V důsledku ruského vpádu na Ukrajinu Západ trestá Rusko sankcemi.  Ukrajinský ministr pro digitální transformaci Mychajlo Fedorov v neděli na Twitteru vyzval světové kryptoměnové burzy, aby zablokovaly adresy ruských uživatelů. Zdůraznil, že burzy by neměly zmrazit pouze adresy oficiálně vázané na Rusko a Bělorusko, ale také „sabotovat běžné uživatele“.

Fedorov následně poukázal na to, že některé služby spojené kryptoměnami již ruská a běloruská aktiva zmrazily, například NFT platforma DMarket. „Prostředky z těchto účtů by mohly být financovat válečné operace Ruska. Robinové Hoodové současnosti. Bravo,“ prohlásil ministr. Zmínil také probíhající opatření přijatá gigantem sociálních médií Meta v souvislosti s ruským útokem na Ukrajinu.

Fedorovovy výzvy by mohly mít pro ruský trh s kryptoměnami potenciálně katastrofální následky. Odhaduje se totiž, že Rusové na začátku února drželi v kryptoměnách více než 200 miliard dolarů. Rubl vůči americkému dolaru a euru prudce klesá. Narůstá proto počet Rusů, kteří zpeněžují své bankovní podíly a zvažují investice do kryptoměn. BestChange, hlavní agregátor kryptoburz v Rusku, zaznamenal 20% nárůst návštěv od ruské invaze na Ukrajinu. 

Stažení z Ruska by mohlo být katastrofální i pro velké globální burzy, jako je Binance. Pokud jde o návštěvnost stránek, ruský trh je po Turecku druhým Ruský trh je zřejmě po Turecku druhým největším trhem Binance, pokud jde o návštěvnost webových stránek. 

Binance Rusům účty nezmrazí 

Binance nehodlá zmrazit aktiva Rusů. Tento krok by byl v rozporu s hlavními zásadami kryptoměnové finanční svobody, uvedl mluvčí společnosti: „Nehodláme jednostranně zmrazit účty milionů nevinných uživatelů. Kryptoměny mají poskytovat větší finanční svobodu lidem po celém světě.“

Mluvčí dodal, že zajistí, aby omezení byla namířena pouze proti sankcionovaným subjektům v Rusku. Současně chce “minimalizovat dopad na nevinné uživatele“. „Pokud dojde k rozšíření sankcí, naše opatření tomu přizpůsobíme,“ dodal mluvčí. 

Někteří vedoucí pracovníci v oblasti kryptoměn se domnívají, že sankce proti Rusku jsou nakonec nevyhnutelné. Měly by se však zaměřit pouze na vybrané osoby, jak to obvykle dělá americký Úřad pro kontrolu zahraničních aktiv (OFAC).

„Domníváme se, že sankce budou nevyhnutelné tím, že budou jmenovány nové sankcionované osoby, jak to v minulosti dělal OFAC. Zakázat všem kryptografickým společnostem nabízet služby běžným Rusům by však nedávalo smysl. Jen by to způsobilo běžným lidem více škody než užitku,“ vyjádřil se k věci marketingový ředitel LocalBitcoins Jukka Blomberg.

Generální ředitel burzy Kraken Jesse Powell rovněž uvedl, že burza Kraken nebude mrazit účty ruských klientů bez zákonného požadavku. „Rusové by si měli být vědomi toho, že takový požadavek může být nevyhnutelný,“ dodal. Powell již dříve doporučil uživatelům Krakenu, aby svá kryptoaktiva přesunuli mimo burzu, a to s odkazem na kanadský nouzový zákon o zmrazení kryptoaktiv disidentů. Tento zákon v polovině února přiměl kryptografické společnosti ke zmrazení bitcoinových peněženek v souvislosti s místními protesty proti vakcínám. 

Kryptoměnová charita

Zatímco se teprve ukáže, které burzy budou ochotny tento razantní krok podstoupit, mnoho společností v kryptosvětě aktivně podporuje ukrajinské uprchlíky a vojáky.  Společnost Binance v neděli spustila fond Ukraine Emergency Relief Fund, který má prostřednictvím krypto crowdfundingu poskytovat mimořádnou pomoc. Sama burza pak věnovala 10 milionů dolarů

Podobnou iniciativu představil také zpracovatel kryptografických plateb CoinGate, který otevřel speciální účet pro sbírku na podporu ukrajinských ozbrojených sil. Cílem této sbírky je umožnit uživatelům přispívat ve více než 70 kryptoměnách, přičemž finanční prostředky půjdou přímo Národní bance Ukrajiny. 

Rychle zareagovaly také místní kryptoměnové burzy – ukrajinská burza Kuna minulý čtvrtek spustila kryptoměnový fond na pomoc charitativním organizacím, které pomáhají armádě a státu v jejich odporu proti ruské invazi. 

Podle odhadů serveru Cointelegraph se na Ukrajině od spuštění různých dárcovských kampaní podařilo v kryptoměnách vybrat více než 23 milionů dolarů. 

V neděli ruská generální prokuratura varovala Rusy, že jakákoli pomoc cizí zemi v období „zvláštní operace na ochranu lidových republik“ bude považována za zradu vlasti, což je trestný čin, za který hrozí až 20 let vězení. 

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x