menon, výkonný ředitel singapurského měnového úřadu (MAS), vyjádřil názor, že krypto tu zůstane. Dodal, že aby se kryptosvětu dařilo, měla by se země vyhnout omezování tohoto prostoru.  
MAS však nedávno vydal pokyny, které omezují kryptografické společnosti v jejich veřejné reklamě. Podle těchto předpisů musí uživatelé v Singapuru při provádění transakcí uváděli svou totožnost a bydliště. Po pozorném nahlédnutí na situaci je zřejmé, že tyto kroky byly vždy v souladu se směřováním Singapuru. Nejprve technologii adoptovat a rozvíjet – pak umožnit plošnou adopci retailem.

Vítání inovací 

Abychom pochopili přístup Singapuru ke kryptoměnám, musíme se vrátit do roku 2016, kdy MAS přijala strategii zaměřenou na budoucnost. Cílem bylo pomoci rodící se technologii prostřednictvím investic do infrastruktury, jako např. The FinTech Regulatory Sandbox

Sandbox podporuje a umožňuje experimentování s technologickými inovacemi v oblasti finančních služeb. To vše v rámci přesně vymezeného prostoru a doby trvání, kdy MAS poskytuje potřebnou regulační podporu. Představte si jej jako testovací síť pro kryptografické aplikace, která motivuje další projekty k tomu, aby vykročily vpřed a budovaly platformy souběžně s regulacemi. 

V loňském roce vyšel singapurský Propine ze sandboxu MAS s povolením začít nabízet služby v oblasti digitálních aktiv institucím. Online investiční a obchodní platforma InvestaX spustila svou burzu v sandboxu. Ačkoli to zpočátku nezahrnuje hráče v oblasti decentralizovaných financí (DeFi), tato příležitost se možná začne rozšiřovat v rámci Sandbox Plus v letošním roce.  

Jasné a konzistentní parametry 

Singapur se snaží jasně stanovit tempo a směr, kterým chce, aby se svět digitálních aktiv rozvíjel. Není to vždy snadné, protože to vyžaduje podporovat přirozenou konkurenci a inovace nové technologie, ale to vše v rámci mantinelů stanovených vládou. To znamená nejen zajistit srozumitelnost právních předpisů, ale také směrnice, podle nichž mohou společnosti s jistotou plánovat vývoj produktů, získávání zdrojů a přidělování kapitálu. 

V lednu letošního roku MAS oznámila, že kryptografické společnosti by neměly inzerovat své služby na veřejných místech v Singapuru. Mimo hru jsou tak reklamy ve veřejné dopravě, na veřejných internetových stránkách, na platformách sociálních médií a ve vysílání a tisku.

Pokyny mají zajistit jasnost ohledně rozsahu propagačních aktivit, aby se vytvořilo povědomí mezi odborníky a osobami s finančním know-how. Zároveň by měly zabránit méně informované veřejnosti, aby se investovala do kryptografických produktů techničtější a rizikovější povahy. To je také v souladu s deklarovaným zájmem MAS. Podle nich má krypto urychlit a zlevnit zahraniční platby a financování obchodu, nemá sloužit jako „investiční aktivum pro drobné investory“

Díky oznámení parametrů světu mohou v zemi bez obav působit klíčoví hráči na poli kryptoměn. Mezi ně patří např. kryptoburzy Gemini a Crypto.com, DeFiplatformy, jako je Tranchess, a NFT platformy, jako je NFTGo. 

Stimulace růstu prostřednictvím investic

Singapurský přístup má ještě jeden méně nápadný prvek, který je ale možná stejně důležitý jako regulace a pokyny: přímé investice do slibných společností, které odpovídají ambicím a cílům země. V čele tohoto úsilí stojí dva mocné singapurské státní investiční fondy: Temasek a GIC. Temasek pomohl investicemi dosáhnout společnosti Amber Group, která se zabývá kryptotradingem, hodnoty 3 miliard dolarů. Podobně pak australský NFT startup Immutable vyrostl do hodnoty 2,5 miliardy dolarů. 

Kromě míry vládní podpory vyrostl i zájem o soukromé investice. Podle nedávné zprávy společnosti KPMG zaznamenal Singapur v loňském roce třináctinásobný nárůst investic do kryptoměn a blockchainu. 

Zpráva naznačuje, že k růstu blockchainu a kryptoměn v Singapuru došlo částečně díky snahám vlády o stimulaci kapitálového trhu. Očekává se, že toto odvětví zůstane žhavou oblastí investic. V roce 2022 se čím dál více kryptografických firem obrací na regulační orgány, aby jim poskytly jasné pokyny k činnosti. Ostatní jurisdikce by se tak mohly inspirovat a po vzoru Singapuru podporovat kryptosvět, aby s technologií udržely krok.

Plán pro země, které pokukují po kryptoměnách 

Singapur svým opatrně optimistickým přístupem připravuje půdu pro to, aby se stal globálním kryptocentrem a klíčovým hráčem tohoto průmyslu. Městský stát se současně snaží, aby růst nebyl neomezený a nepoškozoval jeho image jako významného finančního centra. 

Země, které jsou zvědavé na kryptoměny mají možnost jít cestou Singapuru. Tento plán zahrnuje vytvoření rámce, který podporuje inovace v prostředí s nízkým rizikem, vyhlášení jasných a konzistentních pokynů a poskytnutí kapitálové podpory ekosystému.   

 

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x