První platforma podporující smart kontrakty zachovávající soukromí.

Veřejné blockchainy bez oprávnění nechrání soukromí z výchozího nastavení, a to z podstaty věci, to se dá považovat za poměrně významný “nedostatek”.

To znamená, že všechna data používaná ve smart kontraktech jsou viditelná. Na veřejných blockchainech nejste anonymní, jste přinejlepším pseudonymní a každý může pozorovat vaše aktivity.

To představuje paradox, protože blockchain technologie byla v idealistické představě vytvořena z důvodu posílení svobod a ne jejich omezení.

Například veřejné adresy ve veřejných blockchainech může sledovat každý a neexistuje takový pojem jako právo být zapomenut po letech. Veškeré vaše aktivity jsou veřejně přístupné a to navždy.

  • Technologie blockchainu by mohly umožnit nebývalé svobody, ale zároveň by se mohly stát nástrojem dohledu a totalitní kontroly.

Všechny zůstatky, převody a chytré kontrakty jsou veřejně viditelné na open-source blockchainech, jako je např. Ethereum, Bitcoin. Pokud někdo zná váš veřejný klíč, může vidět všechny vaše aktivity ve veřejném blockchainu.

Tato vlastnost omezuje možnost některých odvětví a subjektů využívat sílu veřejných blockchainů bez oprávnění. 

Přemýšlejte o tom: Jak byste se cítili, kdyby někdo viděl, kdy jste navštívili internetový obchod a koupili si porno, kdy jste šli do kavárny, kdy jste večeřeli v restauraci X nebo vaše zůstatky v bance, smlouvy, které jste podepsali a s kým atd.?

Architektura veřejných blockchainů bez oprávnění výše uvedené zhoršuje, takže kdokoliv s vaší veřejnou adresou by mohl výše uvedené vidět a sledovat neustále.

Aby blockchain technologie dosáhla globálního přijetí a prosperovala, potřebují uživatelé a organizace nad tím, jak jsou jejich data využívána kontrolu – nemohou a neměli by je vystavovat všem. 

Secret Network řeší problém nedostatečného soukromí ve veřejných distribuovaných knihách a pomáhá zabezpečit a rozšířit decentralizovaný web.

Technologie Secret Network by mohla být implementována v nesčetných legitimních případech využití.

Koneckonců zdravotnictví, tradiční finančnictví a bankovnictví by vyžadovaly nějakou vrstvu ochrany soukromí, aby mohly technologii blockchainu využívat v souladu s danými předpisy. Ba co víc, uživatelé by ji vyžadovali také.

Decentralizované finance by také mohly do značné míry těžit z vlastností tajné sítě a blockchainů tohoto druhu.

Kdybyste si například chtěli vzít půjčku od tradiční bankovní instituce, banka by si vás po vašem souhlasu prověřila a poté rozhodla zda máte na půjčku nárok.

Stejný proces existuje v DeFi, ale se dvěma klíčovými rozdíly: informace shromážděné během procesu prověřování jsou sdíleny s celým blockchainem, místo aby byly sdíleny s jedinou institucí. Za druhé, kdokoli může kdykoli a bez vašeho souhlasu prověřit vaše zůstatky atd.

Pokud by tyto smlouvy v DeFi byly tajné, mohly by tyto procesy existovat v prostředí důvěryhodného provádění ( Trusted Execution Environment, TEE), které by na oplátku umožnilo těmto smlouvám plnit jejich funkce, aniž by bylo nutné zveřejňovat jakékoli údaje, a to ani samotným uzlům, které smlouvu provádějí. V mých očích je tento kousek skládačky velice důležitý pro adopci.

Přehled technologií pro ochranu soukromí 

V Secret network jsou již implementovány následující vrstvy:

  1. Smart kontrakty zachovávající soukromí 

Mainnet upgrade sítě, který proběhl 15. Září 2020, činí ze Secret Network blockchain, na kterém běží zašifrované smart kontrakty (Můžete budovat protokoly DeFi, NFT a další). To znamená, že každý vstup, výstup a stav je neviditelný. To je možné díky tomu, že každý operátor uzlu ověřující činnost sítě používá zabezpečenou enklávu – stejný typ technologie, která zabezpečuje otisk prstu na vašem chytrém telefonu. Secret Network si můžete představit jako kombinaci programentovatelnosti Etherea a soukromí Monera. Tato schopnost “programovatelného soukromí” nyní umožňuje vývojářům začít vytvářet “tajné aplikace” bez oprávnění a se zachováním soukromí.

  1. Cross-chain soukromí 

Spojením programovatelnosti a soukromí vytváří novou a potřebnou přidanou hodnotu. První tokeny na blockchainu Secret network jsou již v provozu (sSCRT). sSCRT je vlastně zastoupený Secret token, který je krytý SCRT tokeny. Umožňuje směnu X množství SCRT tokenů ( které samy o sobě nejsou soukromé) a získat stejné množství secretSCRT ( sSCRT), wrappovaného tokenu s vlastností soukromí. K tomu budete potřebovat peněženku Keplr.

Cosmos

Secret network je součásti ekosystému Cosmos. A implementace IBC zajišťuje interoperabilitu v jeho ekosystému.

Výhody 

  • Představte si, že provádíte činnost, která se vaší “demokratické” vládě zrovna nezamlouvá ( například vznikne zákon, který znemožňuje užívání DeFi), vy jen chcete kontrolu nad svými financemi a stát vám hází klacky pod nohy. Stát tiskne obrovské množství peněz a vy se chcete bránit před inflací. Díky Secret network je možné provádět takové akce aniž by jste byli na očích. Chci jen upozornit, že tímto nenabádám k nelegálním aktivitám! Pouze zmiňuji.
  • Jako další příklad si uvedeme situaci, kde nakupujete v místním obchodě a platíte z vlastní softwarové peněženky. S každým převodem je běžně spojen i veřejný klíč, který vede k vaší peněžence a jste tak snadno dohledatelný. Člověk, který od vás platbu přijal nebo hacker, teď může dohledat historii vašich transakcí, množství kryptoměn na vaší peněžence a také třeba zda-li jste si vzali půjčku. To může vést k organizovanému zločinu, vydírání a dalším nekalým praktikám kriminálníků, kteří můžou znát stav vašich financí na veřejných blockchainových sítích. Secret network je kryptograficky zabezpečená a předchází této situaci.
  • Firmy využívající blockchain technologií budou privátnost potřebovat také, pokud znáte adresu krypto peněženky firmy, která provádí transakce a tyto informace ještě nejsou veřejné, jak tedy zabránit úniku informací? Jednoduchá odpověď,  Secret Network.

Staking

Secret network dále umožňuje staking, to znamená, že můžete zamknout své tokeny. 

Zisk ze stakingu se pohybuje kolem 24%APR. Pro vybrání zamknutých tokenů si počkáte 21 dní.

Yield farming

Poskytování likvidity ( Liquidity providing – LP) je další způsob jak “rozmnožit” počet tokenů, které jste zakoupili.

Na DEXu ( Decentralized exchange = decentralizovaná směnárna) Osmosis můžete poskytovat likviditu a získávat odměny. Momentálně jsou dva funkční pooly a to s páry SCRT/OSMO a SCRT/ATOM. První nabízí až 59% APR přičemž druhý 26%.

Některé ze zajímavých projektů na síti Secret Network

Jackal Plně decentralizované a privátní řešení cloudového úložiště

Secret Auctions – Decentralizovaná aukční platforma fungující na bázi peer-to-peer.

Secret DAO – Platforma pro vytváření DAO, jejímž cílem je zjednodušit, usnadnit a zpřístupnit vytváření DAO.

SecretSwap – První cross-chain automatizovaný trh ( AMM – automated market maker) odolný front-runningu.

Shade Protocol – Protokol Shade je řada propojených aplikací DeFi zachovávajících soukromí a postavených na Secret Network. Součástí je Silk: algoritmický stablecoin nativně založený na Secret Network s výchozím nastavením transakčního soukromí.

Stake Easy – Řešení “Liquid stakingu” pro tajnou síť se zachováním soukromí.

Co je programovatelné soukromí?

Secret Network se zaměřuje na dosažení programovatelného soukromí. Většina projektů soustředící se na soukromí jsou zaměřeny pouze na soukromí transakční, konkrétně soukromí informací o odesílateli a příjemci. 

Programovatelné soukromí je mnohem širší vize, protože transakce je jen jedním z aspektů. Secret Network umožňuje aplikacím používat šifrované vstupy, šifrované výstupy a také šifrovaný stav, což znamená, že může umožnit nová převratná využití pro chytré smlouvy a decentralizované aplikace.

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x