Na Mnichovské bezpečnostní konferenci 2022 probíhala diskuse na téma regulace a kybernetická kriminalita v kryptosvětě. 

Komisařka pro vnitřní věci Ylva Johanssonová uvedla, že Evropská unie  je nakloněna digitálním aktivům v případě regulace zabraňující podvodům.

Komisařka vystoupila na Mnichovské bezpečnostní konferenci v pátek 19. února 2022. Mezi účastníky konference byli i generální ředitel FTX Sam Bankman-Fried a Christian Angermayer, spoluzakladatel Crypto Asset Group. Konference se každoročně koná v bavorském Mnichově a zabývá se mezinárodní bezpečnostní politikou. Na konferenci se probírala hlavně dvě témata – plány proti hromadění ruských vojsk na hranicích s Ukrajinou a boj změně klimatu. Součástí diskusí byla také kryptoměna.

Johanssonová kryptoměny okomentovala následovně: „Digitální měny mi nevadí, ale musíme je vhodně regulovat“, abychom zabránili zločincům využívat anonymitu, kterou digitální měny poskytují. Komisařka výrokem dala najevo, že s čínským řešením otázky kryptoměn. Ačkoli některé švédské regulační orgány chtějí zakázat těžbu proof-of-work, v Evropě se žádný bezprostřední zákaz nechystá.

Těžké váhy kryptografického průmyslu zvažují

Bankman-Fried přistoupil na to, že kryptoměny mohou používat i zločinci, nicméně zdůraznil, že kryptoburzy mají celkem důkladné kontrolní procesy.

Angermayer si nebral servítky. Konvenční bankovní instituce podle něj často nechávají miliardy lidí na holičkách. „Často chrání své vlastní zájmy,“ prohlásil. Podle něj by miliardám lidí na světě, jimž banky své služby neposkytnou, mohl pomoci příval blockchainových technologií zabudovaných do kryptoměn.

Boj proti kriminalitě v oblasti kryptoměn posiluje

Na konferenci vystoupila také náměstkyně generálního prokurátora Lisa O. Monaco. Uvedla, že FBI vyšetřuje ransomware a zneužívání kryptoměn. V roce 2021 byla zřízena pracovní skupina pro výkupné a digitální vydírání. FBI zabavila 2,3 milionu dolarů z výkupného zaplaceného po útoku na společnost Colonial Pipeline. FBI rovněž vytváří tým určený k působení v oblasti kryptoměn. Skupina se nazývá Jednotka pro zneužívání virtuálních aktiv (Virtual Asset Exploitation Unit, VAXU).  Tato jednotka bude spolupracovat s Národním týmem pro vymáhání kryptoměn (NCET). NCET se specializuje na případy praní špinavých peněz, počítačovou kriminalitu a zabavování majetku. V týmu působí desítky státních zástupců, z nichž někteří pomohli zabavit 3,6 miliardy dolarů z hackerského útoku na Bitfinex.

Monacová rovněž oznámila zahájení mezinárodní iniciativy pro virtuální měny, která má bojovat proti zneužívání digitálních měn. Toto úsilí umožní větší mezinárodní spolupráci při prosazování práva.

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x