Evropská unie hlasovala proti praktickému zákazu těžby Bitcoinu. Koaliční Výbor Evropského parlamentu pro hospodářské a měnové záležitosti (ECON) zamítl návrh, který by zakázal Proof-of-Work, aby kryptoaktivum splňovalo „minimální ekologickou udržitelnost“. 

Proti návrhu hlasovalo 32 poslanců Evropského parlamentu (EP), přičemž pro bylo 24 jejich kolegů. Návrh byl součástí programu, který se snaží definovat nařízení EU o trzích s kryptoaktivy (Markets in Crypto-Assets Regulation, MiCA).

Poslanci hlasovali pro alternativní pozměňovací návrh, který předložil Stefan Berger, německý ekonom a člen Křesťanskodemokratické unie působící v parlamentu EU. Bitcoin a těžba kryptoměn tak budou součástí klasifikačního systému, který stanoví, které technologie splňují status udržitelnosti pro životní prostředí. 

Nazývá se EU Taxonomy a zdá se být lepší alternativou pro těžbu BTC. Přesto by činnost spojená s těžbou kryptoměn mohla být klasifikována jako neudržitelná. To by znamenalo nepříznivé důsledky na odvětví, nicméně ne tak drastické, jaké by obnášel zákaz těžby.

Patrick Hansen, vývojář společnosti Unstoppable Finance, to vysvětlil: „Pokud by PoW byla podle taxonomie považována za neudržitelnou (což je velmi pravděpodobné), těžební společnosti by daleko obtížněji získávaly peníze od evropských investorů, společností a vlád, které musí stále více svého kapitálu alokovat na ekologické cíle.“

Kryptografických společností, jako jsou burzovní platformy a depozitářské služby, by se to však netýkalo, jak upřesnil Hansen.

Evropské zákony, které se pokouší zpřehlednit regulace v oblasti kryptoměn, známé také jako MiCA, brzy vstoupí do období vyjednávání. Jakmile se na něm všechny strany dohodnou, EU Taxonomy se stane zákonem. Společnosti i jednotlivci budou mít půl roku na to, aby se novým předpisům přizpůsobili.

Těžba Bitcoinu v Evropě může být stále zakázána

Evropský sektor těžby Bitcoinu, který je nejspíš největší a nejvíce postižený případným zákazem, není z regulační kaše zcela venku. Hansen vysvětlil, že odpůrci by se mohli pokusit vetovat současný návrh MiCA, který vyloučil těžbu kryptoměn, a případně jej poslat do hlavní komory Parlamentu. 

To by mohlo přinést další měsíce nejistoty, během nichž by europoslanci diskutovali o zákazu. Hansen považuje tento proces za neefektivní, protože by se tím zpozdila regulace kolem kryptoměn. Dodal: “V následujících měsících a letech nás čeká spousta práce. Dnešní den je však pro kryptoměny v EU velkým politickým úspěchem.” 

Samostatná zpráva od Petera Slagtera, autora Ons geld is stuk (Naše peníze se zasekly), tvrdí, že nedávné hlasování o PoW v parlamentu EU bylo podníceno ekologickými skupinami. Tyto subjekty chtějí „přeregulovat“ těžbu Bitcoinu, protože považují její spotřebu energie za nadměrnou. 

Jak vysvětluje Slagter, těžební průmysl BTC se přiklání k ekologičtějším a udržitelnějším zdrojům energie. Jeho spotřeba je mnohem nižší než spotřeba železářského a ocelářského průmyslu, cementu, mědi, chemikálií, klimatizací a dalších spotřebičů jen v USA.

Slagter uvedl: „PoW je podstatou Bitcoinu. Umožňuje existenci decentralizovaného digitálního vlastnictví, je omezen množstvím. Taky umožňuje, aby digitální objekty – například peníze – měly fyzické vlastnosti. Zakážete-li PoW, znemožníte jeden z největších IT vynálezů posledních desetiletí.“ 

Spotřeba těžby BTC - srovnání
Spotřeba energie BTC ve srovnání s jinými průmyslovými odvětvími/zařízeními. Zdroj: Peter Slagter prostřednictvím Twitteru
0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x