Americký gigant JPMorgan Chase představil výzkum blockchainové sítě QKD (Quantum Key Distribution) odolné vůči útokům na bázi kvantových počítačů.

QKD využívá kvantovou mechaniku a kryptografii k tomu, aby umožnila dvěma stranám vyměňovat si zabezpečená data. Součaně detekuje a případně se brání proti třetím stranám, které se snaží výměnu odposlouchávat. Tato technologie je považována za spolehlivou obranu proti potenciálním útokům na blockchain, které by v budoucnu mohly provádět kvantové počítače.

V oznámení ze 17. února stojí, že při zavedení a testování QKD blockchainu JPMorgan spolupracoval se společnostmi Toshiba a Ciena.

„V současné době je QKD jediným řešením, u něhož bylo matematicky prokázáno, že se dokáže bránit proti potenciálnímu útoku kvantových počítačů. Bezpečnostní záruky vycházejí ze zákonů kvantové fyziky,“ píše se v oznámení..

Studie byla provedena pro použití v metropolitních oblastech a přinesla pozoruhodné výsledky. QKD je například „schopna podporovat rychlost přenosu dat 800 Gb/s pro kritické aplikace v reálných podmínkách prostředí“.

„Síťová infrastruktura pro ověření konceptu se opírala o multiplexovaný systém QKD společnosti Toshiba, vyrobený v Cambridge ve Velké Británii. Dále stála na platformě Waveserver 5 společnosti Ciena, vybavené šifrováním na optické vrstvě o rychlosti 800 Gb/s a otevřeným rozhraním API,“ uvádí se v oznámení.

Marco Pistoia je inženýr a vedoucí výzkumné skupiny FLARE ve společnosti JPMorgan Chase. Pistoia zdůrazňuje význam vývoje bezpečné blockchainové infrastruktury dříve, než se na trh dostanou kvantové počítače:„Tato práce přichází v důležitém okamžiku, kdy se nadále připravujeme na zavedení kvantových počítačů v produkční kvalitě. Ty v dohledné době změní bezpečnostní prostředí technologií, jako je blockchain a kryptoměny.“

JPMorgan se čím dál více ponořuje do světa blockchainu. Firma se stala např. první bankou, která oficiálně zahájila činnost v metaverzu. Dnes má virtuální salónek v populárním světě Decentraland. Ohledně metaverzu vykazuje býčí postoj, nedávno jej označila za příležitost v hodnotě 1 bilionu dolarů.

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x