Devětatřicetiletá senátorka Indira Kempis Martinezová je první mexickou senátorkou, která chce prosadit všeobecné přijetí Bitcoinu. Motivujé ji k tomu úspěchy prezidenta El Salvadoru, Nayiba Bukeleho.

Jedním z pozoruhodných výsledků „salvadorského experimentu“ je masivní adopce Bitcoinu. V současné době mají aktivní kryptopeněženku více než tři miliony Salvadorců, což představuje téměř 50 % celkové populace země. Také je to zhruba o 1,3 milionu občanů více, než je počet majitelů tradičních bankovních účtů. Senátorka za mexický stát Nuevo León v Bitcoinu vidí řešení milionových poplatků za mezinárodní převody a lákadlo pro investory současně.

El Salvador již obdržel investiční příslib od společnosti JAI Energy, největší těžební společnosti ve Wyomingu. V současné době jedná s dubajskými zákonodárci o otázkách souvisejících s přijetím Bitcoinu. Salvadorský prezident také začal přípravy na čtyřnásobné zvýšení energetické kapacity pro těžbu s využitím geotermální energie z neaktivní sopky.

Bez ohledu na své pokroky se však mladý vůdce neobešel bez přívalu globální kritiky ze strany mezinárodních finančních regulačních orgánů. Mezinárodní měnový fond (MMF) zemi varoval. Úřady by prý měly zúžit působnost zákona o Bitcoinu tím, že odstraní jeho status zákonného platidla. MMF se domnívá, že „přijetí kryptoměny jako zákonného platidla… s sebou nese velká rizika pro finanční a tržní integritu, finanční stabilitu a ochranu spotřebitelů“.

Mexická senátorka Kempisová není volatilitou či regulačním nátlakem nijak rozhozena. Zdá se, že Kempis k Bitcoinu přistupuje z hlediska globálního vnímání ale s regionální hrdostí. Vyjadřuje se k němu následovně:

„Že se tento typ projektu realizuje ve středoamerické zemi, je historická příležitost. Pokaždé, když se o El Salvadoru mluvilo, se jednalo o řešení problémů migrace, násilí a organizovaného zločinu. Nyní se pohled světa soustředí šanci, kterou mu Bitcoin dává nabízí .“

„Je mi jasné, že finanční vyloučení obyvatel je jedním z veřejných problémů, na které se jen těžko hledá řešení. Bitcoin nám umožňuje vytvořit alternativu, aby se miliony lidí mohly zapojit do finančního systému.“

V současné době mezi Mexičany 3,1 milionu majitelů kryptoměn, nebo obchodníků s nimi. To představuje asi 2,5 % celkové populace země.

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x