Indičtí podnikatelé v oblasti kryptoměn se dlouhodobě potýkají s nepřízní regulátorů a již brzy je čeká další zkouška.  Nový navrhovaný daňový zákon by zavedl ochromující 30% daň z kapitálových výnosů a 1% daň odváděnou u zdroje (tzv. TDS). Regulace v oblasti kryptoměn je už tak nejasná. Vysoká míra daňového zatížení odliv kryptotalentů z Indie pravděpodobně uspíší.

Tito podnikatelé mají jen malou šanci, že současná administrativa v čele s premiérem Naréndrou Módím změní názor ještě předtím, než bude návrh zákona formálně předložen parlamentu. Při nejlepším bude ze zákona vyškrtnuta pouze 1% TDS, daň z kapitálových výnosů nejspíš zůstane ve stávající podobě. Představitelé indického kryptosvěta tak už spřádají plány, jak si od daňové zátěže pomoci u nejvyššího soudu.

Zastánci kryptoměn mají důvodné obavy, že při implementaci aktuálního návrhu zákona by zemi opustil veškerý talent oboru. Samozřejmě, že zakladatelé startupů budou své produkty spouštět v přívětivějších jurisdikcích, pro národ by to však znamenalo potenciálně nevratnou ztrátu lidských zdrojů i financí.

Odliv lidského kapitálu z Indie

Sandeep Nailwal, spoluzakladatel jedné z nejznámějších indických kryptografických firem, protokolu 2. vrstvy Polygonu, není ze situace zrovna nadšen. V nedávném rozhovoru pro Bloomberg prohlásil, že „odliv mozků je naprosto šílený“ . Sám Nailwal sídlí spíše v Dubaji než v Indii.

“Odliv mozků”, o němž Nailwal mluví, zahrnuje jak podnikatele, kteří zakládají své obchody mimo zemi, tak v mnohem větší míře indické vývojáře, kteří se připojují ke společnostem sídlícím v zemích přátelských ke kryptoměnám.

Existuje jen málo údajů nebo výzkumů, které by teorii odlivu mozků potvrzovaly. Vedoucím pracovníkům v oboru je však tento trend zřejmý. Sathvik Vishwanath, spoluzakladatel indické kryptoburzy Unocoin, je jedním z nich.

„Více než polovina Indů, kteří se zabývají kryptoměnami, se usadila v Dubaji. V oboru působím devět let. V závislosti na počtu zakladatelů, vysoce majetných osob, zákazníků a na tom, jak velké je odvětví, by můj kvalifikovaný odhad byl 30 000 lidí. Možná dvě třetiny by byly vysoce majetné osoby a zbytek by byli profesionálové v oblasti kryptoměn, kteří se tam snažili podnikat,“ řekl Viswanath.

Mateřská společnost Unocoin byla zaregistrována v Singapuru v roce 2013. Viswanath tvrdí, že od té doby se setkal s více než 200 indickými podnikateli v oblasti kryptoměn. „Ani deset z nich neřeklo, že své společnosti registrovali v Indii. Celý ekosystém je v pohybu. Zapomeňte na vývojáře nebo obchodníky, dokonce i na markeťáky,“ řekl Viswanath.

Tento “odliv” se v indickém IT průmyslu odehrává již třicet let. Důvod exodu je jednoduchý: V jiných zemích je pracovní kultura „mobilnější (práce z domova je pro nás novinkou, ale ne pro většinu podnikatelů v IT) a citlivější na jejich provozní prostředí,“ uvedl místní expert na tuto problematiku. 

Nebylo by to poprvé

„IT odborníci se snadno ztratí, když se cítí nepohodlně nebo nevítaně,“ doplnil. Obavy by mělo vzbuzovat i to, že „se Indie po zaostávání v internetovém věku dostává pozadu i v závodě s kryptoměnami“. 

Tehdy pomalé přijetí Indie vedlo k odchodu technologických talentů z národa. Nedostatečná podpora technologických inovací znamenala absenci významných zahraničních a domácí investic do celého průmyslu.

Průzkum Světového ekonomického fóra odhalil, že více než 80 % vedoucích pracovníků indických společností se domnívá, že „zákonodárci jsou ohledně technologií a inovace poadu“.

Viswanath z Unocoinu uvedl, že odliv mozků v oblasti kryptoměn se liší od indického „exodu“ v oblasti IT, protože „je to něco nového, platy jsou o 20 až 30 % vyšší a míra růstu společností je exponenciálně vyšší“.

„Odvětví se tu vyvíjí rychle. Společnosti, staré dva, tři roky jsou dnes jsou dnes jednorožci. Jejich tržní kapitalizace se blíží 10 miliardám dolarů. Takový nárůst hodnoty v tak krátké době není v jiných odvětvích zatím možné. Jde o peníze, proto se chce zapojit každý,“ řekl Viswanath.

Zahraniční konkurence

Další významná indická burza BuyUCoin je jako jedna z mála registrována v Indii. Jejím přístupem bylo vybudovat platformu od Indů pro Indy, řekl Shivam Thakral, její generální ředitel. Dnes se vedení BuyUCoin cítí být ohledně svého přístupu nejisté.

Thakral uvedl, že mladí vývojáři blockchainu jsou „vysoce žádaní po celém světě“. Pokud jim Indie neposkytne slibnou kariérní cestu, „budou snadno přebráni zahraničními společnostmi“, což povede k „největšímu odlivu talentů, jakého kdy Indie byla svědkem“. „Více než 30 našich inženýrů odešlo pracovat do měst, jako je Dubaj, San Francisco a Singapur, kvůli nejistoty v indickém kryptosvětě,“ řekl Thakral.

Podle Siddhartha Soganiho, zakladatele a generálního ředitele výzkumné organizace Crebaco zabývající se kryptoměnami, „vývojáři dostávají v zahraničí plat až 150 000 dolarů a v Indii si jejich talentu nikdo neváží“. „V Indii dojde v příštích 8 až 12 měsících k největšímu odlivu mozků v historii. Ztěžování #crypto nezastaví inovace. Chytráci se přesunou do zahraničí! A víte co, tito chytráci vytvoří v krypto oblasti miliardové podniky!“, uvedl později Sogani na Twitteru.

K odlivu se vyjádřil i Siddhartha Sogani, zakladatel a generální ředitel výzkumné organizace Crebaco zabývající se kryptoměnami. Podle něj má většina známých indických kryptospolečností „holdingy zemích přátelštějších ke kryptosvětu, např. v Singapuru, kde je regulace jasná.“

„Velká část zahraničních institucionálních investorů odložila své plány investovat v Indii na neurčito kvůli regulační nejistotě a navrhovaným daňovým zákonům,“ řekl Thakral z BuyUCoin.

Bitevní pole vyjednávání 

Několik dní po 1. únoru, kdy Indie oznámila návrhy na zdanění kryptoměn (v legislativě označovaných jako virtuální digitální aktiva nebo VDA), začali úředníci shromažďovat zpětnou vazbu. Setkání probíhala jak neformálně, tak formálně, ale zůstala nezveřejněna jak ze strany průmyslu, tak ze strany vlády.

Zástupci kryptosvěta vyjádřili obavy, že nové daňové návrhy zmaří potenciál rozvíjejícího se indického průmyslu. Taková pravidla by prý přispěla k vnímání Indie jako země nepřátelské k rozvíjejícímu se odvětví. Vláda vyjádřila překvapení nad odůvodněním tvrzení, že 1% TDS je nepraktické. Zdráhali se také uvěřit, že by došlo k exodu kryptotalentu .

Tato jednání se v posledních dvou týdnech zpomalila. Jeden z vedoucích pracovníků velké indické burzy, který požádal o zachování anonymity, uvedl, že to pro odvětví „nevěstí nic dobrého“.

Do veřejné debaty se zapojili i aktivisté. Na web change.org přibyla petice, kterou založil Aditya Singh, spoluzakladatel organizace Crypto India. Petice vyzývající „vládu, aby přehodnotila a snížila kryptodaň“, nasbírala více než 100 000 podpisů. 

Důvody exodu

Spolu s hrozícím daňovým zákonem je dalším důvodem exodu nejasnost ohledně toho, jak mají být kryptografické společnosti regulovány. Není jasné, zda kryptoměnové tokeny spadají pod zákon o řízení devizového hospodářství (FEMA) nebo jak mohou zakladatelé zahájit podnikání bez zásad upravujících jejich činnost. 

Bez specifického kryptozákona poskytují právní výklady nepřiměřenou výhodu orgánům činným v trestním řízení. Vyšetřování a vypořádání může trvat až pět nebo šest let. Pomalé a nepřívětivé prostředí kryptoregulace produkuje účetní s nedostatečným zázemím v oblasti blockchainu a webu 3.0, a to je nebezpečné

Co chtějí vůdčí představitelé kryptoměnové Indie

Ashish Anand je diplomovaný účetní a spoluzakladatel platformy Bru Finance. Tato DeFi platforma z reálných aktiv vytváří NFTéčka, která pak používá jako zástavu pro půjčky. Rozhodl se platformu registrovat na Karibských ostrovech. Anand říká, že obchod založil v zahraničí, protože v Indii neexistuje jasná regulace, jsou zde vysoké daně a NFT nejsou jasně definovány.

„Nechceme šedé zóny. Daň odváděná u zdrojeby měla být odstraněna. Místo toho můžeme mít, podobně jako na akciovém trhu, něco na způsob daně z transakcí s cennými papíry,” uvedl.

Nilesh Lalwani z indického Bengalúru zakládá nákupní platformu, v níž mohou nakupující získat kryptoměny jako cash back. Plánuje svůj podnik zaregistrovat na Britských Panenských ostrovech, v USA nebo v Dubaji. 

„Indická kryptoměnová politika má před sebou ještě dlouhou cestu. Proto 99 % místních kryptoměnových projektů svou společnost v Indii nezaregistrovalo,“ uvedl Lalwani.

Lalwani chce, aby Indie „přijala model jako Dubaj, podnikla proaktivní kroky, aby pochopila, jak pracuje na tom, aby se stala celosvětovým centrem kryptografie, a pochopila, že Web 3 je budoucnost“

Vikas Ahuja, generální ředitel společnosti CrossTower India, je optimistický. Domnívá se, že odliv je krátkodobý a že v zemi je dostatečně velká zásoba talentů na to, aby se situace obrátila, jakmile dojde k jasné regulaci.

„Pro krátkodobé investory, kteří se věnují daytradingu, obchodování na marži a arbitráži se 1% TDS stává nepřijatelná. Většina populace stále vyčkává, než zákony spatří světlo světa. Pak bychom měli zaznamenat exponenciální růst. Indie je velmi bohatá na talentované lidi. Je zde většina technicky zdatných lidí. Pokud tedy Indie získá správný kryptografický rámec, může se stát dalším Silicon Valley,“ řekl. 

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x