Než se porozhlédneme po dostupnosti samotných grafických karet, podíváme se na onchain data a momentální situaci těžby etherea. 

Složitost těžby etherea

Na grafu je vidět, že jsme něco málo od vrcholu „eth difficulty“. Lze se domnívat, že do doby, než se začal hroutit trh s plynem, náročnost stále rostla. Pokud nasadíme spekulativní pohled, tak „mineři“ čekají na vývoj situace s energiemi, neboť ceny grafických karet razantně spadly a především jsou dostupné. 

Nutno podotknut, že cena energií zasáhla z větší části malé těžaře, ti se snaží kompenzovat menší výnosy dual miningem, čili těží zároveň dva tokeny (př. eth+ton). Jako další faktor, může být obava přechodu modelu konsenzu z PoW na PoS. Toto však vůbec nezohledňuji, protože není jasné kdy tato změna nastane. Může to být letos ke konci roku nebo i za 6 let. Pokud vás zajímá můj názor, přikláněl bych se spíše k pozdějšímu nasazení PoS. Vycházím z aktivity programátorů na githubu

Poplatky v síti (Gas Fee)

Pokud si to tedy shrneme, obtížnost těžby je blízko svého maxima, cena poplatků v síti je nyní okolo 40 Gwei, což je jistě příznivé pro uživatele, ale těžaři mají  menší odměny. Jako poslední zásadní faktor je cena energií, ta je dost našponovaná a razantně vám může prodloužit návratnost investice.

Nejhorší doba investovat do těžby?

Z toho, co jsme si ukázali na grafech bychom správně usuzovali, že není vhodná doba začínat s těžbou kryptoměn. Nicméně z pohledu dobrého hospodáře, je třeba pohlížet na fakt, že i v této nepříznivé době je těžba kryptoměn stále profitabilní. Můžeme tedy usoudit, že takovým těžebním strojem si snížíme náklady na energie

Dostupnost grafických karet vhodných pro těžbu kryptoměn

Nebudu zde zmiňovat konkrétní ceny nebo prodejce, průzkum si udělejte sami. Budu se tedy zabývat pouze dostupnosti a vhodnosti grafických karet pro těžbu. 

První vhodný kandidát kandidát je:

AMD Radeon RX 6600 XT

Tato grafika je dostupná ve více kusech a různých edicích od různých výrobců. Karta je vhodná především svoji efektivitou těžby. Je schopná dávat 32Mh/s při spotřebě 50-80W (dle edice a výrobce). Karta je tak vhodná k těžbě a vřele ji doporučuji. 

AMD Radeon RX 6700 XT

Tato karta je již hůře dostupná, avšak stále ještě vhodná pro těžbu, proto ji sem zařazuji. Karta podává solidní výkon při ještě přiměřené spotřebě. 48 Mh/s při spotřebě 130-140W. 

AMD Radon RX 6600, 6800, 6800 XT, 6900 XT

Tyto karty jsou dostupné omezeně a nedoporučuji je pořizovat se záměrem těžby. Poměr výkon/cena/spotřeba již není pro těžaře nijak zajímavý. Tyto karty ponechme pro hráče, kde dávají větší smysl.

Nvidia RTX 3050

Tuto kartu bych osobně na těžbu nepoužíval, nicméně je schopná dodat 23 Mh/s při spotřebě cca 75W. Není to tedy okouzlující poměr výkon/spotřeba a vzhledem k ceně grafiky ani zajímavá pro těžbu. 

Nvidia RTX 1660 Super

Toto je karta zajímavá minimálně  kvůli své pořizovací ceně. Je to nejlevnější karta, která je schopná i při dnešní ceně energií být profitabilní. Není to však žádná výhra a dnes již poměrně stará karta. 29-31 Mh/s se spotřebou cca 90W.

Nvidia RTX 1660 Ti

28Mh/s při 80W je velice podobná karta s verzi Super. Pro mě nezajímavá. Nicméně stále příznivější než RTX 3050.

Nvidia RTX 2060

Další dostupná grafika nicméně 30Mh/s při spotřebě 120W je pro těžaře už nezajímavá. Jediná výhoda karty je pořizovací cena.

Nvidia RTX 3060 LHR, rev2, apd.

34Mh/s se spotřebou cca 120W, vyšší pořizovací cena než RX 6600 a horší poměr výkon/spotřeba… nebrat.

Nvidia RTX 3060Ti

42 Mh/s a spotřeba cca 140w je rozhodně zajímavější poměr výkon/spotřeba ale pořizovací ceny jsou vysoké a tak je nezajímavá pro těžbu.

Nvidia RTX 3070 LHR

43 Mh/s a spotřeba 130 W je o něco lepší než 3060Ti nicméně se stále nepříznivou pořizovací cenou.

Nvidia RTX 3070Ti

55 Mh/s se spotřebou cca 190 W je poměrem horší než 3070 nicméně pořizovací ceny jsou podobné. Je to na zvážení. Pro mě stále nezajímavá karta.

Nvidia RTX 3080 LHR

71 Mh/s a spotřeba 240 W.  Vzhledem k momentální ceně zajímavější než 3060 a 3070 (+ jejich varianty), jako nevýhodu bych určitě zmínil teploty a náročnost na chlazení. Karty se zahřívají a často vyžadují úpravu chlazení či stabilní klimatizované prostředí. 

Nvidia RTX 3080Ti

85 Mh/s a spotřeba 280 W je na tom lépe než předchůdce 3080, ale pořizovací cena vás jistě odradí, nebo spíše donutí sáhnout po 3080 LHR

Nvidia RTX 3090

121 Mh/s se spotřebou 290 W je dobrá karta pro těžbu nicméně je třeba ji dobře chladit. Pořizovací cena je příznivá nicméně podívejme se ještě na jednu kartu. 

Nvidia RTX A4000

61-63 Mh/s a spotřeba 125-140W je dostupná karta vhodná pro těžbu. Její pořizovací cena je akceptovatelná a poměr výkon/spotřeba je na úrovni prvních verzí 3070 bez omezení LHR a to je jedna z nejlepších těžebních karet. Nevýhoda této karty je bez pochyb náročnost chlazení. Vyžaduje neustálé proudění vzduchu. 

5 3 hlasů
Hodnocení článku

By Lukáš Hefner

Pracuji na volné noze jako marketér, grafik, poradce při vytváření nových projektů a firemních procesů. Kryptoměnám věnuji od roku 2017, jako osvojovatel blockchain technologií.

Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejvíce hlasovalo
Nejnovější Nejstarší
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře

2
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x