Rusko se prohýbá pod tíhou sankci, které na něj uvalil vesměs celý svět. Proto se snaží najít způsoby, jak zvýšit své příjmy.  

Šéf energetiky Ruské federace Pavel Zavalnyj navrhl možnost přijímat Bitcoin jako platbu za ropu a plyn od „spřátelených zemí“. Mezi ty patří např. Čína a Turecko. 

Uvedl, že tyto země by mohly začít platit za energie v ruských rublech, čínských jüanech, tureckých lirách – nebo dokonce v Bitcoinu. – namísto mezinárodního standardu, kterým je americký dolar. 
(Před pár dny psal o smrti petrodolaru náš kolega.) 

Podle ruského zpravodajského média RBC předseda výboru Státní dumy pro energetiku Zavalnyj na čtvrteční tiskové konferenci prohlásil, že se zástupci Číny a Turecka jednal o změnách preferovaných měn pro zúčtování největšího vývozu. 

„Číně již delší dobu navrhujeme přechod na vypořádání v národních měnách rublech a jüanech. S Tureckem to budou liry a rubly. Soubor měn může být různý, a to je běžná praxe. Pokud budou mít Bitcoin, přijmeme Bitcoin.“

Dále uvedl, že „nepřátelské země“ mohou za ropu platit rubly nebo zlatem. Není však jasné, zda Rusko může změnit podmínky stávajících smluv se zeměmi, které platí v eurech nebo dolarech. 

Svět bez Ruska

Rusko zkoumá způsoby, jak by mohlo obejít mezinárodní hospodářské sankce uvalené za invazi na Ukrajinu. Ruské banky byly vyřazeny ze systému SWIFT, aby nemohly provádět přeshraniční platby.  

Energie je nejvýznamnější komoditou, kterou Rusko exportuje. Nejen Evropské země, které byly na Rusku doposud závislé, nyní zjišťují, jak těžko se shání náhrada. Podle agentury Reuters přinesl obchod s ropou a plynem Rusku v roce 2021 příjmy ve výši 119 miliard dolarů. 

Včetně elektřiny, petroleje, uhlí a zemního plynu tvořil obchod s energiemi 53,8 % z celkového vývozu Ruska v roce 2021 ve výši 388,4 miliardy dolarů, uvádí Russia Briefing

Zdá se, že trh s kryptoměnami reagoval na zprávu o rozšířeném mezinárodním využití Bitcoinu pozitivně. Bitcoin za poslední den vzrostl o 2,5 % a nyní se podle CoinGecko blíží 30denním maximům a obchoduje se za zhruba 44 tisíc dolarů. 

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x