Z dlouhé řady on-chain indikátorů, jež dlouhodobě sledujeme na nás kromě minulého náhledu aktuálně nejvíce křičí ukazatel UTXO ve ztrátě, přesněji řečeno procentuální podíl ztrátových UTXO.

UTXO je zkratka pro Unspent Transaction (TX) Output. (‚doslovně násilný‘ překlad by byl cosi jako ‚neutracený transakční výstup‘) V podstatě jde o množství zbylých drobných kryptoměn, které získáte z každé transakce.

Tedy v de facto se jedná o procentuální podíl bitcoinů ve ztrátě – jelikož každý Bitcoin lze utratit pouze jednou, prakticky všechny tyto UTXOs (‚neutracené transakční výstupy‘) jsou výsledkem jednoho z následujících dvou scénářů:

  1. UTXO vzniklo jako odměna těžařovi za blok
  2. UTXO vzniklo v rámci běžné transakce

Podíváme-li se na celkový graf, vidíme, jak nám celkový historický obrázek vykládá příběh o tom, jak je s každým dalším tržním cyklem náročnější a obtížnější dosahovat stavu, kdy je většina ‚coinů‘ blízko cyklického dna ve ztrátě:

Nahoře: Procentuální podíl UTXOs ve ztrátě, Dole: Cena; (Hodnota 90,93% vychází z cyklického dna 2011 - bohužel se na graf nevešlo, nicméně z hlediska relevantní historie to považuji za irelevantní...)

90,93% UTXO ve ztrátě = cyklické dno z února 2011 (na grafu není vidět, ale odtamtud ta nejvyšší hodnota na horní půlce grafu pochází)

83,69% UTXO ve ztrátě = ‚druhé dno‘ v rámci cyklické formace ‚dvojitého dna‘ v rámci medvědího trhu 2013 – 2015 – konkrétně srpen 2015.

54,34% UTXO ve ztrátě = akumulační dno února 2019

60,67% UTXO ve ztrátě = ‚Kovidová panika‘ z března 2020

Za extrémně relevantní považuji dvě poslední akumulace - menší korekce = lehce vyšší poměr UTXO ve ztrátě + odmítnutí vyšších ztrát = velryby mají nabráno a do dalších ztrát, zdá se, jít nechtějí - dá se čekat, že nějaký shakeout příjde na vyšších cenách...

Pak nastal ten velký bull run k cenám až přes 60k USD/BTC, nicméně povšimněte si, jak ‚FOMO napákován‘ onehdá trh byl – před úplným ‚lift offem‘ ke konci října 2020 prošel BTC korekcí -17,47% během pouhých dvou dní, což způsobilo, že přes 16% všech UTXOs se díky této rapidní relativně hluboké korekci dostalo do ztráty – co nám to říká? Že v této fázi býčího trhu už zřejmě probíhalo řádné FOMO, že dost velká část UTXOs byly z relativně čerstvých nákupů.

Přesuňme se teď do velké loňské letní korekce – teprve na jejím konci se procentuální podíl ztrátových UTXOs přiblížil úrovním ze září 2020. Ovšem zatímco v září k tomu stačil cca 17% propad cen, v případě loňského léta to byl víc jak 55% propad cen.

No a z hlediska poslední bezmála 53% korekce mezi loňským listopadem a letošním lednem jsme se sice dostali na takřka pětinu UTXOs ve ztrátě, nicméně aktuálně jejich podíl rapidně klesá => velryby doakumulovaly a chystají se vyvolat FOMO, do kterého následně můžou začít opírat své výběry zisků.

Dle mého skromného názoru aktuálně bude cena BTC prostě růst, dokud zase nebude buď většina, nebo takřka všechny ‚coin‘ v zisku. Dříve nějakou významnější korekci čekat nelze. O jakých cenách se tu bavíme? Čistě z hlediska TA bych odhadoval s největší pravděpodobností oblast mezi 55 – 58k USD/BTC. Kam se však pohne ukazatel procentuálního podílu UTXO ve ztrátě, než se na ty ceny dostaneme, to vědět nemůžeme – jedno Vám však slíbit můžeme – určitě to budeme sledovat a v případě nějakých významných změn Vás určitě budeme informovat! 🙂

5 1 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x