Úvod

V tomto článku si povíme něco o privátních kryptoměnách. Privátní kryptoměny jsou zde, aby zachovali soukromí uživatelů. Požadavek na soukromí je požadován z velké části firmami, drobní uživatelé kryptoměn se o soukromí zajímají o něco méně.

Problém se soukromím

Na bitcoinové síti se denně uskuteční tisíce transakcí, přičemž každá transakce je zaznamenána na blockchainu. Díky transparentnosti blockchainové sítě si tyto transakce může prohlédnout kdokoliv. 

Zde se ke slovu dostávájí kryptoměny se zvýšenou ochranou soukromí. Privátní kryptoměny zakrývají vaši identitu a umožňují vám koupit si cokoliv chcete

Jak privátní kryptoměny fungují?

Jak už jsem zmiňoval, běžné kryptoměny jsou transparentní. Programátoři si moc dobře uvědomují důležitost soukromí. Proto vznikly kryptoměny typu Zcash, Monero, Tornado cash a další, které zastírají informace o transakcích různými způsoby.

Zcash nabízí soukromé a transparentní transakce. Uživatelé si mohou vybrat mezi dvěma typy adres. T-adresa, která funguje jako transparentní adresa a Z-adresa, která je privátní. Při privátní verzi je viditelný pouze čas a uskutečnění transakce. Identita a hodnota transakce je kryptograficky zašifrovaná. 

Monero má několik funkcí, jejichž kombinace velmi ztěžuje identifikaci jakýchkoli informací o transakcích na blockchainu. Monero používá takzvané skryté adresy, známé také jako jednorázové veřejné klíče. Ty oddělují dva účty participující v transakci a činí je nepozorovatelnými pro vnější pozorovatele. Zároveň také používá kruhové podpisy, které skrývají identitu odesílatele a příjemce. V roce 2017 Monero implementovalo technologii RingCT, která má za úkol zakrýt množství transakcí.

Problém bezhotovostní společnost

Mimo problémy praní peněz a financování terorismu privátní kryptoměny mohou zachovat svobodu jak ji známe dnes. O rizicích bezhotovostní společnosti se můžete dozvědět více v článku Rizika bezhotovostní společnosti prostřednictvím CBDC´s a proč jsou pro Bitcoin pozitivní.

Jsou privátní kryptoměny legální?

Legálnost privátních kryptoměn se liší v závislosti na zemi. V USA jsou soukromé mince legální. Tajné služby však doporučili kongresu, aby kryptoměny s ochranou soukromí reguloval. Zástupce asistenta ředitele úřadu tajných služeb Robert Novy ve výpovědi v roce 2018 Kongresu řekl, že “zločinci stále více využívají anonymních kryptoměn k ponurým operacím.”

Země jako Jižní Korea a Japonsko obchodování s privátními kryptoměnami zcela zakázaly, označili je jako potencionální odbytiště finančních zločinů, jako je praní peněz a financování terorismu. 

Organizace pro kontrolu praní peněz a financování terorismu známá pod zkratkou FATF uvedla používání privátních kryptoměn jako potencionální červenou vlajku pro praní špinavých peněz prostřednictvím virtuálních aktiv.

Některé kryptoměnové burzy také v důsledku pokynů proti praní špinavých peněz přestaly privátní kryptoměny nabízet. V roce 2021 Bittrex, v té době 8. největší kryptoměnová burza podle objemu, oznámila, že ze své nabídky vyřadí Monero a Zcash. Další z předních světových burz Kraken vyřadila Monero ze seznamu ve Spojeném království vůči pokynům britského regulátora finančních trhů.

Studie společnosti RAND Corporation zjistila, že Bitcoin stále tvoří většinový objem kryptoměn používaných na portálu Dark Web. Pro představu Bitcoin byl použit jako platební nástroj z 57%, následován Monerem, který tvořil 27% objemu. To svědčí o tom, že používání privátních kryptoměn získává na síle.

Podle Aryatha Korotha jsou privátní kryptoměny další dodatečnou formou kryptoměn, které jsou už nyní pro vlády dostatečným problémem.

“Najednou mohou téměř okamžitě poslat milion dolarů a neexistuje žádné geografické omezení,” ríkí Aryath Koroth.

5 1 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejvíce hlasovalo
Nejnovější Nejstarší
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře

1
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x