Převzato z bitcoinmagazine.com.

Večer jdete normálně spát a druhý den se probudíte se zjištěním, že na vaši zemi útočí cizí velmoc. Ve velkých městech padají bomby z oblohy, jejichž cílem je vojenská a klíčová infrastruktura. Ze všech stran se sem hrnou cizí vojska.  
24. února ukrajinská centrální banka pozastavila elektronické převody hotovosti, před bankomaty se tvořily nekonečné fronty. Pro všechny bojeschopné muže se hranice uzavřely. Vláda vybízí občany, aby vyráběli Molotovovy koktejly a pomohli tak v obraně země. Bitcoin to nezvrátí, ale může fungovat jako nástroj, který lidem pomůže udržet si kontrolu nad svým majetkem, aby takovou situaci přežili. 

Ochrana majetku v době války

Měl jsem možnost mluvit s Ukrajincem, který dokázal Bitcoin použít přesně k tomuto účelu. Díky kryptoměnám se mu podařilo dostat přes hranice do Polska. Jsem mu velmi vděčný za čas, který mi věnoval, vzhledem k vážnosti situace, ve které se ocitl.  
Ze zřejmých důvodů ochrany soukromí používal během rozhovoru pseudonym „LDV“. Jedná se o webmastera společnosti Helios Fund. Přijímá od investorů prostředky, které pak investuje do těžby Bitcoinu a altcoinů. Prodej altcoinů za Bitcoin pak načasuje, aby zisky mohly zajistit provoz těžby. Zbytek je rozdělen mezi investory. Helios platil LDVovi v Bitcoinu od doby, kdy pro ně začal pracovat zhruba před rokem. 

Před pokusem o překročení hranic se LDV vydal do banky, aby si vybral peníze. Problém byl v tom, že to nešlo. Banky po celé zemi zavřely bankomaty a neumožňovaly výběry hotovosti. To samozřejmě představuje velký problém, když se snažíte odjet do cizí země, abyste unikli vojenské invazi. Jak zaplatíte za jídlo, nájem nebo věci nezbytné k životu? 

LDVovi se podařilo vzít část Bitcoinu, který si našetřil z platu, a prodat ji známým za hotovost. Získal polské zloté v hodnotě asi 600 dolarů, což mu mělo umožnit nějak fungovat, až překročí hranice. Bez Bitcoinu by byl po útěku z Ukrajiny bez ničeho, odsouzen ke stavu naprosté bídy. Abych parafrázoval jeho vlastní slova: „Bez Bitcoinu bych tu s vámi pravděpodobně nebyl a nemluvil bych s vámi.“ 

Síla Bitcoinu

Bitcoin osvětluje ostrou hranici v drastických situacích, jako je ta, která se právě odehrává na Ukrajině: zájmy jednotlivých lidí versus zájmy kolektivu (tj. vlády nad svými občany). Je zřejmé, že důvod odmítnutí zpracování bankovních transakcí je zcela zaměřen na udržení kontinuity vlády. Nejde o to, co je v nejlepším zájmu jednotlivých občanů, ale co je v nejlepším zájmu samotné vlády, aby mohla nadále fungovat a financovat své aktivity a obranné úsilí proti ruskému vpádu. 

Bitcoin je způsob, jak odmítnout rozhodnutí, které je učiněno vaším jménem. To, na čem se ekonomicky podílíte, může být díky Bitcoinu zcela dobrovolné. Může to znít chladně nebo bezcitně, ale je to realita. Máte-li svůj majetek v Bitcoinu, je zcela na vás, zda si seberete své peníze a odejdete ze situace, jako je ta na Ukrajině. Zda dáte přednost vlastnímu bezpečí a bezpečí své rodiny před „kolektivním dobrem“ své země nebo vlády. Nebo zda tyto prostředky věnujete na obranu své země a komunity tak, jak určí vláda. (Výše uvedené nemá vyjadřovat názor LDV nebo to, jak se rozhodl využít své prostředky. Cílem bylo pouze nastínit potenciál, který Bitcoin v takové krizi nabízí). 

Uprchlík

LDV a jeho přítelkyně si sbalili vše potřebné k tomu, aby mohli dál pracovat na dálku a udržet si tak příjem. Nasedli do auta a odjeli na hranice s Polskem. Přes hranici se dostali dvě hodiny předtím, než byla uzavřena pro všechny muže bojového věku.  
Jak LDV dostal svůj Bitcoin přes hranice? Za pomoci USB disku a kusu papíru. Své prostředky ukládal pomocí Tails OS na USB disku, všechna slova seedu zaznamenal na kusu papíru. Je to bezpečný postup pro velké množství peněz? Ne. Je to něco, co by měl dělat průměrný uživatel bitcoinu, aniž by věnoval čas tomu, aby se naučil, jak bitcoin funguje? Ne. LDVovi to však umožnilo překročit mezinárodní hranici s majetkem nedotčeným. 

Díky Bitcoinu má LDV hotovostní rezervu, kterou získal jeho neformálním prodejem. Síť kryptobankomatů mu umožňuje výběr další hotovosti. I kdyby tyto bankomaty měly náročné požadavky na KYC, které nemůže splnit, komunita okolo Bitcoinu mu kryje záda. Členy této komunity může v případě nutnosti kontaktovat a své krypto prodat. Díky Bitcoinu má vlastně stále určitou míru bohatství, které je schopen používat. I jako uprchlík z válkou zmítané země nemusí být zcela závislý na dobročinnosti polského obyvatelstva. 

Díky Bitcoinu mohl LDV uprchnout do cizí země s majetkem, který se mu podařilo prací nahromadit. Není tak v situaci, kdy by po příjezdu musel spoléhat na milosrdenství lidí kolem sebe. To je síla, kterou Bitcoin nabízí, to je jeho užitná hodnota v situaci, kdy se svět kolem vás doslova hroutí. 

LDV vrací úder 

LDV je v současné době na místě, kde může počítat se stabilním bydlením alespoň na příští týden či dva. Má fiat měnu potřebnou k obživě a uspokojení základních potřeb a má úspory v Bitcoinu. Má také práci, která mu bude stále zajišťovat příjem. Bitcoin existuje, aby fungoval jako platební prostředek, který není narušen chaosem panujícím na Ukrajině. LDVovi to umožňuje vypořádat se s nástrahami budoucnosti, aniž by musel být zcela závislý na dobročinnosti cizích lidí. Nic z toho by bez Bitcoinu nebylo možné. 

LDV v současné době pomáhá skupině hackerů, kterou označuje jako „Dmytro“. Ta je podle něj zodpovědná za stažení stránek Russia Today a dříve i stránek ruského ministerstva obrany. Podle LDV ruská média tvrdí, že se Ukrajina pokusila napadnout Rusko. Stránky ruských médií se staly terčem útoku Dmytra, aby se zabránilo šíření propagandy a nepravdivých informací. Zeptal jsem se, zda se pro podobné útoky zvažuje i jiná, kritičtější digitální infrastruktura. LDV odpověděl, že se hodlají zaměřit na zpravodajské a mediální weby šířící nepřesné informace o současné invazi na Ukrajinu.  

V tom tkví síla Bitcoinu: síla odhlásit se ze systému, aniž bych musel někoho žádat o svolení. V případě LDV je to síla podpořit a pomoct Ukrajině v obraně proti ruské invazi. Ne proto, že by musel, ale protože se tak rozhodl. V tom tkví síla Bitcoinu. 

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x