Takto nízko byly zásoby coinů na burzách naposledy 07/08/2017, tedy před víc jak čtyřmi a půl lety...

Stavy coinů na burzách

Od počátku etablování aktuálního nyní již víc jak rok trvajícího cenového rozsahu na Bitcoinu mezi cca 30 – 60k USD za minci nám ze spotových burz zmizela téměř celá pětina (19,05%) bitcoinů. Jedná se konkrétně k dnešnímu dni 253 613.41 BTC, které z centralizovaných spotových burz zmizely v naznačovaném období (2. leden 2021 – nyní), přičemž téměř 4% celé ‚burzovní‘ cirkulace ‚zahučely‘ na hardwarová úložiště investorů jen během posledních dvou týdnů. Celkem šlo o 44 459.33 bitcoinů, čímž jsme se z hlediska zásob coinů na burzách dostali někdy do stavu, ve kterém jsme naposledy byli v létě 2017

Povšimněte si, že bitcoinů na spotových burzách nepřetržitě ubývá již od léta 2019, kdy distribuce coinů na burzy z dlouhodobého hlediska dosáhla svého vrcholu (oranžová - cena BTC; Modrá = stavy coinů na spotových burzách)

Těžaři a jejich bitcoinové rezervy

Z výše zmiňovaného cca. čtvrt milionu bitcoinů, které investoři doposud ‚shrábli‘ z trhu šlo k dnešnímu dni (od 11. ledna 2021, den lokálního dna stavu těžařských rezerv, od té doby čistý nákup/akumulace, tedy v podstatě srovnatelné období s výše rozebíranými rezervami BTC na burzách) celých 26 184.15 BTC těžařům, přičemž v tomto kvartále se toho s výjimkou většího nákupu v prvním týdnu v lednu (nějací těžaři tam nakoupili mezi 5. a 6. lednem cca 5800 BTC) zatím moc nezměnilo.

S výjimkou onoho lednového monstrózního nákupu si totiž těžaři polepšili toliko o nějakých 533 bitcoinů – že by těm méně kapitalizovaným místy drahnoucí elektřina házela vidle do jejich dlouhodobé HODL strategie?

Ať tak, či onak, jedno je však z grafu jisté: Žádné dramatické výprodeje se nekonaly a nekonají ani ze strany těžařů, přičemž zdaleka nejen ten vertikální zub nahoru z ledna (ten výše zmiňovaný velký nákup BTC těžaři) jasně říká, že i mezi těžaři doposud převažuje chuť akumulovat.

Oranžová = cena BTC v USD; Modrá = stavy těžařských bitcoinových rezerv

Krátkodobí držitelé a ‚spekulanti‘

Ti prodávají prakticky nepřetržitě od půlky listopadu loňského roku své coiny ve ztrátě – tady půjde nejspíše o mix krátkodobých spekulantů s lidmi, kteří možná původně nakoupili na ‚HODL‘ ale v aktuální korekci se svých bitcoinů buďto pod vlivem emocí, případně z nutnosti, zbavují:

STH SOPR = poměr utracených výstupů v zisku, kde jsou z kalkulace vyloučeny mince 'živé' méně než hodinu a déle než 155 dní. = tedy poměr coinů utrácených v zisku/ve ztrátě krátkodobými držitely/spekulanty. Hodnoty pod 1 = výstupy utrácené jako realizovaná ztráta, hodnoty nad 1 = výstupy utrácené jako realizovaný zisk

Dlouhodobí investoři a držitelé

Žlutou stoupající tučnou trendovou linií je na následujícím grafu označen trend chování dlouhodobých držitelů. Trendová linie zatím ohraničuje nejzazší moment z hlediska nevýhodnosti prodeje BTC pro dlouhodobé investory.

Ti ve ztrátě utráceli cca rok od června 2018 do zhruba června 2019 a pak několik měsíců od října 2019 do nějakého června 2020.

V rámci loňské velké letní korekce, jakož i v rámci aktuálně probíhající slevy však dlouhodobí investoři již prakticky nic neutráceli ve ztrátě – hranice úrovně 1 (pod = coiny utraceny ve ztrátě, nad = coiny utraceny v zisku) je na grafu označená tučnou červenou horizontálou a jak vidno například z vývoje zásob coinů na burzách, dosavadní chování dlouhodobých držitelů zatím značí spíš chuť akumulovat, než prodávat.

Oranžová = cena BTC v USD; Modrá = LTH SOPR (poměr utracených výstupů v zisku/ztrátě, kde jsou z kalkulace vyloučeny všechny výstupy 'živé' po dobu kratší, než 155 dní; X > 1 = výstup utracen v zisku, X < 1 = výstup utracen ve ztrátě)

Závěr

Je třeba mít na paměti, že on-chain analýza vždy řeší pouze a jen nabídkovou stranu. Jinými slovy je hezké vědět, že bitcoiny mizí z burz, že prodávají se ztrátou prakticky toliko krátkodobí spekulanti a že zásoba se tak nějak celkově tenčí, coiny mizí do cold storage apod., ovšem aniž bychom znali i nabídkovou stranu, může nám to také být užitečné, jako popelník na motorce.

Z toho důvodu si dovolím připomenout některé aktuální ‚šuškandové‘ věci z Bitcoinové sféry, o kterých by bylo fajn vědět:

  1. El Salvadorský bitcoinový dluhopis byl oversubscribed o celou snad údajně půl miliardu dolarů. Tedy namísto aby vybrali 1 miliardu USD, investoři jim dohromady přislíbili rovou o polovinu více. To, samozřejmě, až úspěšně proběhne, bude zajímat další země – ovšem i bez toho – už teď víme, že 1,5mld USD bitcoinů půjde co nevidět z trhu pryč.
  2. LUNA/Do Kwon mají v plánu celkově nakoupit BTC za 10mld USD, aktuálně nevíme jistě, kolik už stihli nakoupit, nicméně CryptoTwitterová šuškanda hlásí něco o tom, že se údajně pořádně snad ani ještě nezačalo.
  3. ‚Latinskoamerické domino‘ – tak pracovně nazývám scénář, ve kterém ve šlépějích El Salvadoru z hlediska přijetí BTC jako zákonného platidla budou pokračovat další latinskoamerické a jihoamerické země. Ekvádor prý něco chystá, vyloženě šuškanda se šíří ohledně Hondurasu, no a spekuluje se, že snad možná i Mexiko brzy? Když vynecháme jižní a latinskozu ameriku, tak třeba Malajsie v těchto dnech také oznámila, že zvažuje zavedení BTC jako legálního platidla.

No dám-li si dohromady on-chain data, která již bezmála rok v kuse (některé ukazatele) křičí, že ‚zásoba se hrozivě tenčí, musí přijít otočka‘ s dosavadní absentující seriózní poptávkou, s neustále se zvyšující počet coinů, které někdo koupil a nikdy s nimi nehnul a současně s výše zmíněnými aktuálními či očekávanými fundamenty – pak mohu dojít k závěru, že ten bitcoinery široce očekávaný ‚nabídkový šok‘ se nám dost možná právě začal odehrávat přímo před očima…

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x