Americký gigant petroprůmyslu ConocoPhillips podnikáním zasahuje i do oblasti kryptoměn. Společnost v úterním prohlášení uvedla, že spustila pilotní projekt těžby Bitcoinu v oblasti Bakken v Severní Dakotě. Bakken je známý jako významný zdroj ropy v USA.

Zástupce společnosti ConocoPhillips podotknul, že společnost sama kryptotěžbu neprovozuje, místo toho prodává plyn třetí straně. Těžba bitcoinů souvisí s iniciativou snížit do roku 2030 rutinní spalování plynu na nulu.

Společnost zveřejnila zprávu o snaze postupně ukončit praxi rutinního spalování zemního plynu ve státech dvou regionů, které co do produkce představují největší segment společnosti ConocoPhillips. Oblast zahrnuje pobřeží Mexického zálivu a tzv. Velké pláně, jejichž součástí je i Bakken. Těžba Bitcoinu poblíž k ropného a plynového pole je pro dosažení tohoto cíle zásadní.

Ropné a plynárenské společnosti se již léta potýkají s problémem, co dělat, když při těžbě ropy omylem narazí na ložisko zemního plynu. Zatímco ropu lze snadno odvézt kamionem na vzdálené místo určení, dodávka plynu vyžaduje stavbu potrubí. Pokud se vrt nachází hned vedle plynovodu, „omylem“ nalezený plyn lze jednoduše odvést potrubím a prodat za tržní cenu. Je-li však vrt od plynovodu vzdálen desítky kilometrů, společnost je nucena plyn spálit (tzv. flaring). Proto z ropných polí obvykle šlehají plameny. Tato praxe produkuje emise, které jsou nebezpečné pro životní prostředí.

Nejsou v tom sami

ConocoPhillips neprozradila, kterému těžaři Bitcoinu plyn prodává, ani jak dlouho projekt běží. Denverská společnost Crusoe Energy Systems k ropným vrtům umisťuje přepravní kontejner plný tisíců těžebních rigů. Zemní plyn odvádí do generátorů sloužících jako zdroj energie pro těžbu Bitcoinu. Podle výzkumu společnosti Crusoe tento proces snižuje emise ekvivalentů CO2 přibližně o 63 % ve srovnání s flairingem.

V roce 2021 prezentovala ConocoPhilips své cíle na průmyslové konferenci. Zde také zmínila, že se „soustavně žabývá“ na projekty zachycování plynu, aby do roku 2025 dosáhla nulového rutinního spalování přidruženého plynu. Ze zveřejněných materiálů prezentace je zjevné, že jednou z cest je právě těžba kryptoměn. 

ConocoPhillips je jednou z mnoha ropných a plynárenských společností působících v oblasti Bakken. Mezi další patří společnosti ExxonMobil, Marathon Oil a EOG Resources.

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x