Spojené státy a Evropská unie přijaly opatření, která mají Rusku zabránit ve zneužívání kryptoměn za účelem obcházení sankcí. Některé asijské země zavádějí podobná opatření. 

Japonsko pokutuje kryptoburzy za porušování sankcí 

Japonsko vyzvalo kryptoměnové firmy k dodržování sankcí proti Rusku. V pondělí firmy požádalo, aby nezpracovávaly kryptoměnové transakce, na nichž se podílejí sankcionované osoby nebo subjekty v Rusku a Bělorusku. 

Japonská agentura pro finanční služby (FSA) a ministerstvo financí vydaly společné prohlášení k sankcím proti Rusku. Úřady v něm zdůraznily, že kryptoaktivum je součástí restrikcí. Veškerá kryptoaktiva, u nichž bylo zjištěno, že souvisejí se sankcemi, by proto měla být okamžitě zmrazena. 

FSA údajně uvedla, že jakékoli neoprávněné transakce v rámci sankcí, včetně převodů kryptoměn nebo NFTéček, by mohly vést k trestům, jako je odnětí svobody až na tři roky nebo pokuta 1 milion jenů (8 500 USD). 

Japonské sankce byly zavedeny krátce poté, co Evropská unie, Spojené státy a země G7 oznámily nová opatření zaměřená na ruskou ekonomiku a některé jednotlivce v souvislosti s možnými pokusy o obcházení sankcí pomocí kryptoměn. 

Singapur zakazuje Rusku shromažďování finančních prostředků v kryptoměnách 

Japonsko není jediná asijská země, která komplikuje Ruské federaci válečné úsilí ekonomickými sankcemi. Singapur v průběhu minulého týdne údajně zakázal všem místním finančním institucím provádět transakce se sankcionovanými ruskými bankami. Dále je zakázáno usnadňovat fundraising pro ruskou vládu a související subjekty. Sankce se vztahují na transakce s kryptoměnami, NFTéčky a jiná digitální aktiva. 

Vedoucí pracovníci některých kryptopodniků se k situaci vyjádřili. Většina singapurských kryptofirem v Singapuru podle nich pravděpodobně nemá přímé obchodní vztahy s osobami nebo subjekty se sídlem v Rusku. Soukromá kryptoburza ADDX uvedla, že fond nebyl sankcemi vůči Rusku ovlivněn. 

„U všech našich investorů provádíme kontroly KYC (Know Your Customer) a Anti-Money Laundering. Proto nejsou povoleny žádné anonymní transakce,“ uvedl generální ředitel ADDX Oi-Yee Choo. 

Největší jihokorejské kryptoburzy blokují ruské IP adresy 

Jižní Korea se již dříve připojila ke globálním sankcím proti Rusku. Několik místních kryptoměnových burz již zablokovalo ruské IP adresy nebo ruské uživatele. 
Místní tisková agentura Yonhap uvedla, že největší jihokorejské burzy začaly 3. března blokovat IP adresy spojené s Ruskem.  Konkrétně jde o Upbit, Gopax, Bithumb a Korbit. 

Některé země přistupují k omezování kryptotransakcí kvůli potenciálnímu obcházení sankcí. Jiné vlády se naopak ke kryptoměnám obracejí jako k jediné možnosti, jak Rusům platby umožnit.  

Thajská asociace navrhuje umožnit Rusům platit kryptoměnami, protože ostatní platební metody jsou blokovány 

Dne 8. března Bhummikitti Ruktaengam, prezident Phuket Tourist Association, prohlásil, že skupina jedná s Bank of Thailand. Předmětem jednání by mělo být přijetí kryptoměny jako alternativní platební možnosti pro ruské turisty, kteří v zemi uvízli kvůli sankcím. 

Rusové nemohou v zahraničí používat své debetní a kreditní karty Mastercard a Visa, protože byli platebními giganty odříznuti v rámci sankcí.  „Kryptoměny by sloužily jako záloha v době, kdy tradiční transakce nefungují,“ poznamenal Bhummikitti. 

Regulační orgány po celém světě se snaží zabránit tomu, aby Rusko obcházelo sankce cestou kryptoměn.  Ruští zákonodárci si jsou této cesty vědomi a začali tak navazovat spolupráci s místními kryptoburzami. V neděli poslanec ruské Státní dumy Alexandr Jakubovskij navrhl, aby Rusko založilo a využívalo vlastní kryptoburzy, a zmírnilo tak dopad globálních sankcí.

„Kryptoměny jsou oblastí, kde je těžké hovořit o skutečně účinných omezeních vůči naší zemi,“ prohlásil Jakubovskij v rozhovoru pro místní zpravodajskou agenturu Parlamentskaja gazeta. Ruské úřady v minulosti záměrně omezovaly služby kryptoburz pouze na zahraniční společnosti, jako je Binance. Nedávno bylo dovoleno ruské bance Sberbank nakládat s digitálními aktivy. Ruské banky a burzy v budoucnu čeká zajímavý vývoj.

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x