Ministr financí El Salvadoru, Alejandro Zelaya dnes oznámil, že země odkládá emisi svého bitcoinem krytého ‚sopečného‘ dluhopisu. Odůvodněním byla údajná nutnost počkat na ‚vhodnější tržní podmínky‘.

Původní plán bylo vydání dluhopisů ve výši jedné miliardy amerických dolarů investorům mezi 15. – 20. březnem. Vláda plánuje za půl miliardy nakoupit bitcoiny, a za druhou půl miliardu pak vybudovat infrastrukturu a těžbu bitcoinu pomocí energie ze sopky ‚Conchagua‘ (odtud ‚sopečný‘ dluhopis)

Zelaya se nechal slyšet, že tržní volatilita a válka mezi Ruskem a Ukrajinou byly mezi hlavními důvody, proč k rozhodnutí o odsunutí emise dluhopisů došlo, přičemž zmínil, že čekat se bude dost možná až do září, ačkoliv sám zatím stále doufá, že k emisi dojde dříve, ideálně stále ještě v první půli letoška.

Salvadorské bitcoinové dluhopisy bude vydávat společnost Blockstream, která se zabývá infrastrukturou pro bitcoiny a jejímž cílem je rozšířit přijetí bitcoinu pomocí jejich protokolu Liquid. Liquid Network je druhá vrstva Bitcoinu umožňující vydávání bezpečnostních tokenů a dalších digitálních aktiv.

Minulý rok v září se pod Bukeleho vedením El Salvador stal první zemí na světě, která adoptovala bitcoin jako legální platidlo. Bitcoineři a kryptoměnová komunita tento krok přijaly s nadšením, turismus od té doby v Salvadoru vzrostl o celou třetinu, na druhou stranu, banksteři tyto kroky sledují s obavami, ostatně MMF na sebe s kritikou nenechali dlouho čekat, vadilo jim hned ‚několik makroekonomických, finančních a právních aspektů‘.

Tak teď otázka – buď má El Salvador nějaké informace, které je vedou k přesvědčení, že budou moci tento rok nakoupit levněji (že by stále ještě hrozila finální kapitulace, kterou mají v plánu případně koupit?), alternativně na ně tlačí někdo, kdo ještě nemá nahrabáno dost pro sebe. On-chain data křičí prakticky po celou dobu aktuálního ročního rozsahu mezi 30-60k, že zásoby se neustále nepřestávají rapidně ztenčovat. Tedy velmi dobré podmínky pro větší nákupy za účelem dlouhodobější (dluhopisy mají být tuším pětileté) expozice. Že by někdo chystal echtovní koordinovaný corner na bitcoinový trh?

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x