Cosmos byl založen Jae Kwonem a Ethanem Buchmanem už v roce 2014.

Vytvořen softwarovou firmou Tendermint Inc původem z USA.

Vývoj je řízen švýcarskou neziskovou organizací Interchain. Cosmos získal 18 milionů dolarů ve třech kolech prodeje tokenů v roce 2017 a v roce 2019 byl spuštěn mainnet. 

Pod povrchem Cosmos používá nový proof-of-stake consensus algoritmus nazývaný Tendermint, který umožňuje zpracovat až 10 000 transakcí za sekundu. 

Cosmos má pouze 150 validátorů a v porovnání s ostatními proof-of-stake blockchainy ve své podstatě nepodporuje “smart kontrakty”, namísto toho firma Tendermint vytvořila soubor nástrojů pro vývojáře pojmenovaný cosmos SDK, což umožňuje budování takzvaných specifických aplikací a to od píky. To proto, že vývojáři Cosmosu věří, že každá decentralizovaná aplikace nakonec bude potřebovat vlastní blockchain, pokud chce udržet použitelnost s rostoucí adopcí.

Zajímavá alternativa vůči problému škálovatelnosti a vysokým poplatkům za transakce, které můžeme vidět například na síti Ethereum. 

Na technologii blockchainu Cosmos dnes funguje přes 50 projektů, které mají dohromady přes 140 miliard dolarů v tržní kapitalizaci. Což ji staví na 3. místo hned za Ethereem. Mezi ně patří projekty jako jsou Binance coin, Terra, Cronos (Crypto.com) , Thorchain a další.

IBC – inter blockchain communication protocol 

Na IBC se dá pohlížet jako na interoperabilní standard, který může být přidán na jakýkoliv proof-of-stake blockchain, který umožňuje snadné a bezpečné převody z jednoho blockchainu na druhý.

To vytváří jedinečné rozhraní, které je v kryptosvěte momentálně bezkonkurenční. A to je také důvod, proč kryptoměny v ekosystému Cosmos zažívají obrovský boom.

Osmosis – DEX (Decentralized exchange) 

Je největší decentralizovaná směnárna v ekosystému Cosmos s TVL (Total value locked) přesahující 1.5 miliardy dolarů.

Tento DEX byl založen v lednu roku 2021 developery z Tendermin inc.

Osmosis je AMM (automated market maker) tedy automatizovaný “tvůrce” trhu, stejně jako třeba Uniswap.  To znamená, že k určení ceny používá poměr dvou tokenů v “poolu”. Rozdíl je v tom, že Osmosis “žije” na svém vlastním blockchainu a nabídne obchodníkům odolnost vůči front-runningu a soukromí pro poskytovatele likvidity.

Zajímavostí je, že zakladatelé odmítli zalistování tokenu OSMO na centralizované burzy, pro ty, kteří mají o token zájem tady musí využít této decentralizované směnárny.

Skrz tuto decentralizovanou aplikaci můžete za pomocí Keplr wallet směnit jakékoliv kryptoměny integrované s IBC v ekosystému Cosmos.

Nadcházející Cosmos projekty, které zaslouží vaši pozornost

Evmos – Platforma pro smart kontrakty využívající EVM ( Ethereum virtual machine) s integrovaným IBC. V jednoduchosti to znamená, že je to nejrychlejší Ethereum kompatibilní blockchain a s extrémní interoperabilitou, právě díky IBC.

Persistence – Platforma, která umožňuje obchodovat stakované kryptoměny v tokenizované formě, dovolte mi vysvětlit o co jde. Běžně, když stakujete kryptoměny, jako je třeba ATOM, jsou uzamčeny na dobu určitou v tomto případě na 21 dní. Jak je zřejmé, to není zrovna ideální, Persistance umožňuje „vytisknout“ reprezentaci stakovaných tokenů, které můžeme volně směňovat za tokeny jiné nebo poskytovat likviditu a tím získat výnos (Liquid staking).

Akash network – Decentralizovaný poskytovatel cloudu, který směřuje k nahrazení centralizovaných cloudových poskytovatelů jako je AWS (Amazon Web Services). Akash network není důležitý pouze pro vývoj a fungování opravdově decentralizovaných aplikací ale také pro decentralizované validátory, kteří zajišťují některé decentralizované blockchain platformy.

A to je vše pro dnešní rychlý přehled Cosmos ekosystému.

5 1 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x