Ukrajinský parlament ve čtvrtek 17.2. odhlasoval zákon o virtuálních aktivech, který uděluje právní status všem kryptoměnám a virtuálním aktivům. Návrh zákona získal 300 hlasů pro a pouze dva hlasy proti.

Návrh zákona zavádí základní regulační rámec pro všechna virtuální aktiva na Ukrajině. Definuje pojem „virtuální aktivum“, který zahrnuje kryptoměny jako Bitcoin či Ethereum. Jde o jakékoliv aktivum, které již nelze legálně používat jako platební nástroj nebo vyměňovat za jiná aktiva, produkty nebo služby.

Tento zákon by vytvořil právní základ pro začlenění kryptoaktiv do ukrajinského finančního a regulačního systému. Potvrdil by však také práva občanů držet a používat kryptoměny. Dalším cílem by tedy bylo i určení práv a povinností všech účastníků trhu s kryptoměnami.

Stejný návrh zákona o virtuálních aktivech ukrajinský parlament již dříve schválil, nicméně v říjnu jej vetoval prezident země Volodymyr Zelenskyj. Od té doby bylo znění zákona pozměněno, aby obsahoval právní mechanismy potřebné k implementaci kryptoměn a tím splňoval požadavky ústavy.

Podle Michaila Fedorova, ministra pro digitální rozvoj, umožní zákon Ukrajině zahájit legální trh s virtuálními aktivy. Ukrajinská Národní komise pro cenné papíry by měla působit jako hlavní regulátor virtuálních aktiv a případného budoucího trhu.

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x