Ruská centrální banka vydává licenci pro nakládání s digitálními aktivy. 

Tento orgán dříve vyzval vládu, aby v Rusku kryptoměny zakázala.

Necelé dva týdny poté, co Ruská centrální banka neboli CBR zopakovala svůj postoj, v němž navrhovala ban kryptoměn, zřejmě svou politiku přehodnotila. V tiskové zprávě zveřejněné ve čtvrtek CBR zařadila největšího věřitele v zemi, banku Sberbank, do svého registru provozovatelů informačních systémů pro digitální aktiva. Jak uvedl místní zpravodajský server Tass, CBR uvedla:

“ Zařazení do registru umožňuje společnostem nakládat s digitálními aktivy a v rámci svých platforem umožnují směnu mezi uživateli .“

Blockchainová platforma banky Sberbank prý může chránit před manipulací s informacemi. Právnické osoby ve Sberbank budou již brzy moci zveřejňovat digitální finanční výkazy ověřovat peněžní částky, získávat digitální aktiva alokovaná v systému Sberbank a provádět kryptografické transakce. Sergej Popov, ředitel transakční obchodní divize Sberbank, se k tomuto vyjádřil následovně.

„I když jsme stále na začátku nakládání s digitálními aktivy, uvědomujeme si, že je nutný další vývoj, k tomu  abychom se přizpůsobili stávajícímu regulačnímu rámci. Jsme také připraveni v tomto směru úzce spolupracovat s regulátorem a výkonnými orgány.“

Sberbank je jako státem vlastněná banka od začátku rusko-ukrajinské války terčem sankcí. Začátkem tohoto měsíce Sberbank opustila téměř všechny evropské trhy kvůli sankcím uvaleným Evropskou unií. Současně se její zahraniční akcie na londýnské burze propadly o více než 99%, obchodování bylo zastaveno a jejich poslední cena byla 0.05 USD za kus.

Tyto sankce uvalené na Sberbank spolu se zjevným obratem politiky CBR vůči kryptoměnám vedly ke spekulacím, že digitální měny mohou pro tuto banku představovat „záchranné lano“. Odborníci se však nedomnívají, že by sankciované finanční instituce mohly využít kryptoměny k tomu, aby se sankcím vyhnuly.

5 1 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x